به گزارش گروه بین الملل خبرگزرای فارس، شرکت «کارپاورشیپ» ترکیه(ناوگان انتقال برق از طریق کشتی کفی) اعلام کرد که قصد دارد صادرات برق به لبنان را به خاطر عدم پرداخت پول آن از طرف بیروت و همچنین تهدید کفی‌های انتقال برق این شرکت متوقف کند.  براساس گزارش رویترز، این شرکت که ۳۷۰ مگاوات یا حدود […]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزرای فارس، شرکت «کارپاورشیپ» ترکیه(ناوگان انتقال برق از طریق کشتی کفی) اعلام کرد که قصد دارد صادرات برق به لبنان را به خاطر عدم پرداخت پول آن از طرف بیروت و همچنین تهدید کفی‌های انتقال برق این شرکت متوقف کند. 

براساس گزارش رویترز، این شرکت که ۳۷۰ مگاوات یا حدود یک چهارم برق مورد نیاز فعلی لبنان را تامین میکند به دولت آنکارا گفته است که مجبور است صادرات برق به لبنان را متوقف کند مگر اینکه مشکلات موجود برطرف شود. 

رویترز همچنین گزارش داده است که این شرکت پیش از این نیز به خاطر ظرفیت تولید پایین اعلام کرده بود که قادر به تامین تقاضا نیست. تهدید ترکیه به قطع صادرات برق، کل سیستم برق رسانی در کشور بدهکار لبنان را تهدید می‌کند. 

بسیاری از مردم لبنان که کشورشان از اواخر سال ۲۰۱۹ با مشکلات اقتصادی مواجه است درحال حاضر با کمبود برق مواجهند و برق مورد نیاز خود را از طریق ژنراتورهای خصوصی و خانگی تامین می‌کنند اما در هر صورت چند ساعت از شبانه روز با قطع برق مواجه هستند.

واحد «کارادنیز» شرکت کارپاورشیپ می‌گوید، طی ۱۸ ماه گذشته ما با دولت بیروت فوق العاده انعطاف پذیر بوده‌ایم و به تامین برق این کشور حتی بدون پرداخت بدهی اقدام کردیم چرا که می‌دانیم این کشور با مشکلاتی مواجه است. اما هیچ شرکتی نمی‌تواند در چنین شرایطی و با وجود خطرات زیاد فعالیت کند. 

یک منبع آگاه به این موضوع گفته است که ژنراتورهای تولید برق از ساعت ۸ صبح به وقت محلی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. 

این منبع که نخواسته نامش فاش شود گفته، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار بدهی وجود دارد و علیرغم درخواستهای مکرر برای حل و فصل مشکلات، دولت بیروت تلاشی برای حل و فصل موضوع از خود نشان نداده است. 

دو کشتی شرکت کارپاورشیپ ترکیه هر کدام ظرفیت تولید ۲۰۲ مگاوات برق را دارند و قرارداد این شرکت با دولت لبنان صادرات ۳۷۰ مگاوات برق است. 

انتهای پیام/م