مرگ سبز در تبریز!
مرگ سبز در تبریز!

مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز گفت: حدود ۵۰ سال پیش، ۸۰ درصد تبریز را باغات تشکیل می‌داد که امروز شرایط عکس شده و ۸۰ درصد تبریز را ساختمان‌ها تشکیل می‌دهد. به گزارش قلم پرس،از تبریز، ابراهیم فرقانی صبح امروز در بازدید از باغات سبزی و صیفی تبریز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: حدود ۵۰ سال […]مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز گفت: حدود ۵۰ سال پیش، ