۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای اتمام طرح‌های نیمه تمام در کشور
۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای اتمام طرح‌های نیمه تمام در کشور

وزیر امور اقتصاد و دارایی با انتقاد از هدفمندی یارانه‌ها گفت: اگر پرداخت‌ها محدود و منحصر به اقشار نیازمند جامعه بود توجیه داشت اما وقتی منابع را بین همه مردم به نحو برابر توزیع می‌کنیم عین ظلم و بی‌عدالتی است. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، علی طیب‌نیا عصر امروز در آیین افتتاح […]

وزیر امور اقتصاد و دارایی با انتقاد از هدفمندی یارانه‌ها گفت: اگر پرداخت‌ها محدود و منحصر به اقشار نیازمند جامعه بود توجیه داشت اما وقتی منابع را بین همه مردم به نحو برابر توزیع می‌کنیم عین ظلم و بی‌عدالتی است.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، علی طیب‌نیا عصر امروز در آیین افتتاح و بهره‌برداری هم‌زمان از طرح‌ها و پروژه‌های شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی در تبریز، ضمن گرامیداشت هفته دولت، با اشاره به مصادف این هفته با حادثه تروریستی و شهادت بزرگواران شهید رجایی و باهنر، اظهار داشت: الگوی حکومت‌مداری این بزرگواران را باید یادآوری کنیم و سرلوحه رفتار خودمان قرار دهیم، این دو شهید بزرگوار نمونه بارزی بودند از مردانی که برای خدمت به جامعه و مردم مجدانه تلاش کردند و افرادی بودند مردمی که هدف آن‌ها خدمت به مردم و به‌ویژه مردم محروم و زجرکشیده کشور عزیزمان ایران بود.

وی افزود: عدالت محور بودن ویژگی‌های این بزرگواران بود که مجدانه تلاش می‌کردند به مردم خدمت کنند و زمینه را برای رفع نیازهای مردم فراهم کنند، هرچند دوره خدمت آن‌ها کوتاه بود اما این دوره کوتاه الگویی به ما داد، که پیروی و تبعیت از این الگو قطعاً می‌تواند ضامن تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و  نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.

طیب‌نیا اضافه کرد: از ابعاد دیگر این هفته، مروری بر عملکرد و کارنامه دولت بوده تا نقاط ضعف و قوت دولت را شناسایی کنیم و سعی کنیم نقاط قوت را تثبیت و تحکیم  کنیم و نقاط ضعف را برطرف کنیم در این هفته انتظار می‌رود هم نقاط قوت دولت مطرح شود که بیان نقاط قوت و تقدیر از افراد خدوم زمینه را برای تحکیم و تداوم آن فراهم می‌کند و هم انتظار این است که به‌صورت منصفانه نقاط ضعف و کاستی‌ها همراه با پیشنهاد‌ها باشد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به دیدار اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری، گفت: در این دیدار مقام معظم رهبری بیانات ظریفی به این موضوع داشتند که نقد، تنها بیان منصفانه کاستی‌ها نیست بلکه بایستی با ارائه پیشنهاد‌ها همراه باشد وگرنه چیزی جز تخطئه نخواهد داشت.

وی بابیان اینکه هفته دولت این فرصت را فراهم می‌کند تا ارزیابی و تقدیر و تشکری کنیم از افرادی که در جهت خدمت به مردم تلاشگرانه کوشیدند، ادامه داد: امروز به نیابت از دولت و رئیس‌جمهوری به استان آمده‌ایم تا از تلاش‌ها و کوشش‌های عزیزان قدردانی کنیم اگرچه قطعاً پاداش خدمات شما بر عهده خداوند بزرگ خواهد بود، کسانی که در راه خدمت مردم تلاش می‌کنند قطعاً اجر آن‌ها مأجور خواهد بود.

طیب‌نیا ادامه داد: باعث خوشحالی است که در پروژه‌هایی شرکت می‌کنم که هدف و نتیجه آن‌ها خدمت‌رسانی به مردم‌ دوست‌داشتنی روستایی استان آذربایجان‌شرقی است مردمی که در مناطق روستایی سردسیر این حوزه از جغرافیای ایران عزیز زندگی می‌کنند.

وی بابیان اینکه هدف و مقصد شهیدان رجایی و باهنر خدمت به عامه مردم و تلاش برای رفع نیازهای ضروری مردم و ارائه خدمت به مردم شریف و محروم  کشور ایران بوده، بیان کرد: کشوری هستیم که بیشترین مخازن و ذخایر نفت و گاز جهان را دارا هستیم و به لحاظ مجموع ذخایر نفت و گاز رتبه اول را در جهان داریم و شایسته نیست که مردم و صنایع ما نتوانند از این موهبت الهی برخوردار باشند بخصوص مردمی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی عدالت بود بعد در حوزه سرزمینی و حوزه جغرافیایی کشور به معنای توزیع عادلانه امکانات و درآمد و دارایی بین مردم و استان‌های مختلف و مناطق شهری و روستایی و بین روستایی‌هایی که در اقصی نقاط کشور پراکنده‌ شده‌اند.

