به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در پایان تور اروپایی‌اش و پس از سفر به ایرلند در گزارشی توئیتری نوشت: در دوبلین و در سومین و آخرین توقف سفر دوره‌ایم به اروپا، با «مایکل دی هیگنز» رئیس‌ جمهور ایرلند و «سایمون کاوونی» وزیر خارجه […]

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در پایان تور اروپایی‌اش و پس از سفر به ایرلند در گزارشی توئیتری نوشت: در دوبلین و در سومین و آخرین توقف سفر دوره‌ایم به اروپا، با «مایکل دی هیگنز» رئیس‌ جمهور ایرلند و «سایمون کاوونی» وزیر خارجه این کشور ملاقات کردم.

وی افزود: ضمن تأیید روابط عاطفی بین دو‌ کشور، در خصوص توسعه مناسبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بحث و تبادل نظر کرده و همچنین درباره برجام، یمن، افغانستان و شرایط وخیم در فلسطین به رایزنی پرداختیم.

 

 

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار امروز با رئیس جمهور ایرلند علاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری‌ها در زمینه‌های سیاسی،  اقتصادی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد که مورد استقبال رئیس جمهور ایرلند قرار گرفت. طرفین همچنین در خصوص آخرین تحولات فلسطین،  یمن و افغانستان تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان این دیدار به مناسبت روز بزرگداشت خیام یک جلد دیوان اشعار این شاعر بزرگ را به رئیس جمهور ایرلند هدیه کرد.

 

 

گفتنی است وزیر خارجه ایرلند در دیدار همتای ایرانی خود علاقه‌مندی کشورش برای ارتقای همکاری‌های فیمابین و همچنین بهره گیری از ظرفیت عضویت غیردائم شورای امنیت و تسهیل گر قطعنامه ۲۲۳۱ برای همکاری‌ها را اعلام کرد. (اینجا بخوانید) 

 

 

ظریف پیش از این به اسپانیا و ایتالیا سفر و با مقامات این کشورها و از جمله مقامات واتیکان دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

لازم به ذکر است  ایرلند از اول ژانویه (۱۲ دی) در کنار نروژ کرسی خود در شورای امنیت به عنوان عضو غیردائم را تحویل گرفت و تا دو سال عهده دار این سمت است.

انتهای پیام/