یک میلیون ایرانی کارت ملی ندارند
یک میلیون ایرانی کارت ملی ندارند

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت‌ احوال کشور گفت: حدود ۲ میلیون نفر از افراد جامعه کارت ملی نداشتند که تاکنون یک میلیون نفر از آنها برای دریافت کارت ملی ثبت‌نام کرده‌اند. قلم پرس، حمید پارسایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، درباره آمادگی سازمان ثبت احوال برای برگزاری انتخابات اظهار داشت: […]

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت‌ احوال کشور گفت: حدود ۲ میلیون نفر از افراد جامعه کارت ملی نداشتند که تاکنون یک میلیون نفر از آنها برای دریافت کارت ملی ثبت‌نام کرده‌اند.

قلم پرس، حمید پارسایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، درباره آمادگی سازمان ثبت احوال برای برگزاری انتخابات اظهار داشت: بر اساس قانون در زمان انتخابات دو سند هویتی کارت ملی و شناسنامه باید در اختیار رأی دهندگان باشد.

وی افزود: در حال حاضر همه آحاد جامعه دارای شناسنامه هستند و در این خصوص مشکلی نداریم ولی حدود ۲ میلیون از افراد واجد شرایط رأی دهی کارت ملی نداشتند که تاکنون یک میلیون نفر از آنها برای دریافت کارت ملی ثبت نام کردند و بخشی نیز کارت ملی خود را دریافت کردند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۶ میلیون شناسنامه المثنی در ۳۰ سال گذشته به چاپ و تحویل متقاضیان داده شده است، اظهار داشت: بر اساس قانون نباید فردی دارای دو شناسنامه باشد. هنگامی که به سازمان ثبت احوال مفقودی شناسنامه اعلام می‌شود سازمان شناسنامه المثنی را صادر می‌کند و هنگامی که شناسنامه‌ای پیدا می‌شود باید شناسنامه المثنی تحویل سازمان ثبت احوال داده شود.

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه در انتخابات اخیر از شماره ملی برای رأی گیری استفاده شده است، گفت: شناسنامه حدود ۳۰ میلیون نفر دارای کد ملی نیز است که از ۶۸/۱/۱ شناسنامه‌ها نیز دارای کد ملی شدند.

افزود: در حدود ۶۰ میلیون نفر نیز کارت شناسایی ملی دارند که بالای ۱۵ سال سن هستند.

پارسایی درباره افرادی که تاکنون کارت ملی دریافت نکرده‌اند، گفت: سازمان ثبت احوال فراخوانی را اعلام کرده که هر چه سریعتر افرادی که فاقد کارت ملی هستند به سایت www.ncr.ir مراجعه و پیش ثبت نام کنند.

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه تاکنون یک میلیون نفر نسبت به دریافت کارت ملی خود اقدام کرده‌اند، گفت: بر اساس مذاکراتی که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفته افرادی که برای دریافت کارت ملی اقدام نکنند یارانه آنها قطع می‌شود.

وی تأکید کرد: افرادی که در سایت پیش ثبت نام نیز انجام دهند یارانه آنها قطع نخواهد شد البته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمایلی به قطع یارانه این افراد ندارند.

پارسایی با تأکید بر اینکه حدود ۹۸ درصد مردم کارت ملی دارند، گفت: سایت سازمان ثبت احوال فقط برای این افراد که تاکنون کارت ملی دریافت نکرده‌اند باز شده است که باید هر چه سریعتر برای پیش ثبت‌نام اقدام کنند.