ملی‌پوشان مسافر توکیو شدند/ ایران ۳ چین صفر
ملی‌پوشان مسافر توکیو شدند/ ایران ۳ چین صفر

تیم ملی والیبال ایران با شکست دوباره چین در رقابت‌های انتخابی المپیک قاره آسیا به مقام نخست دست یافت و به عنوان تیم برتر قاره‌کهن، سهمیه بازی‌های المپیک 2020 توکیو را به دست آورد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، دیدار نهایی مسابقات والیبال انتخابی المپیک در گروه مردان قاره آسیا از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه امروز (یکشنبه) در مجموعه ورزشی شهر جیانگمن آغاز شد.

تیم ملی والیبال ایران در این دیدار برای دومین بار در این مسابقات به مصاف چین، میزبان مسابقات رفت و با شکست سه بر صفر این تیم، برای دومین بار سهیمه بازی‌های المپیک به دست آورد.

ملی پوشان ایران در سه ست متوالی این دیدار با اقتدار و با امتیازهای ۲۵ بر ۱۴، ۲۵ بر ۲۲ و ۲۵ بر ۱۴ مقابل حریف به پیروزی رسیدند تا جشن صعود خود به المپیک را در سالن هفت هزار نفری جیانگمن برپا کنند.

ایگور کولاکوویچ در ابتدای این مسابقه از ترکیب سیدمحمد موسوی، شهرام محمودی، سعید معروف، علی شفیعی، میلاد عبادی‌پور، پوریا فیاضی و محمدرضا حضرت‌پور استفاده کرد و این ترکیب در سه ست تغییری نداشت. در اواخر ست سوم پوریا یلی و جواد کریمی نیز به بازی آمدند.

بازیکنان تیم ملی والیبال ایران برای ابراز همدردی با بازماندگان و جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی، در این مسابقه با مچ‌بند مشکی بازی کردند.

داورانی از ژاپن و امارات به عنوان داوران اول و دوم، قضاوت دیدار ایران و چین را برعهده داشتند.

ملی‌پوشان ایران در این مسابقات با کسب پنج پیروزی متوالی برابر تیم‌های قزاقستان، چین‌تایپه و چین در مرحله گروهی، کره‌جنوبی در نیمه‌نهایی و چین در فینال، سهمیه بازی‌های المپیک را به دست آوردند. ‌

تیم ملی والیبال ایران تاکنون پنج‌بار برای کسب سهمیه المپیک، در رقابت‌های انتخابی شرکت کرده است که در سال ۲۰۱۶ و در چهارمین تجربه، نخستین حضور خود در المپیک را قطعی کرد.

در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۱۶ ریو، تیم ملی والیبال ایران در گروه هشت تیمی با تیم‌های استرالیا، چین، ژاپن (میزبان)، ونزوئلا، کانادا، لهستان و فرانسه برای چهار سهمیه المپیک که به تیم‌های اول تا سوم و بهترین تیم آسیایی تعلق می‌گرفت، مسابقه داد.

تیم ملی ایران با «رائول لوزانو» در مسابقات انتخابی المپیک شرکت کرد و والیبال ایران موفق شد با این سرمربی آرژانتینی اولین صعود تاریخی خود به المپیک را جشن بگیرد.

تیم ملی والیبال ایران در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۱۶ ریو، هفت مسابقه داشت که در شش دیدار، فاتح میدان بود و تنها نتیجه یک مسابقه را به فرانسه واگذار کرد و با کسب رتبه دوم جدول راهی برزیل شد.