کامیونداران معترض اجازه سوءاستفاده به معاندان را ندادند
کامیونداران معترض اجازه سوءاستفاده به معاندان را ندادند

امام جمعه تبریز گفت: قشر خدومی چون رانندگان در همه برهه‌های انقلاب دلبستگی خود را به مردم و انقلاب به اثبات رساندند و در این اعتراضات نیز با هوشمندی اجازه سوءاستفاده به معاندان و دشمنان را ندادند و بنده نیز از آنها تشکر می‌کنم که این اجازه و سوءاستفاده را به دشمن ندادند. به گزارش […]

امام جمعه تبریز گفت: قشر خدومی چون رانندگان در همه برهه‌های انقلاب دلبستگی خود را به مردم و انقلاب به اثبات رساندند و در این اعتراضات نیز با هوشمندی اجازه سوءاستفاده به معاندان و دشمنان را ندادند و بنده نیز از آنها تشکر می‌کنم که این اجازه و سوءاستفاده را به دشمن ندادند.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های عبادی و سیاسی نماز جمعه تبریز در مصلای اعظم امام خمینی(ره) با اشاره به اعتراضات کامیون‌داران در روزهای اخیر به علت برآورده نشدن مطالبات صنفی آنها اظهار کرد: با رسیدگی به این موضوع شرایط عادی شده است ولی آن چیزی که مهم است این بود که چرا به خواسته صنفی اقشار مردم به موقع رسیدگی نمی‌شود تا با این قبیل مسائل روبه‌رو نشویم.

وی ادامه داد: قشر خدومی چون رانندگان در همه برهه‌های انقلاب دلبستگی خود را به مردم و انقلاب به اثبات رساندند و در این اعتراضات نیز با هوشمندی اجازه سوءاستفاده به معاندان و دشمنان را ندادند و بنده نیز از آنها تشکر می‌کنم که اجازه سوءاستفاده را به دشمن ندادند.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: باید به مسائل به حق صنفی مردم در وقت خود رسیدگی شود که شاهد این چنین موضوعاتی نشویم.

نماینده ولی‌فقیه در استان در اعلام مناسبت‌های تقویمی هفته، به سالگرد ارتحال امام(ره) اشاره کرد و گفت:منش و کردار امام راحل بود که نام ایشان را زنده نگه داشته است و نباید دلاوری‌های ایشان و تاکید بر استقلال کشور و رد سلطه‌گری توسط ایشان را  فراموش کرد.

شخصیت اجتماعی و فردی امام الگوی همه ماست

وی تصریح کرد: اعتماد و همبستگی نسبت به وحدت ملی توسط امام هیچ‌گاه فراموش نشد و ایشان درس عزت و ایثارگری را به ما آموخت و رهبر معظم انقلاب نیز همان‌ها را به ما یادآوری کردند.

آل‌هاشم با تاکید به اینکه می‌توانیم خداباوری، اطمینان و آرامش امام، توکل به خدا در مقابل دشمن، احتیاط در عمل، ورزش کردن، زهد و تقوا، آراستگی ظاهری، هنرمندی امام را مرور کنیم، افزود: امام راحل در همه زمینه‌ها الگو بودند، وقت‌شناسی و نظم امام از جمله ویژگی‌های فردی امام بود به طوریکه خادمان امام نقل کرده‌اند که امام در ساعت معین قدم می‌زدند و ما در این ساعت متوجه می‌شدیم که ساعت چند است.

وی خاطرنشان کرد: در جریان گروگان‌گیری در فروپاشی لانه‌جاسوسی، امام رفتاری بی‌بدیل داشتند و از جمله برخورد ایشان در برخورد قاطع با نظام بین‌الملل بود.

امام جمعه تبریز ادامه داد: سیاست نه شرقی و نه غربی، حفط کیان کشور، دعوت به ارزش‌های توحیدی، دفاع از شرافت اسلام، اظهار همدردی با مستضعفان جهان، دعوت به اتحاد و مبارزه راهبردی با رژیم صهیونیستی از جمله رفتار رهبر کبیر انقلاب بود.

با درک درست از شرایط، پاسخ دندان‌شکن در روز قدس خواهیم داد

وی تصریح کرد: در جمعه هفته آینده که روز قدس است، با حضور خود و درک صحیح از زمان در راهپیمایی شرکت خواهیم کرد تا پاسخ محکم به یاوه‌گویی‌ها بدهیم.

