کلمبیا ۱(۳)- انگلیس ۱(۴)؛ بالاخره طلسم شکست
کلمبیا ۱(۳)- انگلیس ۱(۴)؛ بالاخره طلسم شکست

سه شیرها موفق به پیروزی برابر کلمبیا در ضربات پنالتی شدند تا بعد از چهار دوره در جمع هشت تیم برتر جام جهانی حضور پیدا کنند. به گزارش  قلم پرس به نقل از “ورزش سه”، تیم ملی کلمبیا بعد از باخت به ژاپن در شروع کارش در جام جهانی ۲۰۱۸ ، دو پیروزی متوالی برابر […]

سه شیرها موفق به پیروزی برابر کلمبیا در ضربات پنالتی شدند تا بعد از چهار دوره در جمع هشت تیم برتر جام جهانی حضور پیدا کنند.

به گزارش  قلم پرس به نقل از “ورزش سه”، تیم ملی کلمبیا بعد از باخت به ژاپن در شروع کارش در جام جهانی ۲۰۱۸ ، دو پیروزی متوالی برابر لهستان و سنگال به دست آورد تا صدرنشین گروه آخر شود و در مرحله حذفی با انگلیسی برخورد کند که پس از دو برد پیاپی مقابل تونس و پاناما، آخرین دیدارش در گروه G را تقریبا به طور عمد برابر بلژیک واگذار کرد تا در رده دوم قرار بگیرد و مسیر راحت‌تری تا رسیدن به فینال داشته باشد.

ملی پوشان انگلیس که فکر نمی‌کردند کار چندان سختی برابر کلمبیا داشته باشند، تا لحظات پایانی با گلزنی هری کین از روی نقطه پنالتی پیش بودند که یری مینا، مدافع بلند قامت کلمبیا برای سومین مسابقه متوالی با ضربه سر موفق به باز کردن دروازه حریف شد تا کار به وقت‌های اضافه و بعد ضربات پنالتی کشیده شود.

در ضربات پنالتی تیم ملی انگلیس با وجود اینکه با از دست دادن پنالتی هندرسون عقب افتاد، اما در ادامه با دو توپی که اوریبه و کارلوس باکا نتوانستند تبدیل به گل کنند و واکنشی که پیکفورد در پنالتی پنجم داشت، به برتری ۴ بر ۳ دست پیدا کرد تا جواز حضور در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ را بگیرد و حریف تیم سوئد شود.

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه؛ مرحله یک هشتم نهایی
سه‌شنبه: ۹۷/۰۴/۱۲ ؛ ساعت ۲۲:۳۰
استادیوم: اوتکریتیه آرنا(اسپارتاک) مسکو/ تماشاگر: ۴۴۱۹۰ نفر
داور: مارک گیگر(آمریکا)؛ کمک‌ها: جو فلچر(کانادا)، فرانک اندرسون(آمریکا) و متیو کانگر(نیوزلند)/ کمک داور ویدئویی: دنی مک‌کلی(هلند)

 

تیم ملی کلمبیا

داوید اوسپینا، یری مینا، داوینسون سانچس، سانتیاگو آریاس(۱۱۶- کریستین زاپاتا)، یوهان موجیکا، ویلمار باریوس، کارلوس سانچس(۷۹- ماتیس اریبه)، جفرسون لرما(۶۱- کارلوس باکا)، خوان کوادرادو(۱۱۸) از کلمبیا، خوان کوئینترو(۸۸- لوییس موریل) و رادامل فالکائو.
سرمربی: خوزه پکرمن

 

 

تیم ملی انگلیس

جوردن پیکفورد، کایل واکر(۱۱۳- مارکوس راشفورد)، جان استونز، هری مگوایر، جورن هندرسون، دله آلی(۸۰- اریک دایر)، جسی لینگارد، کیرن تریپر، اشلی یانگ(۱۰۲- دنی رز)، رحیم استرلینگ(۸۸- جیمی واردی) و هری کین.
سرمربی: گرت ساوت‌گیت

 

 

 

اخطار

ویلمار باریوس(۴۱) سانتیاگو آریاس(۵۲) کارلوس سانچس(۵۴) رادامل فالکائو(۶۳) کارلوس باکا(۶۴) از کلمبیا

 

جورن هندرسون(۵۶) جسی لینگارد(۶۹) از انگلیس

 

 

ضربات پنالتی

کلمبیا ۱ – انگلیس ۰ : پنالتی اول را کلمبیایی‌ها زدند که رادامل فالکائو در حالی که پیکفورد به سمت راست خود پریده بود، با شوت به مرکز دروازه تبدیل به گل کرد.

کلمبیا ۱ – انگلیس ۱ : هری کین توپ را به سمت راست اوسپینا که جهت را درست تشخیص داده بود، زد تا در پنالتی هم جدال دو تیم یک بر یک شود.