وی با بیان اینکه بسیار خوشحالیم از اینکه آثار تصمیماتی که در شورای اقتصاد گرفته شد ظاهر می‌شود و منافع آن به مردم می‌رسد، گفت: چند سالی را به‌سختی گذراندیم و سه سالی که بر ما گذشت دوران بسیار سختی بود به لحاظ امکانات و درآمد و محدودیت‌هایی که ما با آن مواجه بودیم و بعد از یک دوره استثنایی فورا درآمدها با انقباض شدید در درآمدهای دولت مواجه شدیم.

طیب‌نیا گفت: در نیمه دوم دهه هشتاد به لحاظ درآمد و منابع بودجه‌ای یک دوره استثنایی در تاریخ ایران بود سال ۱۳۹۰ تنها ۱۲۰ میلیارد دلار فقط درآمد از محل صدور نفت داشتیم شرکت‌هایی که واگذار شدند و چند صد هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد کردند، همچنین ایجاد تعهدات سنگینی که امروز ما بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌کنیم، این‌همه منابع که در تاریخ ایران بی‌نظیر بود نتیجه‌اش رشد اقتصادی ۲٫۲ درصدی بود.

وی ادامه داد: نحوه نادرست استفاده از منابع باعث شد به‌جای اینکه از نفت و نعمت الهی به‌عنوان سرمایه برای رشد بیشتر برای مقابله با فقر و رفع نیازهای دولت استفاده کنیم به کسادی هرچه بیشتر فعالیت‌های اقتصادی و زندگی مردم بیانجامد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: بعد از این دوره فوران درآمدها، به دلیل تحریم‌ها که صادرات ما را شدیداً تحت تأثیر قرار داد و به دلیل کاهش شدید قیمت نفت درآمدهای دولت به‌شدت منقبض شد، درآمدی که به ۱۲۰ میلیارد دلار رسیده بود در سال ۹۴ به چیزی حدود ۳۰ میلیارد دلار محدود شد این در حالی بود که بخشی از درآمدهای نفتی در دسترس ما نبود و به دلیل تحریم، همین درآمد محدود ۳۰ میلیارد دلار نیز در دسترس دولت نبود.

وی ادامه داد:  این انقباض شدید همراه با بودجه‌های شدید چسبندگی خاصی دارد و وقتی درآمد دولت کاهش پیدا می‌کند امکان اینکه همه هزینه‌ها را متناسب با آن کاهش دهد وجود ندارد و عمدهِ هزینه‌های دولت هزینه‌های جاری است یعنی مربوط به پرداخت حقوق و کارکنان دولت و برخی هزینه‌های دیگر، این هزینه‌ها را نمی‌شود کاهش داد و اینکه دولت درآمدش کاهش پیدا کرد دلیل نمی‌شود که حقوق و مزایای کارکنان خود را کاهش دهد.

طیب‌نیا گفت: پرداخت‌های جاری قابل کاهش نیست و آن چیزی که در شرایط انقباض درآمدهای دولت کاهش پیدا می‌کند هزینه‌های عمومی است و سعی کردیم در این شرایط سخت که در بسیار از ماه‌ها در پرداخت حقوق کارکنان با مشکلاتی مواجه بودیم اولویت را به اجرای طرح‌های زیرساختی بدهیم و نگذاریم طرح‌ها دچار انقباض شود.

وی افزود: هدفمندی یارانه‌ها با این توجیه اجرا شد که با افزایش قیمت حامل‌های انرژی بخشی از درآمد حاصله جبران آثار او بر زندگی مردم محروم می‌شود که چیزی حدود ۳۰ درصد منابع و مابقی در اختیار طرح‌های زیرساختی و عمرانی دولت می‌شود، منابع ناشی از افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی صرف سرمایه‌گذاری برای بهبود زندگی مردم این کشور می‌شود اما در واقع چه اتفاقی افتاد؟ ما هر سال حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه نقدی به مردم می‌شود، درآمد ما از قبل افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال‌جاری ۳۱ تا ۳۲ هزار میلیارد تومان برآورد شده که البته مورد قبول وزارت نفت نیست و می‌گوید که اجحاف در حقش می‌شود.

