خبرگزاری میزان – مراسم تکریم و معارفه دادستان نظامی جدید استان تهران صبح امروز سه شنبه ( هفده فروردین) برگزار شد، در این مراسم ضمن تقدیر از زحمات غلامعباس ترکی دادستان سابق نظامی تهران، ناصر سراج به عنوان دادستان جدید نظامی تهران معرفی شد. سازمان قضایى نیروهاى مسلح رویکرد اصلى خود را بر پیشگیرى متمرکز […]

خبرگزاری میزان – مراسم تکریم و معارفه دادستان نظامی جدید استان تهران صبح امروز سه شنبه ( هفده فروردین) برگزار شد، در این مراسم ضمن تقدیر از زحمات غلامعباس ترکی دادستان سابق نظامی تهران، ناصر سراج به عنوان دادستان جدید نظامی تهران معرفی شد.

سازمان قضایى نیروهاى مسلح رویکرد اصلى خود را بر پیشگیرى متمرکز کند

حجت الاسلام والمسلمین منتظرى دادستان کل کشور در آیین معارفه دادستان جدید نظامی تهران ضمن گرامیداشت ماه مبارک شعبان و عید نوروز، اظهار کرد: محفل امروز با حضور تعدادى از مسئولان ارزشمند دستگاه قضایى و سازمان قضایى نیروهاى مسلح و فرماندهان پراقتدار و گرانقدر نیروهاى مسلح به مناسبت تقدیر از یکى از خدمتگزاران در سنگر قضا است که قریب به ۵ سال سکاندار دادستانى نظامى تهران بود.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: ارتباط کارى بین دادستان کل و دادستان‌ها از جمله دادستان نظامى مستقیم است و آقاى ترکى آنچه در توان داشتند صادقانه انجام دادند. چهره شناخته شده دیگرى در این منصب سکان دار این مسئولیت سنگین است که آقاى سراج چهره شاخص و شناخته شده اى است و براى او آرزوى موفقیت دارم.

وى عنوان کرد: دستگاه هاى دیگر در ایجاد امنیت نقش دارند ولی نقش نیروهاى مسلح بی بدیل است.

دادستان کل کشور در ادامه با بیان اینکه اقتدار کشور به اقتدار نیروهاى مسلح خود وابسته است، گفت: سلامت و توانمندى نیروهاى مسلح از نکات مهم و مورد تاکید مقام معظم رهبرى است و قانون اساسی این سازمان را در ساختار دستگاه قضایى به گونه‌اى قرار داده تا ارتباط مستقیم و مستمر باشد.

وى با تاکید بر اینکه نقش سازمان قضایى نیروهاى مسلح در حفظ سلامت و پیشگیرى از هرگونه آسیب در دستگاه قضایى بسیار مهم است، اذعان کرد: سازمان قضایى نیروهاى مسلح رویکرد اصلى خود را در درون دستگاه نظامى و انتظامى باید بر پیشگیرى متمرکز کند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظرى اظهار کرد: هر چه بتوانیم بر پیشگیرى سرمایه گذارى کنیم به نفع جامعه و دستگاه هاست. در حوزه سلامت معنوى و درونى دستگاه‌ها از جمله نیروهاى مسلح، پیشگیرى بسیار مهم است و باید در این زمینه سرمایه گذارى کرد.

دادستان کل کشور عنوان کرد: امروز دشمن تمام توان خود را به کار گرفته تا بتواند جریانى که بیش از ۴٠ سال به مقابله با استکبار برخاسته را از بین ببرد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظرى با بیان اینکه دشمن در سه جبهه عمدتا تلاش کرده و مى‌کند، گفت: اول جبهه نظامى بود؛ از ترور‌ها تا کودتا‌ها و جنگ تحمیلى ٨ ساله، تمام توان خود را به کار برد تا بتواند نظام را زمین گیر کند و از بین ببرد.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: دشمن گزینه نظامى خود را مفتضحانه بخاطر اقتدار نیروهاى مسلح و توانمندى فرماندهى معظم کل قوا زیر میز گذاشت و حرف اول اقتدار کشور را نیروهاى مسلح مى زند.