 

کلمبیا ۲ – انگلیس ۱ : کوادرادو با شوت محکم به سمت چپ دروازه دومین گل کلمبیا را در ضربات پنالتی به ثمر رساند.

کلمبیا ۲ – انگلیس ۲ : اوسپینا به سمت راست دروازه پرید ولی توپ با اختلاف کمی از کنار دستان او با شوت راشفورد تبدیل به گل شد.

 

کلمبیا ۳ – انگلیس ۲ : موریل خلاف جهت پیکفورد توپ را به سمت چپ دروازه زد و گلزنی کرد.

 

کلمبیا ۳ – انگلیس ۲ : اوسپینا با شیرجه به سمت چپ دروازه با یک دست شوت هندرسون را مهار کرد تا کلمبیا در آستانه پیروزی قرار بگیرد.

 

کلمبیا ۳ – انگلیس ۲ : اوریبه به دنبال گلزنی با شوت به کنج دروازه انگلیس بود که توپ به زیر طاق برخورد کرد و به بیرون برگشت تا پنالتی کلمبیا از دست برود.

 

کلمبیا ۳ – انگلیس ۳ : تریپر امید را به اردوی انگلیس برگرداند و موفق شد با شوت عالی به کنج دروازه کلمبیا و بالاتر از دستان اوسپینا گلزنی کند.

 

کلمبیا ۳ – انگلیس ۳ : پیکفورد با واکنشی عالی و مهار توپ با دست چپ اجازه نداد شوت کارلوس باکا به سمت چپ دروازه تبدیل به گل شود.

 

 

 

کلمبیا ۳ – انگلیس ۴ : ضربه اریک دایر به سمت چپ دروازه که توپ را از زیر دستان اوسپینا عبور داد، کار کلمبیا را تمام کرد و انگلیس را به جمع هشت تیم برتر جام جهانی رساند.

 

 

شرح گل

کلمبیا ۰ – انگلیس ۱ (دقیقه ۵۷: هری کین): پنالتی اعلام شده به سود انگلیس را هری کین به مرکز دروازه زد تا شیرجه اوسپینا به سمت راست بی‌ثمر باشد و سه شیرها با یک گل پیش بیافتند.

 

کلمبیا ۱ – انگلیس ۱ (دقیقه ۳+۹۰: یری مینا): ارسال کوادرادو از روی کرنر سمت راست زمین را یری مینا بالاتر از مگوایر با ضربه سر زد و تریپر که کنار تیرک دوم ایستاده بود، نتوانست توپ را دفع کند تا کلمبیا در دقایق پایانی به گل برسد و مینا برای سومین بازی متوالی به یک شکل گلزنی کند.

 

بهترین بازیکن

هری کین، کاپیتان تیم ملی انگلیس مثل دو بازی ابتدایی تیمش در جام جهانی مرد برتر سه شیرها در بازی امشب برابر کلمبیا بود که علاوه بر ایجاد خطر روی دروازه حریف، یک پنالتی بگیرد و آن را تبدیل به گل کند و در ضربات پنالتی هم این کار را انجام دهد؛ البته کیرن تریپر، وینگر راست که بارها سانترهای دقیقی انجام داد و خلق موقعیت کرد و پیکفورد، دروازه‌بان انگلیس هم که دو واکنش عالی در جریان بازی داشت و یک پنالتی گرفت نیز جزو برترین‌های زمین بودند.

 

اتفاق ویژه

 

طلسم تیم ملی انگلیس در صعود به جمع هشت تیم برتر و حضور در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ بعد از ۱۲ سال شکسته شد این تیم موفق شد با شکست کلمبیا به این مهم دست پیدا کند؛ ضمن اینکه شاگردان ساوت‌گیت برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی توانستند انگلیس را به پیروزی در ضربات پنالتی برسانند.

 

لحظات حساس

دقیقه ۶: سانتر خطرناک اشلی یانگ از روی ضربه آزاد سمت چپ محوطه جریمه کلمبیا که به شکل شوت بود را اوسپینا برگشت داد.

دقیقه ۶: تریپر سانتر خطرناکی از جناح راست زمین داشت که دفع یری مینا با ضربه سر مانع از گلزنی مهاجمان انگلیس شد.

دقیقه ۱۳: شوت محکم استرلینگ از پشت محوطه جریمه به پای داوینسون سانچس برخورد کرد و دور شد.

دقیقه ۱۶: سانتر دقیق تریپر از سمت راست زمین به مقابل تیرک دوم را هری کین در شرایط نامتعادلی با ضربه سر زد که توپ روی تور دروازه کلمبیا فرود آمد.

دقیقه ۴۲: ضربه آزادی که با خطای لرما روی هری کین در پشت محوطه جریمه به سود انگلیس اعلام شده بود را تریپر با شوت فنی زد که توپ به شکل خطرناکی از کنار تیرک عمودی دروازه کلمبیا به اوت رفت.
دقیقه ۴۵: شوت زمینی هری کین از پشت محوطه جریمه راهی به دروازه کلمبیا پیدا نکرد و راهی اوت شد.

