لزوم فعال شدن ظرفیت‌های مغفول شهرستان چاراویماق/ معتقدیم نباید مثل گذشته قول‌هایی دهیم که به آنها عمل نشود
لزوم فعال شدن ظرفیت‌های مغفول شهرستان چاراویماق/ معتقدیم نباید مثل گذشته قول‌هایی دهیم که به آنها عمل نشود

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر استفاده بهینه از ظرفیت‌های مغفول‌مانده شهرستان چاراویماق، گفت: همه مسئولان باید با عزم جهادی تلاش کنند تا خدماتی در تراز مردم این منطقه به آنها ارائه شود.

به گزارش قلم پرس، عابدین خرّم در جلسه شورای اداری شهرستان چاراویماق که ظهر امروز (سه‌شنبه) با حضور مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان تشکیل شد، با تبریک دهه فجر و چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، حادثه زمین‌لرزه در کشورهای ترکیه و سوریه را به دولت و ملت این دو کشور دوست و مسلمان تسلیت گفت.

وی با اشاره به سخنان نمایندگان اقشار مختلف شهرستان چاراویماق در این جلسه، گفت: دولت مردمی، عدالت‌محور و مبتنی بر مبانی و ارزش های انقلاب خود را موظف به پیگیری و حل مشکلات مردم می‌داند.

خرّم اظهار داشت: ما خدمات گذشته را که در پرتو انقلاب اسلامی انجام شده، زیر سوال نمی‌بریم، اما معتقدیم که نباید مثل گذشته قول‌هایی دهیم که به آنها عمل نشود.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر فعال شدن ظرفیت‌های مغفول شهرستان چاراویماق در حوزه‌های کشاورزی و معدن، افزود: یکی از الزامات این امر، فعال شدن شهرک صنعتی است و تا وقتی که این شهرک فعال نشده، محصولات شهرستان به صورت خام و بدون فرآوری خارج خواهد شد.

خرّم با تاکید بر شناسایی معادن دارای ظرفیت در شهرستان، گفت: مهم‌ترین ظرفیت شهرستان بعد از کشاورزی، معدن است که در صورت استفاده درست، ارزش افزوده به مراتب بیشتری خواهد داشت.

وی تاکید کرد: راه‌اندازی شهرک صنعتی و فعال‌سازی شورای معادن در شهرستان، ظرف شش ماه آینده با هم‌افزایی دستگاه‌های مسئول پیگیری شود و فرماندار هم کارهای مربوطه را قبل از اتمام سال پیگیری و گزارش کند.

خرّم خاطرنشان کرد: مشکل آب شهرستان نیز از سوی شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب در اولویت قرار گرفته است.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به وجود بیش از ۱۶۰۰ طرح نیمه‌تمام در استان اشاره کرد و گفت: بیشتر از ۵۰ درصد این طرح‌ها برای تخصیص منابع در سفر استانی رئیس جمهور تصویب شده و باید تا دو سال تمام شوند.

وی افزود: طرح‌های نیمه‌تمام با کمتر از ۵۰ درصد پیشرفت در شهرستان هم باید به بالای ۵۰ درصد برسند تا در سفر دوم رییس جمهور در برنامه اختصاص منابع قرار گیرند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای جایگزینی تمام مدارس کانکسی با بیش از ۱۰ دانش‌آموز استان تا پایان سال ۱۴۰۲، گفت: اولویت ما در بحث مدارس کانکسی، شهرستان‌های چاراویماق، هشترود، کلیبر و خداآفرین است.

وی با تاکید بر استقرار اداره آموزش فنی و حرفه‌ای در شهرستان، گفت: مهارت آموزی از ضروریات اشتغال‌زایی از طریق تسهیلات و اشتغال نیز یکی از راهکارهای مهم جلوگیری از مهاجرت است.

خرّم با تاکید بر اینکه حفظ جمعیت بومی و افزایش جمعیت شهرستان برای ما اولویت است، گفت: در راستای سیاست‌های جوانی جمعیت، اعطای تسهیلات فرزند آوری در شهرستان چاراویماق تسهیل می شود.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین تخصیص اعتبار ۲ میلیارد تومانی خرید دستگاه‌های سونوگرافی و رادیولوژی برای بیمارستان شهر قره‌آغاج، تکمیل استخر شهرستان با تعریف منابع مالی تا دو سال آینده، ارتقای مبلمان شهری مرکز شهرستان، تامین حقابه شهرستان از سد سهند، تامین اعتبار لازم برای ایجاد ایستگاه‌های تلویزیونی و ایستگاه آتش‌نشانی در شهرستان، ساخت خانه معلم و باشگاه فرهنگیان شهرستان، ممنوعیت جابه‌جایی نیروی انسانی از چاراویماق به شهرهای دیگر، احداث راه مناسب برای روستاهای فاقد جاده در شهرستان و افزایش ۱۰۰ هکتار به محدوده شهر قره‌آغاج پس از بررسی‌های کارشناسی را از مصوبات این جلسه عنوان کرد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان شرقی هم در این جلسه شهرستان چاراویماق را سومین شهرستان کم‌برخوردار استان در حوزه راه معرفی کرد و گفت: از ۲۱۱ روستای شهرستان، ۹۹ روستا فاقد راه احداثی است و امسال در سطح شهرستان، ۸۰ کیلومتر پروژه راه‌سازی در دست اجرا داریم.

علیزاده با بیان اینکه در سال جاری ۸۰ میلیارد تومان در حوزه راه شهرستان هزینه شده، افزود: برای اجرای پروژه‌های راه در شهرستان، تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۷۰ میلیارد تومان با بنیاد علوی منعقد شده که سهم امسال، ۱۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز از هزینه‌کرد ۱۰ میلیارد تومان برای اجرای شهرک صنعتی چاراویماق خبر داد و گفت: مساحت این شهرک ۴۰۰ هکتار است که در فاز اول ۵۰ هکتار از آن راه‌اندازی می‌شود.

نیرومند افزود: با اختصاص ۲۰ میلیارد تومان از اعتبارات شرکت شهرک‌های صنعتی و ۲۰ میلیارد تومان از اعتبارات استانی، فاز اول شهرک در سال آینده افتتاح می‌شود.

فرهودی، مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان نیز گفت: یک سوم مدارس کانکسی استان در شهرستان چاراویماق است که برای جمع‌آوری آنها تا مهر ماه سال آینده ۴۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه آذربایجان شرقی را جزو استان‌های برتر در مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد و گفت: امسال ۲۰۰ دستگاه تراکتور جدید در شهرستان چاراویماق به صورت نقدی خریداری شده است.