وى عنوان کرد: دفاع کشور به حدى رسیده که دشمن جرات نمى کند از گزینه نظامى خود در جهت دشمنى خود با نظام جمهورى اسلامى استفاده کند و این براى کشور امنیت ایجاد مى کند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظرى خطاب به فرماندهان نظامى و انتظامى گفت: این جایگاه بی بدیل و رفیع خود را خوب بشناسید و حفظ کنید و روز به روز به اقتدار و قوى شدن خود اضافه نمایید.

دادستان کل کشور ادامه داد: بخش قابل توجهی از این اقتدار و قوت و توانمندى مرهون این است که این قواى ارزشمند را سالم نگهداریم و از آسیب‌ها حفظ کنیم و نقش سازمان قضایى نیروهاى مسلح در این سلامت و حفظ جایگاه بسیار مهم مى تواند باشد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظرى گفت: جبهه دوم، جبهه جنگ اقتصادى است که با تمام توان دشمن به میدان آمده است. اقتصاد کشور باید در درون به گونه اى تعریف شود که نیاز ما به خارج از کشور به حداقل برسد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: جنگ اقتصادى موضوعى است که دشمن علنا گفته و مى گوید و کاملا با ابعاد مختلف تعریف شده است. هر چند ما باید هم به نیمه پر و هم نیمه خالى مسائل اقتصادى نگاه کنیم؛ اما به نظر مى رسد که این آرایش جنگى اقتصادى که لازم است در درون به وجود آورده باشیم متناسب با جنگ اقتصادى کشور نیست و نشانه آن وضعیتى است که در معیشت مردم مى بینیم.

حجت الاسلام والمسلمین منتظرى اظهار کرد: جبهه دیگر فرهنگى است؛ چندین سال است که مقام معظم رهبرى موضوع شبیخون فرهنگى را مطرح کرده اند و دشمن از همه بستر‌ها از جمله فضای مجازی برای این موضوع تلاش مى کند. فضای مجازی هم جزو ضروریات زندگى مردم است و از نوآورى هاى ارزشمند است که مى توان استفاده هاى خوبى از آن کرد؛ اما خطرات و آسیب هاى این حوزه بسیار مهم است.

وى عنوان کرد: یکى از بسترهاى جنگ فرهنگى دشمن فضاى مجازى است و متاسفانه مدیریت فضاى مجازى به تعبیر مقام معظم رهبرى رهاست.

حجت الاسلام والمسلمین منتظرى اذعان کرد: برخى از مدیران هر از چندى به بهانه اى موضوع فیلترینگ را مطرح مى کنند در حالى که امروز این موضوع کاملا انحرافى، غلط انداز و فرار به جلوست.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: هیچ کس نمى گوید فضای مجازى را ببندید بلکه موضوع مدیریت فضاى مجازى و رها نکردن آن است تا از این امکانات ارزشمند بر اساس مدیریت علمى و فنى استفاده شود.

وى گفت: عده اى با عملکرد ضعیف خود در حوزه فضاى مجازى خون به دل مقام معظم رهبرى و مراجع مى کنند که باید روزى پاسخگوى ترک فعل هاى خود باشند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظرى خاطرنشان کرد: سازمان قضایى نیروهاى مسلح در خدمت نیروهاى مسلح در پیشگیرى از هر گونه آسیب وظیفه دارد و امیدواریم آقای سراج بتوانند در این عرصه به وظایف و تکالیف خود عمل کنند.

عملیاتی شدن چهار برنامه پیشگیری در سازمان قضایی نیروهای مسلح

حجت الاسلام والمسلمین بهرامى رئیس سازمان قضایى نیروهاى مسلح در این آیین با اشاره به کرامات ماه شعبان عنوان کرد: این ماه، ماهى است که باید به رضوان الهى برسیم و خداوند به ما بگوید که از ما راضى است و این مقام براى کسى است که اهل خشیت باشد.

رئیس سازمان قضایى نیروهاى مسلح خاطرنشان کرد: بزرگترین ثواب بعد از واجبات الهى در روایات، خدمت به مردم است؛ لذا ما باید هواى مردم را داشته باشیم.

وى اظهار کرد: در روایات آمده است که گواراترین نفع ایجاد امنیت و حفظ امنیت براى مردم است که این موضوع دست نیروهاى مسلح است.

حجت الاسلام والمسلمین بهرامى در ادامه گفت: کار دادستان این است که به نیرو راه نشان دهد و در کنار ضابط باشد و آیین دادرسى کیفرى ما در این جهت بسیار درخشیده است.

