کرواسی ۲ – انگلیس ۱ /  کروات ها با شکست شیرها به فینال رسیدند/حسرت بازگشت جام به خانه در دل انگلیسی ها ماند
کرواسی ۲ – انگلیس ۱ /  کروات ها با شکست شیرها به فینال رسیدند/حسرت بازگشت جام به خانه در دل انگلیسی ها ماند

گل طلایی مانژوکیچ برابر انگلیس در وقت‌های تلف شده کروات‌ها را برای نخسین بار به فینال جام جهانی رساند. به گزارش قلم پرس، در دومین دیدار نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، انگلیس مدعی فوتبال که در آرزوی برگزداندن جام به خانه فوتبال یعنی انگلستان بودند به مصاف کروات ها رفتند که پس از ۱۲۴ […]

گل طلایی مانژوکیچ برابر انگلیس در وقت‌های تلف شده کروات‌ها را برای نخسین بار به فینال جام جهانی رساند.

به گزارش قلم پرس، در دومین دیدار نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، انگلیس مدعی فوتبال که در آرزوی برگزداندن جام به خانه فوتبال یعنی انگلستان بودند به مصاف کروات ها رفتند که پس از ۱۲۴ دقیقه بازی جذاب و نفس گیر کروات ها با نتیجه ۲ بر یک به پیروزی رسیدند تا شبی تاریخی را برای کروات ها رقم بزنند و برای اولین بار به فینال جام جهانی برسند،

با توجه به اینن نتیجه انگلستان در مرحله رده بندی به مصاف تیم بلژیک خواهد رفت و تیم ملی کرواسی در مرحله فینال به مصاف فرانسه خواهد رفت.

گزارش لحظه به لحظه دیدار تیم‌های ملی کرواسی و انگلیس:

نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه
چهارشنبه: ۹۷/۰۴/۲۰ ؛ ساعت ۲۲:۳۰
استادیوم: لوژنیکی مسکو/تماشاگر: ۷۸۰۱۱ نفر
داور: جونیت چاکر(ترکیه)؛ کمک‌ها: باهاتین دوران، طارق اونگون و بیورن کویپرس(هلند)/ کمک داور ذخیره: ساندر فن روکل(هلند)

 

تیم ملی کرواسی
دانیل سوباسیچ، دیان لوورن، دوماگوج ویدا، سیمه ورسالیکو، ایوان استرینیچ(۹۴-جاسیپ پیواریچ)، ایوان راکیتیچ، لوکا مودریچ(۱۱۸- میلان بادلی)، آنته ربیچ(۱۰۱- آندری کراماریچ)، ایوان پریشیچ ، مارسلو بروزوویچ و ماریو مانژوکیچ(۱۱۵- وردان کورلوکا).
سرمربی: زلاتکو دالیچ

 

 ملی انگلیس
جوردن پیکفورد، کایل واکر(۱۱۲- جیمی واردی)، جان استونز، هری مگوایر، جورن هندرسون(۹۷- اریک دایر)، دله آلی، جسی لینگارد، کیرن تریپر، اشلی یانگ(۹۱- دنی رز)، رحیم استرلینگ(۷۴- مارکوس راشفورد) و هری کین.
سرمربی: گرت ساوت‌گیت

 

اخطار

ماریو مانژوکیچ(۴۸) و آنته ربیچ(۹۶) از کرواسی

کایل واکر(۵۴) از انگلیس

شرح گل

کرواسی صفر – انگلیس ۱ (دقیقه ۵: کیرن تریپر): خطایی که مودریچ در پشت محوطه جریمه روی دله آلی مرتکب شده بود را کیرن تریپر با شوت فنی استثنایی به کنج دروازه کرواسی و دور از دستان سوباسیچ فرستاد تا انگلیس خیلی زود با یک گل پیش بیافتد.

 

کرواسی ۱ – انگلیس ۱ (دقیقه ۶۸: ایوان پریشیچ): سانتر دقیق ورسالیکو از جناح راست زمین با ضربه عالی و نمایشی پریشیچ از محوطه ۶ قدم وارد دروازه انگلیس شد تا کروات را به تساوی برساند.