دقیقه ۲+۴۵: شوت پای چپ محکم کوئینترو در اختیار پیکفورد قرار گرفت.
دقیقه ۲+۴۵: فرصت‌سوزی لینگارد مانع از به گل رسیدن انگلیس شد و شوت او به حالتی نمایشی در داخل محوطه به بیرون رفت.

 

 

 

دقیقه ۵۳: سانتر دقیق تریپر از سمت چپ زمین در آستانه ورود به دروازه کلمبیا با ضربه سر داوینسون سانچس به کرنر رفت.
دقیقه ۵۴: ارسال مگوایر از کرنر به مقابل تیرک دوم رفت که در این لحظه کارلوس سانچس روی هری کین مرتکب خطا شد تا داور اعلام پنالتی کند.

دقیقه ۶۳: ارسال تریپر به مقابل تیرک دوم و ضربه سر دله آلی به شکل خطرناکی از کنار دروازه کلمبیا به بیرون رفت.

دقیقه ۸۲: اشتباه واکر منجر به ضد حمله خطرناکی برای کلمبیا شد که کوادرادو نتوانست از نفوذ و پاس عالی باکا بهره ببرد و با شوت محکم توپ را به بیرون زد.

دقیقه ۸۷: شوت فالکائو از پشت محوطه جریمه به راحتی در اختیار پیکفورد قرار گرفت.

دقیقه ۸۸: ارسال موجیکا و ضربه سر فالکائو بالاتر از هندرسون راهی اوت شد.

دقیقه ۳+۹۰: شوت روی پای ناگهانی و استثنایی اوریبه از فاصله‌ای حدودا ۳۵ متری با فوق واکنش پیکفورد راهی کرنر شد.

دقیقه ۱۰۱: ارسال کوادرادو از جناح راست زمین و ضربه سر باکا بعد از برخورد به مدافعان انگلیس راهی کرنر شد.
دقیقه ۱۰۱: ضربه سر یری مینا روی ارسال کرنر کوادرادو این بار همراه با گل نشد و به بیرون رفت.

دقیقه ۱۰۴: سانتر موجیکا از جناح چپ زمین را فالکائو از بین استونز و مگوایر با ضربه سر زد که توپ از کنار تیرک عمودی دروازه انگلیس به بیرون رفت.

دقیقه ۱۱۲: دنی رز سمت چپ محوطه جریمه کلمبیا خود را به توپ رساند ولی شوت زمینی او با کمترین فاصله از کنار دروازه به اوت رفت.

دقیقه ۱۱۴: اریک دایر فرصت فوق‌العاده‌ای داشت تا ارسال تریپر را با ضربه سر تبدیل به گل کند ولی توپ از روی دروازه کلمبیا به بیرون رفت.

 

 

 

در حاشیه

* نفرات اصلی انگلیس در این مسابقه مشابه بازیکنانی هستند که در نخستین بازی جام جهانی برابر تونس در ترکیب قرار گرفتند.
* خامس رودریگز که در آخرین بازی مرحله گروهی کلمبیا برابر سنگال مصدوم و تعویض شد، به علت آسیب دیدگی دور از ترکیب تیمش است.
* حضور ویلمار باریوس و جفرسون لرما به جای ماتیس اوریبه و خامس رودریگز، دو تغییری است که در ترکیب بازی امشب کلمبیا نسبت به دیدار اخیرشان مقابل سنگال دیده می‌شود.

* خامس و میگوئل بورخا، دو بازیکن کلمبیا به دلیل مصدومیت و فابیان دلف، هافبک انگلیس به دلیل دوری از اردوی سه شیرها، حتی در فهرست ذخیره تیم‌هایشان نیز حضور ندارند.

* کارلوس والدراما، اسطوره فوتبال کلمبیا به همراه خانواده خود در جایگاه ویژه ورزشگاه اسپارتاک حضور دارند.
* بعد از دقیقه ۳۰ چندین بار درگیری بین بازیکنان دو تیم به وجود آمد که دخالت داور و کمک‌های او مانع از جدی شدن مجادله آنها شد.

 

* باریوس به دلیل گرفتن اخطار در این دیدار، دو کارته شد تا در صورت صعود کلمبیا به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی بازی آینده تیمش را از دست بدهد.

* پس از اعلام پنالتی به سود انگلیس، درگیری شدیدی بین بازیکنان دو تیم به وجود آمد که حاصل آن دو کارت زرد برای بازیکنان بود.

* فالکائو اعتراض شدیدی به داور آمریکایی بعد از آنکه تمارض مگوایر در لحظه مواجهه شدن با داوینسون سانچس را اعلام نکرد، داشت که موجب گرفتن اخطار برای او شد.