پایین بودن بهره‌وری  و خروج ارزش افزوده از  آذربایجان‌شرقی!/عقب‌ماندگی بیش‌ از ۱۵ ساله بسیاری از پروژه‌های نیمه تمام در استان
پایین بودن بهره‌وری  و خروج ارزش افزوده از  آذربایجان‌شرقی!/عقب‌ماندگی بیش‌ از ۱۵ ساله بسیاری از پروژه‌های نیمه تمام در استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: اگر ارزش افزوده استان افزایش یابد فعالان صادراتی نیز درآمد حاصل از فعالیت‌های خود را به جای مرکز کشور در خود استان سرمایه‌گذاری می کنند و استان تشنه افزایش ارزش افزوده است. به گزارش قلم پرس،از تبریز، محمد فرشکاران ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران به مناسبت هفته […]رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: اگر ارزش افزوده استان افزایش یابد فعالان صادراتی نیز درآمد حاصل از فعالیت‌های خود را به جای مرکز کشور در خود استان سرمایه‌گذاری می کنند و استان تشنه افزایش ارزش افزوده است.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، محمد فرشکاران ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: آذربایجان‌شرقی دارای ‌ظرفیت‌های سرمایه‌ای و انسانی مطلوب است اما با وجود این ظرفیت‌ها در مدار توسعه حرکت نکرده است.

وی افزود: شاخص‌های کلان نشان می‌دهد این استان در دو دهه گذشته با کلیه اقدامات انجام شده در حوزه‌های مختلف یک مسیر نزولی در بحث ارزش افزوده داشته و در سرمایه‌گذاری و بهره‌وری نیروی کار و سرمایه نرخ‌های پایین و منفی دارد و سهم آن از تولید ناخالص داخلی ۳.۲ درصد در مقابل سهم ۴.۸ درصدی از جمعیت کشور است و مجموع این عوامل منجر به کاهش سرانه درآمدی نسبت به جمعیت آذربایجان‌شرقی شده است.

 مدار توسعه استان گردش مطلوبی ندارد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: این مختصات نشان می‌دهد که مدار توسعه استان گردش مطلوبی ندارد و استانی با چنین سابقه طولانی صنعتی و برخورداری از امتیازات و مزایای جغرافیایی و آب و هوایی باید وضعیت مطلوب‌تری به لحاظ توسعه‌ای داشت و این در حالی است که آذربایجان شرقی سال ۷۹ رتبه سیزدهم و در سال ۹۹ رتبه نوزدهم کشور به لحاظ توسعه را داشته است.

وی گفت: البته نرخ رشد آذربایجان‌شرقی در دوران تحریم نسبت به میانگین کشوری بالاتر بوده و دلیل آن ورود بخش خصوصی در این برهه‌هاست و اگر فضای اقتصادی استان را فارغ از فعالیت‌های صرف اقتصادی ببینیم، سایر مؤلفه‌ها نیز بر شرایط فعلی موثر بوده است و هر چند سرمایه و صادرات بر سهم تولید ناخالص داخلی موثر است اما فرهنگ توسعه اقتصادی هم از مقوله‌های مهمی است که به ویژه رسانه‌ها از مجرای نقد و مطالبه‌گری با فهم و دانش خاص در ایجاد آن نقش دارند.

بهره‌وری در آذربایجان‌شرقی پایین است!

