آغاز به‌کار هجدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی با حضور۲۰۰ میهمان داخلی و خارجی در تبریز
آغاز به‌کار هجدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی با حضور۲۰۰ میهمان داخلی و خارجی در تبریز

هجدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی عصر امروز در محوطه مسجد کبود تبریز با حضور 20 میهمان خارجی در تبریز آغاز به‌کار کرد.

به گزارش قلم پرس، پس از ۲ سال از برگزاری هفدهمین اجلاس پیرغلامان و خادمان حسینی، هجدهمین دوره آن، امروز ۲۳ شهریور در محوطه مسجد کبود تبریز آغاز به‌کار کرد.

به گفته رئیس هجدهمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی در اجلاس امسال ۲۰ مهمان خارجی از کشور‌های هند  پاکستان، آلمان، عراق، ترکیه، آذربایجان، غنا، آرژانتین، ترکیه و کنیا حضور دارند.

محمدمهدی رحمتی افزود: هجدهمین اجلاس پذیرای ۱۸۰ مهمان داخلی از استان‌های مختلف است و آنچه که در این اجلاس رخ داد، انتخاب پیرغلامان با وفاق کامل همه نهادهای متولی در این حوزه است که اجلاسیه‌های قبلی کم‌رنگتر بود.

وی گفت: امسال نیز در کنار نمایندگانی از سازمان تبلیغات اسلامی، کانون مداحان کشور، هیأت رزمندگان اسلام، بسیج مداحان، مجمع شعرای آیینی کشور، بنیاد دعبل خزاعی و… این مراسم را باشکوه برگزار می‌کنند.

رحمتی بیان داشت: یکی از برنامه‌هایی که در این اجلاس مورد توجه قرار گرفته، برگزاری مجالس روضه‌های خانگی است تا همانگونه که این روضه‌ها در سخت‌ترین شرایط در دوران رضاخان تداوم داشت در شرایط کرونایی متناسب با شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شود.

وی یادآور شد: یکی از دلایل اصلی شکل‌گیری اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی زنده نگه‌داشتن آیین‌ها و مناسک عاشورایی است که خطه آذربایجان و تبریز نقش ویژه در آن داشته است.