به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی ارتش چین غروب چهارشنبه به وقت تهران از رهگیری و رصد یک ناو آمریکایی در منطقه خبر داد. به نوشته خبرگزاری «رویترز» سخنگوی نیروهای مسلح چین اعلام کردند که نیروهای این کشور یک کشتی جنگی ایالات متحده را حین عبور از «تنگه تایوان» عبور رهگیری و رصد کردند. […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی ارتش چین غروب چهارشنبه به وقت تهران از رهگیری و رصد یک ناو آمریکایی در منطقه خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» سخنگوی نیروهای مسلح چین اعلام کردند که نیروهای این کشور یک کشتی جنگی ایالات متحده را حین عبور از «تنگه تایوان» عبور رهگیری و رصد کردند. نیروی دریایی آمریکا مدعی شده که  ناوشکن موشک انداز «یواس‌اس جان مک کین» در حال تردد معمول در تنگه تایوان بوده است.

سخنگوی ارتش چین افزود که اقدام‌های ایالات متحده ارسال پیام اشتباه است و به ثبات منطقه‌ای آسیب می‌زند. ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای ادعا کرد  ناو گروه «یو‌اساس تئودور روزولت» در حال به  دریای چین جنوبی و نزدیک شدن به جزایر تحت کنترل پکن است.

ناوگان هفتم دریایی آمریکا در این زمینه افزوده که ۱۲ جنگنده چین در کمین این کشتی موشک انداز هستند. ناوگان هفتم دریایی آمریکا مدعی شده که این مسئله تاثیری بر تردد ناو مذکور ندارد.

وزارت امور خارجه چین پیشتر با محکوم کردن عبور ناوشکن‌های آمریکایی از تنگه تایوان و حرکت در دریای جنوبی، هشدار داده بود آمادگی دارد هر زمان به هر تهدید و تحریک پاسخ دهد.


موشک‌های دانگ فنگ

این اقدام تحریک‌آمیز ایالات متحده در شرایطی صورت گرفته‌ است پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

چندی قبل نیز وبگاه انگلیسی زبان «گلوبال تایمز» با یادآوری شلیک‌های اخیر موشکی چین از جمله پرتاب موشکهای «دانگ‌فنگ ۲۱ و ۲۶ » در هشدار به آمریکا، نسبت به عواقب نظامی کردن منطقه از سوی نیروهای بیگانه هشدار داد.

انتهای پیام/