 

کرواسی ۲ – انگلیس ۱ (دقیقه ۱۰۹: ماریو مانژوکیچ): ارسال پیواریچ از جناح چپ با دفع ناقص پیواریچ همراه شد که پاس پریشیچ با ضربه سر به پشت مدافعان انگلیس را مانژوکیچ با فرار عالی و ضربه تک ضرب تبدیل به گل کند.

بهترین بازیکن

ایوان پریشیچ، وینگر چپ کروات‌ها ستاره زمین در دیدار کرواسی و انگلیس بود که یک گل زیبا روی ارسال ورسالیکو به ثمر رساند و پاس گل دوم تیمش را هم در وقت‌های اضافه با ضربه سر به مانژوکیچ داد تا مرد برتر مسابقه لقب بگیرد.
سیمه ورسالیکو نیز در دیدار اخیر کرواسی برابر روسیه به دلیل مصدومیت تعویض شد و مشخص نبود در بازی امشب تیمش مقابل انگلیس حضور داشته باشد ولی این مدافع راست کروات‌ها به این مسابقه مهم رسید و بهترین نمایش را داشت که سانتر عالی او روی گل اول که تبدیل به پاس گل شد، کرواسی را از باخت نجات داد و در ادامه هم یک توپ از روی خط دروازه بیرون کشید تا در نهایت تیمش کار را به وقت‌های اضافه بکشاند و در برد تیمش ایفای نقش کند.

 

لحظات حساس

دقیقه ۱۴: ارسال تریپر از روی کرنر و ضربه سر مگوایر بالاتر از ویدا با اختلاف کمی از کنار دروازه کرواسی به بیرون رفت.

دقیقه ۱۹: شوت ناگهانی راه دور پریشیچ در میانه راه به پای واکر کمانه کرد و با فاصله چند سانتی متری از کنار دروازه انگلیس راهی اوت شد که چاکر، داور مسابقه در این صحنه برای کرواسی کرنر اعلام نکرد.

دقیقه ۲۲: شوت بی‌دقت سوباسیچ و پاس اشتباه استرینیچ توپ را به استرلینگ رساند ولی پاس در عمق او را هری کین در عین ناباوری به بیرون زد که البته آفساید او هم اعلام شده بود.

دقیقه ۳۰: هری کین باز هم یک موقعیت فوق‌العاده را از دست داد و پاس در عمق عالی لینگارد را با ضربه بغل پا به سوباسیچ زد و در ادامه هم نتوانست کاری از پیش ببرد و با شوتی که به تیرک عمودی و سوباسیچ برخورد، موقعیت را از دست داد.

 

دقیقه ۳۲: ارسال تند و تیز ربیچ را استونز برگشت داد و در ادامه شوت پای چپ پُر قدرت هافبک کرواسی را پیکفورد در دو مرحله جمع کرد.
دقیقه ۳۳: اشلی یانگ با تکل عالی اجازه نداد توپ ارسالی از سمت چپ زمین تبدیل به گل شود و توپ را به کرنر زد.

دقیقه ۳۶:  پاس فوق‌العاده دله آلی را لینگارد نتوانست استفاده کند و شوت فنی او از کنار دروازه کرواسی به بیرون رفت.

 

دقیقه ۵۶: شوت پشت محوطه جریمه لینگارد به لوورن برخورد کرد و راهی کرنر شد.

دقیقه ۵۷: سانتر تریپر از جناح راست زمین قبل از رسیدن به هری کین توسط ویدا دفع شد.

دقیقه ۶۳: اشتباه بازیکنان کرواسی توپ را در سمت راست زمین به هندرسون رساند و او هم با پاس در عمق، استرلینگ را در موقعیت گلزنی قرار داد که تعلل او و ضربه‌ای که بعد از برخورد با ویدا زد، توسط سوباسیچ دفع شد.
دقیقه ۶۵: سانتر خطرناک مودریچ از جناح راست زمین برگشت داده شد که در ریباند شوت پریشیچ بعد از برخورد به استرلینگ و واکر ثمری برای کرواسی نداشت.

دقیقه ۶۸: شوت روی پای کین از زاویه بسته به تور کنار دروازه انگلیس برخورد کرد.

دقیقه ۷۲: پریشیچ بعد از پا عوض کردن، شوت زمینی پای چپ زد که ضربه او به تیرک عمودی دروازه انگلیس برخورد کرد و در ادامه هم شوت مانژوکیچ مقابل دروازه خالی در اختیار پیکفورد قرار گرفت.