طیب‌نیا ادامه داد: بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان از این بودجه نحیف و ناتوان دولت به طرح پرداخت یارانه‌ها کمک می‌کنیم، به جای اینکه هدفمندی به کمک دولت و طرح‌های زیرساختی و عمرانی بیاید ما داریم از محل منابع دولت صرف پرداخت‌های نقدی به مردم می‌کنیم.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: اگر پرداخت‌ها محدود و منحصر به اقشار نیازمند جامعه بود توجیه داشت اما وقتی منابع را بین همه مردم به نحو برابر توزیع می‌کنیم عین ظلم و بی‌عدالتی است و در عین حال عین ناتوانی است به دلیلی اینکه تفاوتی قایل نمی‌شویم بین دارا و ندار و بی‌عدالتی است چون در سال ۹۱ کل هزینه‌های عمرانی کشور زیر ۱۵ هزار میلیارد تومان بود.

وی افزود: ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در کل کشور شده ۴۲ هزار میلیارد تومان پرداخت نقدی، کدام عقل و انصاف از این طرح حمایت و دفاع می‌کند ما در آستانه شروع دولت با چنین طرح هایی روبه رو بودیم و چاره ای نداشتیم جز ادامه آن‌ها نداشتیم.

طیب‌نیا گفت: دولت قبل در ابتدای کار می‌توانست پرداخت های نقدی را به طور منطقی سازماندهی کند اما وقتی پرداختی صورت گرفت و ماه‌ها ادامه پیدا کرد و مردم آن را برای خودشان جزو حقوق مکتسبه محسوب کردند طبیعی است که قطع آن دارای آثار اجتماعی وخیمی است که جامعه آن را نمی‌پذیرد، طرح های دیگری هم داشت که به صورت ناقص و غلط اجرا شده بود که ما را در شرایط ویژه ای قرار می‌داد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود این شرایطی که در بودجه بود هزینه‌های عمرانی ۱۵ هزار میلیاردی سال ۹۱ را در سال ۹۲ به ۲۲ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۳ به ۳۰ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۴ به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد، این تمام تلاش ما بود که از منابع استفاده کنیم در عین حالی که قیمت نفت کاهش پیدا کرده بود و کمکی که از بودجه دولت به طرح هدفمندی یارانه‌ها می شد افزایش پیدا کرده بود، این افزایش تقریبا صددرصدی در طرح های عمرانی نتیجه تلاش و کوشش فراوانی بود که صورت گرفت اما پر واضح بود که با این منابع و تخصیص‌ها امکان اجرای طرح‌های زیرساختی کشور نیست.

طیب‌نیا  تصریح کرد: برآورد ما بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع لازم است برای اینکه طرح‌های نیمه تمام موجود به مرحله تکمیل برسد و چگونه ممکن است با تخصیص‌های ۴۰ هزار میلیارد تومانی بشود این پروژه‌ها در مدت منطقی اجرا کرد و بر همین جهت‌گیری دولت به این رفت که از سایر منابع استفاده کند به استانداران و وزرا گفته شد که به فکر منابع جدید برای اجرای طرح‌ها باشند و طرح‌های عمرانی ممکن را به بخش خصوصی واگذار کنند.

وی با بیان اینکه طرح‌هایی که در استان آذربایجان‌شرقی بدون اتکا به منابع بودجه‌ای دولت باشد اجرا شده قابل قدردانی است، اظهار داشت: طرح‌های گازرسانی به مناطق روستای نیز جزو طرح‌های بزرگ عمرانی کشور بوده است.

وزیر اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ حدود ۴ هزار میلیارد تومان صرف پروژه‌های گازرسانی در مناطق روستایی شد و در سال‌جاری تا پایان سال ۵ هزار میلیارد تومان در این طرح‌ها سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی گفت:‌ امسال سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است و پروژه گازرسانی به مناطق روستایی یکی از پروژه‌های مهم اقتصاد مقاومتی است که پیشرفت مطلوبی داشته و با استفاده از امکانات داخلی و توان فنی و اجرایی مدیران کشور و تجهیزات داخلی پروژه‌ها در نقاط کشور اجرا می‌شود.

وزیر اقتصاد گفت: طرح گاز رسانی به روستاها نیز بدون اتکاء به بودجه ۴ هزار میلیارد تومانی در مناطق روستایی عملیاتی شده و امسال نیز ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهد شد.

وی با اشاره به نبود گاز در استان سیستان و بلوچستان افزود: این استان که بطور کامل از نعمت گاز محروم بود اکنون به همت دولت گازرسانی به این استان آغاز شده است.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات انقلاب اسلامی آبرسانی به مناطق روستایی است. امیدواریم گاز رسانی به مناطق روستایی و مختلف کشور هم مثل آبرسانی بطور کامل انجام گیرد.

طیب نیا ادامه داد: دولت تدبیر و امید تلاش می‌کند از منابع مالی محدود به نحو بهینه استفاده شود و خدمت‌رسانی به مردم را تسریع بخشد.‌

وی تاکید کرد: گازرسانی به مناطق روستایی از پروژه های مهم اقتصاد مقاومتی است که با استفاده از توان و تجهیزات داخلی در نقاط مختلف کشور اجرا می شود.