مشارکت مردمی تسریع بخش برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه/ فعالیت ۴۵ سازمان مردم‌ نهاد در حوزه زیست‌محیطی
مشارکت مردمی تسریع بخش برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه/ فعالیت ۴۵ سازمان مردم‌ نهاد در حوزه زیست‌محیطی
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی گفت: باوجود هماهنگی و مشارکت مردمی برنامه احیای دریاچه ارومیه با موفقیت‌های بیشتری عملی می‌شود.

به گزارش قلم پرس، خلیل ساعی با بیان اینکه در کنار اقدامات اجرایی و بحث های فنی ستاد احیا، برای پیشبرد اهداف نیاز به بسترسازی‌های فرهنگی گسترده است، اظهار داشت: در خصوص این موضوع سمن‌ها با جلب مشارکت‌های مردمی نقش بسیار مؤثری را می‌توانند ایفا کنند.

وی افزود: برای افزایش مشارکت‌های اجتماعی فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد یکی از ضرورت‌های امر بوده و باوجود هماهنگی و مشارکت مردمی برنامه احیای دریاچه ارومیه با موفقیت‌های بیشتری عملی می‌شود.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: سمن‌ها در واقع در کنار همه تعهداتشان ارگان نظارتی مردم برای پیش برد بهتر امور و اجرای برنامه ها است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۴۵ سازمان مردم‌ نهاد در حوزه زیست‌محیطی در آذربایجان‌شرقی فعال و ۶ مورد دیگر در حال طی مراحل ثبت بوده و یقیناً مجموع سمن‌های فعال زیست‌محیطی در استان‌های دیگر حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیش از این است.

ساعی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته تشکل‌های مردم‌ نهاد به‌منظور پیشبرد اهداف ستاد احیا در کنار دولت بوده‌اند و این موضوع قابل قدردانی است، خاطرنشان کرد: یقیناً بدون حضور و مشارکت مردم در روند احیای دریاچه ارومیه به نتایج مطلوبی که انتظار داریم نخواهیم رسید.

وی در خاتمه در خصوص آخرین وضعیت دریاچه بابیان اینکه تراز سطح دریاچه ارومیه در ۲۱ اردیبهشت یک‌هزار و ۲۷۱٫۸۵ سانتی‌متر بوده و نسبت به مشابه سال گذشته ۱٫۰۶ سانتی‌متر و نسبت به ابتدای مهرماه سال گذشته (ابتدای سال آبی جاری) ۱٫۵۸ سانتی‌متر افزایش داشته است، ادامه داد: با توجه به این موضوع وسعت دریاچه نسبت به مشابه سال گذشته ۸۶۷ کیلومتر مربع وسعت یافته و حجم آب موجود در دریاچه نیز نسبت به مشابه سال گذشته ۲٫۹۸ میلیارد مترمکعب و نسبت به ابتدای سال آبی جاری ۴٫۰۴ میلیارد مترمکعب افزایش‌یافته است.