دقیقه ۷۳: شوت روی پای بروزوویچ از پشت محوطه جریمه با اختلاف زیادی از روی دروازه انگلیس به بیرون رفت.

دقیقه ۸۳: مانژوکیچ بعد از مهار توپ، چرخش و شوت روی پا توپ را به سمت دروازه انگلیس زد که پیکفورد در دو مرحله توپ را جمع کرد.
دقیقه ۸۴: دفع نه چندان خوب پیکفورد روی ضربه سر پریشیچ نزدیک بود کار دست انگلیس بدهد که در ریباند شوت فنی پریشیچ به بیرون رفت.

دقیقه ۲+۹۰: هری کین نتوانست ضربه سر خوبی روی ارسال تریپر بزند و توپ به بیرون رفت.

دقیقه ۹۹: ارسال تریپر از روی کرنر و ضربه سر استونز در آستانه ورود به دروازه کرواسی بود که ورسالیکو منجی تیمش شد و از روی خط توپ را برگشت داد.

دقیقه ۲+۱۰۵: ارسال خطرناک پریشیچ از جناح چپ را مانژوکیچ زد که واکنش عالی پیکفورد موجب شد تا دروازه انگلیس بسته بماند و توپ راهی کرنر شود.

دقیقه ۱۲۰: ضوت کم دقت کراماریچ در موقعیت مناسب به تور کنار دروازه انگلیس برخورد کرد.

 

 

در حاشیه

* در فاصله دو ساعت به شروع مسابقه حتی یک تماشاگر هم در ورزشگاه لوژنیکی حاضر نبود که تعجب خبرنگاران خارجی را به همراه داشت.
* تیم ملی کرواسی با پیراهن دوم خود در بازی امشب حاضر است و بازیکنان انگلیس با لباس‌های سفید رنگ در زمین هستند.

* حدود ۹۰ دقیقه مانده به شروع مسابقه اتوبوس حامل تیم کرواسی وارد استادیوم شد.
* کروات‌ها از ساعت ۲۱:۱۰ مشغول گرم کردن شدند که در همین حین بازیکنان انگلیس برای لحظاتی به زمین چمن آمدند.

 

* ترکیب تیم‌ها ۷۰ دقیقه مانده به شروع بازی اعلام شد که ۱۱ بازیکن اصلی انگلیس تغییری نسبت به بازی قبلی برابر سوئد نداشت ولی دالیچ یک جابه‌جایی انجام داده و بروزوویچ را جایگزین آندری کراماریچ کرد.
* ورسالیکو، مدافع راست کرواسی که اخبار زیادی مبنی بر غیبت او در ترکیب این تیم برابر انگلیس به دلیل مصدومیت شنیده می‌شد، از ابتدا بازی می‌کند.
* داور شوکر، اسطوره فوتبال کرواسی و رئیس فدراسیون فوتبال این کشور در زمان گرم کردن بازیکنان دو تیم وارد زمین شد و برخورد گرمی با ساوت‌گیت، سرمربی انگلیس داشت.

 

* ریو فردیناند، مدافع سابق تیم ملی انگلیس برای حمایت از سه شیرها به استادیوم لوژنیکی رفته و امیدوار به پیروزی این تیم است.

* در ساعت ۲۱:۴۰ دروازه‌بانان انگلیس وارد زمین شدند و در میان تشویق تماشاگران به گرم کردن پرداختند.

 

* مایکل اوون، مهاجم سابق تیم ملی انگلیس در ورزشگاه حضور دارد.
* علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمد منصوری که تیم داوری ایران در جام جهانی را تشکیل می‌دهند و یکی از شانس‌های قضاوت در بازی‌های رده بندی یا فینال هستند، بازی امشب کرواسی و انگلیس را از نزدیک می‌بینند.

 

* مانژوکیچ به دلیل مصدومیت از دقیقه ۱۱۵ به بیرون رفت.
* تریپر در دقیقه ۱۱۷ نتوانست بخاطر آسیب دیدگی به بازی ادامه دهد.

* بعد از بیرون رفتن تریپر از دقیقه ۱۱۷، انگلیس در لحظات پایانی به دلیل انجام هر چهار تعویض خود با یک بازیکن کمتر به بازی ادامه داد.