مسمومیت ۷۸۹ دانش آموز آذربایجان شرقی در حوادث اخیر
مسمومیت ۷۸۹ دانش آموز آذربایجان شرقی در حوادث اخیر
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به جریان مسمومیت دانش آموزان در روزهای گذشته، گفت: در مجموع تعداد ۷۸۹ دانش آموز آذربایجان شرقی در روزهای اخیر مسموم شدند.

به گزارش قلم پرس، دکتر بهمن نقی پور پنجشنبه، ۲۵ اسفندماه در نشست خبری، اظهار کرد: از مجموع ۷۸۹ دانش آموز مسموم شده، ۱۳۵ دانش آموز در همان محل مدرسه تحت درمان سرپایی قرار گرفتند و ۳۱۳ نفر دیگر توسط عوامل اورژانس به مراکز درمان اعزام شدند. تعداد ۳۴۱ دانش آموز نیز با وسیله شخصی به بیمارستان مراجعه کردند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: از میان این دانش آموزان تنها تعداد ۳۲ دانش آموز بستری شدند که پس از پنج الی شش ساعت تحت نظر قرار گرفتن از بیمارستان مرخص شدند.

وی خاطرنشان کرد: هنوز علت این مسمومیت مشخص نیست ولی احتمال می‌دهیم که  از نوع استنشاقی باشد. علت اصلی مسمومیت دانش آموزان استان در روزهای اخیر پس از بررسی‌های لازم از سوی مراجع ذیصلاح اعلام خواهد شد.

نقی پور با اشاره به وضعیت کرونا در استان نیز اظهار کرد: اکنون در مجموع تعداد ۹۸ بیمار کرونایی در استان بستری هستند که ۲۵ نفر از آن‌ها در بخش‌های ویژه تحت نظر قرار دارند و ۹ نفر از آن‌ها نیز به دستگاه تنفس مصنوعی متصل هستند.

وی افزود: با توجه به آخرین وضعیت رنگبندی کرونایی استان، ۱۳ شهرستان استان در وضعیت آبی و هشت شهرستان نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

وی ادامه داد: شیوع کرونا در کشورهای جهان در دی ماه سالجاری باعث نگرانی‌هایی برای تشدید وضعیت کرونا در استان شد اما خوشبختانه روند افزایش موارد ابتلا به کرونا در استان با شیب بسیار پایینی افزایش یافت و اکنون آمار کرونایی‌های جدید چندان بالا نیست. اغلب روزها نیز فوتی ناشی از کرونا نداریم ولی متاسفانه گاهی روزها یکی از بیماران کرونایی استان فوت می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص وضعیت تامین دارو در استان نیز اظهار کرد: اجرای طرح دارویار در استان همزمان با سراسر کشور برای رفع اختلال در روند تولید کارخانه‌های تولید داروی داخلی و جلوگیری از مصرف بیش از حد دارو و خارج از نسخه مردم بود که یک طرح بسیار ارزشمند است اما این طرح با یکسری مشکلاتی مواجه شد که وزارتخانه با اتخاذ یکسری تمهیدات، در حال رفع این مشکلات است.

وی ادامه داد: با تداوم روند کنونی و افزایش نظارت‌ها و همراهی شرکت‌های بیمه‌ای برای جبران افزایش قیمت داروها، در روزهای آتی مشکلی از بابت تامین دارو در استان نخواهیم داشت.

وی هم‌چنین از راه اندازی شورای عالی سلامت استان خبر داد و گفت: بر اساس بررسی‌ها، دانشگاه علوم پزشکی تنها نقش ۳۰ درصدی در حوزه سلامت دارد و ۷۰ درصد باقی بر عهده غیردانشگاه است لذا در این شورای عالی که با حضور استاندار محترم خواهد بود، همکاری‌ ارگان‌های مختلف نقش برجسته‌ای خواهد داشت.

نقی پور در ادامه در خصوص وضعیت فرسودگی بیمارستان‌های استان، اظهار کرد: بعد از انقلاب تعداد ۱۲ بیمارستان در شهرستان‌های استان ساخته شده است اما سهم تبریز در این خصوص پایین است. ساختمان اغلب بیمارستان‌های تبریز مربوط به دوران پیش انقلاب می‌شود و تنها بیمارستان امام رضا(ع) در ۲۵ سال پیش و مردانی آذر تبریز یک سال پیش ساخته شده است.

وی گفت: با توجه به قدمت بالای ساختمان بیمارستان‌های موجود، نگران هستیم که با توجه به مرجعیت مراکز درمانی تبریز در مواقع بحرانی، بیمارستان‌های شهر هنگام بروز بحران دچار خسارت شوند از این رو پیشنهاد جایگزینی بیمارستان‌های سینا و شهید مدنی تبریز را با بیمارستان‌ جدید ۱۰۰۰ تخت خوابی را داده‌ایم.

وی در خصوص نوع برخورد دانشگاه علوم پزشکی با اعضای هیات علمی خود نیز اظهار کرد: به جرات می‌توانیم بگوییم که بعد از انقلاب اسلامی، بیشترین و بهترین تکریم اعضای هیات علمی در دوره ما بوده است. جلسات بسیاری برای طرح و حل مشکلات اساتید برگزار کردیم و حتی در دوران اغتشاشات نیز بیشترین سعه صدر را در سطح وزارتخانه‌های علوم و بهداشت کشور با اساتید داشتیم زیرا این امر را برخود وظیفه می‌دانیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص اعتبارات تخصیص یافته مصوبات سفر ریاست جمهوری به بخش درمان نیز اظهار کرد: از مجموع ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار تصویب شده در این سفر متاسفانه فقط ۵۰ میلیارد تومان جذب شده که بیشتر آن نیز سهم وزارت بهداشت بوده است.

وی در ادامه با اشاره به انتشار خبر تعلیق دانشجویان این دانشگاه در روزهای گذشته تشریح کرد: در تاریخ ۱۶ اسفندماه تعدادی از دانشجویان دانشگاه بدون کسب مجوز، اقدام به برگزاری تجمع غیرقانونی و شعار دادن کردند که بر اسای قانون دانشگاه به کمیته انضباطی ارجاع داده شدند. بسته به وضعیت انضباطی هر دانشجو، برخی فقط تذکر شفاهی، برخی تذکر کتبی دریافت کردند. برخی از این دانشجویان نیز بودند که حتی عفو و بخشش اقدام انضباطی آن‌ها به ۱۰ بار می‌رسید.

وی در خصوص وضعیت بهداشت عمومی با افزایش سگ‌های ولگرد در تبریز، افزود: سگ‌های ولگرد یک معضل اجتماعی است و به تهدیدات سلامتی آن واقف هستیم. دانشگاه علوم پزشکی تبریز یکی از اعضای کمیته تصمیم گیری در رابطه با این موضوع است و بایستی برای بهبود این شرایط، تمامی ارگان‌ها و مردم و رسانه‌ها پای کار باشند.

نقی پور تاکید کرد: آمار گازگرفتگی سگ‌ها در تبریز بالا نیست و فوتی ناشی از هاری نداشتیم اما بیشترین اثرات افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد مربوط به سلامت روانی مردم می‌شود که نگران کننده است.

انتهای پیام