فرشکاران متذکر شد: تلاش‌ها و اقدامات پیشین در توسعه استان بی‌تاثیر نبوده اما شتاب رشد آذربایجان‌شرقی نسبت به کشور کمتر است و فاصله سرانه درآمدی و سهم استان از تولید ناخالص گویای بسیاری موارد و نشان‌دهنده بهره‌وری پایین در استان است و این یعنی از ظرفیت‌هایی چون کشاورزی و صنعتی به درستی استفاده نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: همه این موارد به صورت زنجیروار در توسعه موثر هستند و خروج ارزش افزوده از استان یکی از مشکلات همیشگی بوده و در این خصوص در حوزه معدنی استان حرف‌های بسیاری داریم، چون انتفاع آذربایجان‌شرقی از ذخایر معدنی تراز اول خود تنها دو درصد ارزش افزوده کشور بوده و می‌توان گفت این بخش نفعی به استان نرسانده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تصریح کرد: در بخش معادن مس با وجود اینکه همه داشته‌های ما به کار گرفته می‌شود اما ارزش افزوده آن به استان تزریق نمی‌شود و تنها نفع آن در اشتغال و درآمد نیروی کار خلاصه شده در حالی که گردش مالی و پرونده های مالیاتی و صنایع بالادستی معادن، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها می توانند اثر جدی در توسعه آذربایجان‌شرقی داشته باشند.

وی یادآور شد: بر همین اساس ورود واحد مجموعه مدیریتی استان در مورد این مگاپروژه ها با توجه به هدف‌گذاری سهم هشت درصدی از تولید ناخالص داخلی کشور برای استان ضروری است، چرا که ۳۰ هزار میلیارد تومان برای رسیدن به این سهم از تولید ناخالص نیاز است و در همین خصوص ۱۰ محور تعریف و دستگاه‌های اجرایی مربوطه مشخص شده‌اند تا با جذب مشارکت عمومی و خصوصی و منابع استانی و ملی اقداماتی جدی در این مسیر انجام شود.

فرشکاران با بیان اینکه تمام توان خود را برای جذب اعتبارات عمومی به‌کار گرفته‌ایم، گفت: در سایه این اقدامات تا پایان سال گذشته بودجه‌های مازادی را علاوه بر درآمدها و اعتبارات استان جذب کردیم و همین رویکرد را امسال نیز از طریق جذب اعتبارات ملی ادامه خواهیم داد اما رشد استان نیاز اعتباراتی بیش از این است، چرا که آذربایجان‌شرقی تشنه ارزش افزوده است.

وی با اشاره به اثرات سفر استانی رئیس جمهور به آذربایجا‌ن‌شرقی اذعان داشت: این سفر اتفاق مبارکی برای پروژه‌های عمرانی نیمه تمام با میانگین سنی بالای ۱۵ سال بود و ۴۰ هزار میلیارد تومان مصوب سفر استانی در تکمیل پروژه‌های عمرانی جهت‌دهنده بوده و موجب گشایش در حوزه عمرانی به ویژه بخش‌های راه و آب خواهد شد و این دو بخش در کنار حوزه بهداشت و درمان بیشتر سهم اعتبارات مصوب سفر را داشته‌اند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بازه دو ساله را مدت زمان جذب این اعتبارات اعلام کرد و افزود: ۴۰ همت مصوب سفر استانی هم شامل بخش تسهیلات، هم اعتبارات و هم تملک دارایی‌هاست و جذب و تزریق آن به استان می‌تواند عقب ماندگی بیش‌ از ۱۵ ساله بسیاری از پروژه‌های نیمه تمام آذربایجان‌شرقی را در بهترین حالت تا صددرصد و در حالت حداقلی نیز تا ۵۰ درصد جبران کند و در افزایش سرانه درآمدی استان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در استان صنعت‌خیزی مانند آذربایجان‌شرقی که بخش‌های مستعد چون گلخانه‌ها را در بخش کشاورزی نیز دارد، باید نگرش های نو به معنی دانش بنیان و نوآفرینی به معنای ورود نیروی جوان اتخاذ و گام‌های جدی در این بخش‌ها برداشته شود اما نباید از تأثیر مؤلفه فرهنگ در این حوزه غافل شد چون تبعات واگرایی فرهنگی خود عامل کندی توسعه استان به واسطه گریز سرمایه، ادامه حرکت‌های روندی محتاط و محافظه کار است.

انتهای پیام/۶۰۰۳۶/س