رئیس سازمان قضایى نیروهاى مسلح اظهار کرد: امروز کسى را تکریم مى کنیم که ٢٠ سال در این عرصه خوش درخشیده است. صیانت نیروهاى مسلح نیاز به یک مجموعه منسجم قضایى دارد تا حافظان امنیت بتوانند کار خود را به درستى انجام دهند.

رئیس سازمان قضایى نیروهاى مسلح در بخش دیگرى از سخنان خود گفت: در امر پیشگیرى چهار برنامه ۵ ساله را اجرا کردیم، آسیب‌ها را شناسایى کردیم، آسیب زدایى کردیم و نیروهاى مسلح به خصوص ستاد کل نیروهاى مسلح همکارى بسیار جدى در این جهت داشتند.

وى گفت: امروز افتخار نیروهاى مسلح این است که خود ستاد کل نیروهاى مسلح متصدى امر پیشگیرى است و شوراى عالى پیشگیرى از وقوع جرم در ستاد کل نیروهاى مسلح تشکیل شده و سرلشکر باقرى به عنوان رئیس ستاد کل نیروهاى مسلح و شخصیت حقوقى مسئولیت دارد و مسائل را ابلاغ مى کند.

بهرامى گفت: بیش از هزار و ٢۵ ستاد فرماندهى، کلانترى، ستاد نیروى انتظامى، پاسگاه، پاسگاه هاى مرزى و پلیس هاى تخصصى را بررسى کردیم و در ایام عید برخى از روساى سازمان‌ها و دادستان هاى نظامى در پاسگاه هاى مرزى کنار سربازان بودند.

رئیس سازمان قضایى نیروهاى مسلح خاطرنشان کرد: طرح حافظان امنیت خوشبختانه نمود خیلى خوبى داشت و فرمانده نیروى انتظامى از این جهت تشکر کرد.

وى ادامه داد: در حال حاضر هم و غم خود را روى موضوع پیشگیرى گذاشته ایم و آخرین دوا برخورد قضایى است؛ بنابراین آن چیزى که امروز به آن بسیار اهمیت مى دهیم موضوع پیشگیرى از وقوع جرم است.

بهرامى اظهار کرد: موضوع آگاهسازى در بین نیروهاى مسلح بسیار بیشتر از برخوردهاى قضایى و تشکیل جلسات قضایى است.

رئیس سازمان قضایى نیروهاى مسلح در خصوص عمده تخلفات و جرایم نیروهاى مسلح گفت: برخى جرایم به صورت ناخواسته پیش مى آید، جرایم عمدى که با قصد و با انگیزه مجرمانه بخواهد به وقوع بپیوندد در میان نیروهاى مسلح خوشبختانه کم است.

تشریح اقدامات سازمان قضایی در پرونده هواپیماى اوکراینی 

غلامعباس ترکى، دادستان سابق نظامى تهران در این آیین با تشریح اقدامات انجام شده در حوزه دادستانى نظامى تهران اظهار کرد: در حوزه آموزش و نظارت بر ضابطان بیش از چهار هزار نفر آموزش داشته ایم.

دادستان سابق نظامى تهران خاطرنشان کرد: به منظور افزایش نظارت و استاندارسازى رفتار، طرح همراه با حافظان امنیت را در نوروز داشته ایم و بیش از ٧٠٠ مورد بازید از اماکن نظامى و انتظامى داشته ایم.

وى اظهار کرد: در زمینه پیشگیرى از وقوع جرم همایش هاى متعددى برگزار شد و همکارى خوب مسئولان و فرماندهان نیروهاى مسلح را داشته ایم.

دادستان سابق نظامى تهران اظهار کرد: کیفرخواست پرونده هواپیماى اوکراینی نیز صادر شد و رسیدگى جدى و دقیق اعمال شد و براى ١٠ نفر که قصور و تقصیر داشتند کیفرخواست صادر شد.

دادستان نظامی تهران: باید ترک فعل‌ها بررسى شود

ناصر سراج، دادستان نظامى تهران در این آیین عنوان کرد: نیروهاى مسلح ما رکن رکینى از نظام هستند که نقش به سزایى در پیروزى و حفظ انقلاب داشته اند.

