نصب و راه اندازی دستگاه شتاب نگار زلزله در منطقه ۱۰ شهرداری تبریز
نصب و راه اندازی دستگاه شتاب نگار زلزله در منطقه ۱۰ شهرداری تبریز

شهردار منطقه ۱۰ تبریز از نصب و راه اندازی دستگاه شتاب نگاری زلزله برای اولین بار در استان در منطقه ۱۰خبر داد. به گزارش قلم پرس به نقل از شهرداری منطقه ۱۰، رسول وظیفه شناس با بیان اینکه دستگاه شتاب نگاری زلزله در منطقه با همکاری مدیریت بحران استان و مدیریت بحران شهرداری تبریز نصب […]

به گزارش قلم پرس به نقل از شهرداری منطقه ۱۰، رسول وظیفه شناس با بیان اینکه دستگاه شتاب نگاری زلزله در منطقه با همکاری مدیریت بحران استان و مدیریت بحران شهرداری تبریز نصب شد، گفت: هدف از نصب و راه اندازی شتاب‌نگار ثبت کوچکترین حرکات پوسته زمین و تخمین دقیق تر خسارات ناشی از زلزله است. این تجهیزات کاربرد فراوانی در مطالعات مهندسی از جمله خسارات ساختمان‌ها، بهبود آئین نامه های ساختمانی و …. دارد.

 وظیفه شناس بروزرسانی موارد بحرانی و نصب چنین دستگاه‌هایی در مناطق مختلف استان را موثر خواند و ابراز امیدواری کرد: با راه اندازی این دستگاه شتاب‌نگار در شهرداری منطقه ۱۰  بتوان در زمان بروز زلزله آمار دقیق و جامع تری از خسارات بدست آورده تا سریعاً نسبت به امداد رسانی به شهروندان اقدام های لازم به عمل آوریم.

گفتنی است؛ در آذربایجان‌شرقی قرار است ۱۰دستگاه شتاب نگار نصب شود که با توجه به همکاری خوب شهرداری منطقه ۱۰ اولین دستگاه دراین منطقه نصب گردید. شتاب‌نگار، مهمترین تجهیزات پایشی جهت سامانه هشدار سریع زلزله، است که جنبش نیرومند زمین ناشی از زلزله را اندازه گیری می کند.

شتاب‌سنج‌های زمین‌لرزه، به صورت جعبه‌ای مستقل که بی‌نیاز از لوازم جانبی است طراحی و مستقیماً به اینترنت وصل می‌شوند. شتاب‌سنج‌های زمین‌لرزه به‌ویژه در مواقعی به کار می‌آیند که حرکات زمین در منطقه زلزله‌زده به قدری شدید است که ثبت آن‌ها با لرزه‌سنج‌های حساس‌تر ممکن نیست.