خطیب نماز جمعه تبریز با تاکید به اینکه دشمنان معتقد بودند تا امام هست کاری نمی‌توان با انقلاب کرد و منتظر رحلت ایشان بودند، گفت: خبرگان رهبری بعد از ۲۴ ساعت از رحلت امام، با انتخاب بجا و شایسته آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب، آرزوی دشمنان را نقش برآب کردند به طوریکه امروزه انقلاب با همان صلابت و قدرت و اقتدار امام توسط رهبر انقلاب هدایت می‌شود.

وی افزود: این کار خدا بود که امام خامنه‌ای از ترور طرح‌ریزی شده سلامت یابند تا انقلاب را با این اقتدار پیش ببرند.

آل‌هاشم با اشاره به مدیریت رهبر فرزانه انقلاب در کودتای ۱۸ تیر، ۱۸ سپتامبر، جریان فتنه سال ۸۸، مدیریت در تحولات منطقه و موج بیداری اسلامی تصریح کرد: جهت گرامیداشت یاد امام دوشنبه  بعد از ظهر در مصلای امام خمینی مراسم یادبود برگزار خواهد شد و امیدواریم با حضور گسترده یاد ایشان را زنده نگه‌داشته و بیش از پیش شعائر انقلاب را با عظمت نگه داریم.

وی در ادامه قیام ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ را مورد اشاره قرار داد و گفت: این روز مفتاح نجات امام است و سند جنایت پهلوی و مخالفت ملت ایران با استعمار جهانی است و از جمله دستاورد ۱۵ خرداد، پیروزی ۲۲ بهمن بود که مراسمی برای این روز خواهیم داشت.

امام جمعه تبریز بیان داشت: در روزهای آتی شب‌های قدر را خواهیم داشت که از جمله مهم‌ترین شب‌های سال است که قرآن در این شب نازل شده و باارزش‌تر از تمام ماه‌های سال است و باید با شب زنده‌داری و عبادت مخصوص این شب‌ها بهره کافی از آن را ببریم.

وی، به برگزاری جشن گلریزان در شب گذشته اشاره کرد و یادآور شد: افراد و خیران زیادی به زندانیان دربند زندان با جرایم غیرعمد کمک کردند که جای تشکر دارد.

ادارات می‌توانند کار خیر را جایگزین کارهای قبلی کنند

آل‌هاشم با تاکید به رسیدگی به فقرا در جامعه گفت: اخیراً به منطقه ملازینال که یکی از مناطق حاشیه‌نشین تبریز است، رفتم که اکثر این حاشیه‌نشینان مستضعف هستند و مسوولان باید توجه کنند و مومنان در حد توان به این نیازمندان کمک کنند زیرا کارهای زیادی وجود دارد که می‌توان جایگزین کرد و به تبع آن کار خیر انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: به جای پر کردن مساجد در مراسم ختم از دسته گل، می‌توان به فقرا کمک کرد چراکه گل هیچ فایده‌ای به حال تازه درگذشته ندارد.

امام جمعه تبریز، ولیمه‌های سنگین مراسم ختم را به عنوان رسمی غلط و جاافتاده مورد اشاره قرار داد و افزود: از جمله روزهایی که ولیمه می‌توان داد، تولد فرزند و خرید خانه است و آن نیز واجب نیست، از این‌رو  چه لزومی دارد با قرض مهمانی ناهار و شام سنگین برای درگذشته بدهیم.

وی، به دیدار و ارائه گزارش شهرداری برای ساماندهی حاشیه‌نشینی در تبریز اشاره کرده و یادآور شد: طبق این گزارش کارهای بزرگی در ساماندهی حاشیه‌نشینی انجام می‌گیرد که تا ۱۰ سال دیگر حاشیه‌نشینی در تبریز نباشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به هفته محیط زیست ابراز کرد: از افرادی که برای سالم نگه داشتن محیط زیست تلاش می‌کنند، قدردانی کرده و این هفته را تبریک عرض می‌کنم.

وی ابراز کرد: برای حفظ محیط زیست باید مصرف پلاستیک را کاهش دهیم زیرا عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در این ایام بسیار مهم است.

آل‌هاشم با بیان اینکه در مصرف انرژی نیز دقت داشته باشیم، اذعان داشت: نسبت به کاشت گل و گیاه و پرورش آنها، تفکیک زباله‌های تولیدی و استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، باید توجه ویژه‌ای انجام گیرد.

وی ادامه داد: هفته محیط زیست را پیش رو داریم و از همه مردم استان می‌خواهم تا یک هفته برای کمک به محیط زیست، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.