به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه عبری زبان هاآرتص به قلم «آلوف بن» در یادداشتی به یورش رژیم صهیونیستی به غزه پرداخت و نوشت که این جنگ علاوه بر اینکه غیر ضروری بود بلکه اکنون با شکست نظامی و سیاسی اسرائیل همراه شده است. به نوشته وبسایت عرب۴۸، آلوف بن نوشت: « مشخص است […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه عبری زبان هاآرتص به قلم «آلوف بن» در یادداشتی به یورش رژیم صهیونیستی به غزه پرداخت و نوشت که این جنگ علاوه بر اینکه غیر ضروری بود بلکه اکنون با شکست نظامی و سیاسی اسرائیل همراه شده است.

به نوشته وبسایت عرب۴۸، آلوف بن نوشت: « مشخص است که جنگ هیچ ضرورتی برای اسرائیل ندارد. ما شاهد یک شکست نظامی و سیاسی خطرناک هستیم و نابه سامانی‌ها در میزان آمادگی ارتش و زیرمجموعه‌هایش نمایان شده و سران دولت از پیشبرد امور ناتوان هستند.»

او تأکید کرد که دولت صهیونیستی باید به جای تلاش برای انعکاس تصویری پیروز از خود و به جای کشتار و ویرانی بیشتر در غزه و مختل شدن زندگی در سرزمین اشغالی، این جنگ را فورا متوقف کند.

هاآرتص افزود: «مشکل اساسی در آمادگی ارتش برای جنگ در غزه این است که اسرائیل به طور کامل از اینکه حماس ابتکار عمل را در دست گرفته و توان و جرأت جنگاوری خود را با شلیک هزاران راکت به  جبهه داخلی اسرائیل به نمایش گذاشته، غافلگیر شده است.»

این گزارش می‌افزاید: «مشکل دیگر این است که اسرائیل در مدت اخیر تمام توجه خود را به مقابله با ایران در سوریه و دیگر مناطق متمرکز کرده بود و در این میان موضوع غزه را یک امر حاشیه‌ای قلمداد می‌کرد و گمان می‌کرد که می‌توان با استفاده از ابزار اقتصادی و استفاده وسیع از گنبد آهنین در مقابل جبهه غزه ایستادگی کند.»

آلوف بن همچنین نوشت که هیچ کس در نهادهای تصمیم‌ساز و سیاسی و نظامی پیش‌بینی نکرد که حماس می‌تواند از قفسی که اسرائیل برایش ساخته بیرون آمده و در صف اول مبارزه فلسطینیان برای حفظ مسجدالاقصی قرار گیرد و بتواند به قول وی شکاف میان کابینه نتانیاهو و دولت بایدن را افزایش دهد.

طبق این گزارش، در شرایطی که نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل آمادگی حماس و توان نظامی‌اش را کوچک می‌شمردند، شکست تاکتیکی-اطلاعاتی نیز برای این رژیم رخ داد و ارتش صهیونیستی در جمع‌آوری اطلاعات مربوط به اهداف مورد نظر خود در غزه ناکام مانده و نتوانسته توان حماس برای حمله به مناطق اشغالی را مهار کند. ارتش صهیونیستی نمی‌داند که چگونه می‌تواند نیروهای حماس را از مخفیگاههایشان بیرون کشیده و مورد هدف قرار دهد و درصد بالای کشته‌های غیرنظامیان در مقایسه با نیروهای حماس در غزه نشان از این دارد که جنگنده‌های اسرائیلی اهداف بی ارزش از لحاظ نظامی را هدف قرار می‌دهند.

هاآرتص در پایان نوشت که در پی چنین شرایطی، نتانیاهو باید همین اکنون جنگ را متوقف کند و ضمن موافقت با درخواست آمریکا برای پایان جنگ، این موفقیت کوچک را به دولت بایدن هدیه بدهد تا واشنگتن بتواند مانور سیاسی مورد نظر خود را انجام دهد؛ در شرایطی که زندگی در جنوب و مرکز سرزمین اشغالی تعطیل شده و اینگونه که به نظر می‌رسد، انجام اصلاحات در ارتش صرفا منتظر روی کار آمدن فردی دیگر در تل آویو به جای نتانیاهو است.

نیروهای رژیم صهیونیستی امروز نیز برای نهمین روز متوالی همچنان به تجاوزهای وحشیانه خود علیه نوار غزه ادامه می‌دهند و تأسیسات غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند؛‌ طبق آخرین آمار ۲۱۳ نفر تاکنون در غزه به شهادت رسیده‌اند که ۶۱ تن از آن‌ها کودک هستند. ۱۴۰۰ تن نیز مجروح شده‌اند.

انتهای پیام/