ناگفته‌های اخطار به هواپیماهای آمریکایی در جریان بازداشت آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس
ناگفته‌های اخطار به هواپیماهای آمریکایی در جریان بازداشت آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء در خصوص اخطار به هواپیماهای آمریکایی در جریان بازداشت دو قایق نظامی این کشور توسط سپاه، گفت: آنها به‌محض روشن شدن سامانه‌های موشکی ما به اخطار پاسخ دادند و از مرزهای ایران دور شدند. به گزارش قلم پرس به نقل از  خبرگزاری فارس، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء […]

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء در خصوص اخطار به هواپیماهای آمریکایی در جریان بازداشت دو قایق نظامی این کشور توسط سپاه، گفت: آنها به‌محض روشن شدن سامانه‌های موشکی ما به اخطار پاسخ دادند و از مرزهای ایران دور شدند.

به گزارش قلم پرس به نقل از  خبرگزاری فارس، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر، به بیان برخی ناگفته‌ها در خصوص اخطار به هواپیماهای آمریکایی در جریان بازداشت دو قایق نظامی این کشور در خلیج‌فارس توسط سپاه پرداخت.

امیر اسماعیلی در این خصوص اظهار داشت: از همان لحظه‌ای که نیروی دریایی سپاه دو فروند قایق آمریکایی را در آب‌های ایران و در حوالی جزیره فارسی توقیف کرد، این موضوع به اطلاع شبکه یکپارچه پدافند هوایی رسید و ما بلافاصله سامانه‌های موشکی و راداری خود را عملیاتی کردیم.

اسماعیلی گفت: حتی به هواپیماهای اسکرمبل نیروی هوایی ارتش نیز آماده‌باش داده شد و این هواپیماها در باند بوشهر آماده پرواز بودند.

وی خاطرنشان کرد: بلافاصله پس‌ از این ماجرا، سه فروند هواپیمای اف۱۸، یک فروند هواپیمای کنترل‌کننده موتوری و یک فروند هواپیمای گشت دریایی آمریکا به پرواز درآمدند و وقتی به نزدیکی مرزهای ما رسیدند به آنها اخطار داده شد که حق نزدیک شدن ندارند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ادامه داد: آنها ابتدا با قلدری به این اخطار پاسخ ندادند، ولی وقتی دیدند سیستم‌های موشکی ما روشن و روی آنها قفل کرد، بلافاصله پاسخ دادند که البته آنها ۳۰ ثانیه فرصت نداشتند و بعد از این زمان قطعاً موشک‌ها شلیک می‌شد.

امیر اسماعیلی گفت: لیدر این هواپیماها بلافاصله با رادار ما تماس گرفت و اعلام کرد که ما برای نجات دو فروند قایق خودمان آمده‌ایم که البته این یک حرف غیرقابل قبول بود، چون اصولاً هواپیمای اف ۱۸ نمی‌تواند دو فروند قایق را در دریا نجات دهد و معلوم بود که آنها برای پوشش منطقه آمده‌اند.

وی اضافه کرد: هم از ایستگاه بندرعباس و هم بوشهر به آنها اخطار داده شد و سامانه‌های موشکی سپاه نیز وارد عمل شدند که در این زمان ما ۱۲ موشک آماده شلیک داشتیم و به جزیره فارسی هم اعلام «آتش آزاد» دادیم و گفتیم اگر شئ ناشناس در فضای این جزیره دیده شد، آن را هدف قرار دهید.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی افزود: هواپیماهای مسافربری را هم به مسیر دیگری هدایت کردیم تا مشکلی متوجه آنها نشود.

امیر اسماعیلی اضافه کرد: پس‌ از این اتفاقات لیدر هواپیماهای آمریکایی تماس گرفت و گفت: ما برای شما خطری نداریم، فقط از شما خواهش می‌کنیم که بگویید آیا نیروهای ما در سلامت هستند که به آنها پاسخ داده شد، شما از مرزهای ما دور شوید، حق نزدیکی ندارید و با نیروهای شما نیز طبق قوانین بین‌المللی برخورد خواهد شد و اخبار آن را خواهید شنید.

وی افزود: ما از ساعت ۶ عصر تا ۲ صبح درگیر این عملیات بودیم تا اینکه آنها حدود ۶۰ مایل از مرزهای ما دور شدند، ولی همچنان به گشت‌زنی خود ادامه می‌دادند و سامانه‌های موشکی ما نیز تا صبح روشن بود.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه زمان اطلاع تا عملیات برای سامانه‌های پدافند هوایی، ۲ دقیقه است، گفت: اگر این زمان بیش‌تر به طول بیانجامد، درواقع ما شکست خورده‌ایم.

امیر اسماعیلی خاطرنشان کرد: با توجه به لشکرکشی‌های صورت‌گرفته در اطراف ایران، ما در حقیقت با تهدیدات ۳۶۰ درجه‌ای مواجه هستیم که یکی از مهم‌ترین اقدامات ما تاکتیکی شدن سامانه‌ها به‌جای استقراری بودن است تا در صورت مواجهه با دشمن خودش مورد هدف قرار نگیرد.

وی با بیان اینکه ما هم در بُرد و هم در تنوع دستاوردها، پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم گفت: امروز انواع رادارها از ۵۰ و ۱۰۰ کیلومتر تا ۳ هزار کیلومتر در اختیار پدافند هوایی است و هر پروازی که قصد عبور و مرور از فضای ایران را داشته باشد، مورد رصد قرار می‌گیرد و هواپیماهای فرامنطقه‌ای متخاصم هم اگر قصد تقرب به مرزهای ما را داشته باشند، بلافاصله طبق قوانین ایکائو با آنها برخورد خواهد شد.

امیر اسماعیلی با تأکید بر اینکه پدافند هوایی بدون لحظه‌ای خاموشی و به‌صورت ۲۴ ساعته از آسمان ایران مراقبت می‌کند، گفت: نقاط پدافندی ما در زمان جنگ ۴۰۰ تا ۵۰۰ نقطه بود که این رقم اکنون به ۳۷۰۰ نقطه رسیده و در آینده به ۵۰۰۰ نقطه در سراسر کشور خواهد رسید.

وی گفت: هر پرنده‌ای که بخواهد حتی در ارتفاع ۱۰ متری پرواز کند، باید از قرارگاه پدافند هوایی مجوز بگیرد، حتی اگر هواپیمای مدل باشد؛ چراکه در غیر این‌ صورت ممکن است فاجعه‌ای به وجود بیاید.

امیر اسماعیلی تصریح کرد: ما نباید حتی یک راه نفوذ برای دشمن باقی بگذاریم؛ چراکه در این‌صورت آسیب خواهیم دید.

فرمانده قرارگاه پدافند خاتم همچنین با اشاره به برخی اقدامات این قرارگاه در برخورد با هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین و به زمین نشاندن هواپیمای متعلق به ایساف، اظهار داشت: روزانه بین ۴۰ تا ۷۰ مورد اخطار به هواپیماهای فرامنطقه‌ای داده می‌‌شود که حتی یک مورد هم نیست که تمکین نکنند.

وی در پایان با اشاره به ۱۴۰۰ مورد پرواز هواپیماهای داخلی و خارجی بر فراز آسمان ایران، گفت: طبق اعلام ایکائو آسمان ایران امن‌ترین آسمان در منطقه است.

بنابراین گزارش در این برنامه تصاویر و صداهایی از اخطار ایستگاه‌های پدافند هوایی به هواپیماهای آمریکایی در جریان دستگیری دو فروند قایق این کشور در خلیج‌فارس پخش شد.