نخست‌وزیر ژاپن سفر به غرب آسیا را لغو کرد
نخست‌وزیر ژاپن سفر به غرب آسیا را لغو کرد

در پی اولین موج از حملات تلافی‌جویانه ایران علیه اقدام تروریستی واشنگتن، نخست‌وزیر ژاپن سفر خود به غرب آسیا را لغو کرد.

یکی از منابع دولت ژاپن امروز (چهارشنبه) اعلام کرد در پی اولین موج از حملات انتقام‌جویانه ایران به اقدام جنایتکارانه واشنگتن در به شهادت رساندن سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن در صدد لغو سفر خود به غرب آسیا است.

 بامداد چهارشنبه نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به ترور سردار «قاسم سلیمانی» توسط آمریکا، شماری از پایگاه‌های ارتش آمریکا در عراق را هدف حمله موشکی قرار داد.

بنا به گزارش خبرگزاری «کیودو» ژاپن، آبه پیش از این قصد داشت از روز شنبه هفته آینده در آستانه اعزام پیش‌بینی‌ شده نیروهای خودپدافندی ژاپن به غرب آسیا، به عربستان سعودی، امارات عربی متحده و عمان سفر کند.

«یوشیهیده سوگا» دبیر کابینه و سخنگوی دولت ژاپن در پی آغاز حملات تلافی‌جویانه ایران علیه واشنگتن، از تمامی طرفین درگیر خواستار خودداری از تشدید تنش‌ها شد و بر تلاش‌های دیپلماتیک تأکید کرد.

وی در یک کنفرانس خبری گفت: «ما عمیقاً از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه (غرب آسیا) نگرانیم و باید از تشدید بیشتر تنش‌ها دوری کنیم».

سوگا ادامه داد: «ما از تمامی طرفین می‌خواهیم که به منور کاهش تنش‌ها، تلاش‌های دیپلماتیک را در پیش بگیرند».

این دیپلمات ژاپنی تأکید کرد که توکیو به دنبال برقراری توازن میان روابط دوستانه با ایران و ائتلاف امنیتی طولانی‌مدت با ایالات متحده آمریکا است.

دبیر کابینه دولت ژاپن بدون هرگونه شفاف‌سازی تصریح کرد که ایالات متحده آمریکا از طریق کانال‌های مختلف، ژاپن را در جریان اوضاع قرار داده است.