وى گفت: به دنبال این هستیم که اجازه ندهیم ویروس وارد نیروهاى مسلح شود و پیشگیرى را انجام دهیم و اگر ویروس وارد شد قطعا با شدت برخورد خواهیم کرد و اجازه نمى دهیم براى یک نفر از نیروى مسلح ما مشکلى ایجاد شود.

سراج در پایان گفت: همه هم و غم ما این است که ترک فعل را جدى بگیریم و باید ترک فعل‌ها بررسى شود.

وی همچنین در جمع خبرنگاران عنوان کرد: اهم برنامه هاى ما اجراى قانون و فرامین مقام معظم رهبرى است.

دادستان نظامى تهران خاطرنشان کرد: پیشگیرى را در دستور کار قرار دادیم تا دشمن نتواند در نیروهاى مسلح نفوذ کند.

وى تاکید کرد: اجازه نمى دهیم نیروى ناباب وارد نیروهاى مسلح ما شود.

سراج تصریح کرد: در زمینه ترک فعل باید از نیرویى که کار نمى کند توضیح بخواهیم. 

وى در پایان گفت: ما ادامه دهنده کار دادستان هاى قبلى هستیم.

بازگشت بیش از٣٠ هزار سرباز فراری به محل خدمت و برخورداری آنها از معافیت‌های قانونی در قالب طرح بازگشت به سنگر

در پایان این مراسم حجت الاسلام والمسلمین بهرامى، رئیس سازمان قضایى نیروهاى مسلح در جمع خبرنگاران و در خصوص طرح بازگشت به سنگر عنوان کرد: این طرح را به این منظور طراحى و اعلام کردیم که سربازان تصور نکنند که اکنون از خدمت فرار کرده اند دیگر نمى توانند به خدمت بازگردند. ما اعلام کردیم که این افراد به خدمت خود بازگردند و پس از پایان خدمت خود از معافیت هاى قانونى برخوردار شوند.

رئیس سازمان قضایى نیروهاى مسلح خاطرنشان کرد: افرادى که هنوز تصمیم نگرفته اند تا به خدمت بازگردند به آن ها توصیه مى کنیم که بازگردند. خوشبختانه در مدت کمتر از دو سال بیش از٣٠ هزار نفر که فرار از خدمت داشتند، تاکنون به خدمت بازگشتند و از معافیت هاى قانونى نیز برخوردار شدند.

وى اظهار کرد: به لحاظ اقدامات پیشگیرانه‌اى که انجام داده ایم فرار از سربازى بسیار کم شده؛ خوشایندسازى محیط خدمت سبب شد تا فرار از خدمت کاهش پیدا کند.

آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیماى اوکراینى

بهرامى در ادامه و در خصوص آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیماى اوکراینى گفت: کار این پرونده در دادسرا تمام شد، کیفرخواست امضاء شده و انشالله در دادگاه رسیدگى خواهد شد.

عنابستانی مدرکی علیه سرباز پلیس راهور ارائه نکرده است

رئیس سازمان قضایى نیروهاى مسلح در ادامه و در خصوص پرونده شکایت عنابستانى از سرباز راهور گفت: هنوز دلیل و مدرکى مبنى بر اینکه آن سرباز مشکلى در این جهت داشته به ما ارائه نکرده‌اند و اگر دلیلى ارائه کنند ما در خصوص این موضوع رسیدگى خواهیم کرد.

وى گفت: حرف هیچ کس نمى‌تواند دلیلى برای خود فرد باشد و یا باید شاهد باشد و یا طرف اقرار کند و یا قاضى نسبت به موضوع علم پیدا کند.

در مورد فیلترینگ کلاب هاوس تصمیمى گرفته نشده است

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظرى، دادستان کل کشور نیز در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالى در مورد رفع فیلترینگ برخى از سایت‌ها براى برخى از مشاغل و اقشار گفت: مدت هاست که بحث فیلترینگ و رفع آن براى دستگاه‌ها تصویب شده و اعلام کردیم و دستگاه‌ها باید نیاز‌ها خود را اعلام کنند و این آمادگى را داشتیم.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: مقدمات این موضوع فراهم شده، اما دستگاه‌ها با تاخیر انجام دادند.

وى در خصوص احتمال فیلترینگ کلاب هاوس گفت: در این خصوص تصمیمى گرفته نشده است.

انتهای پیام/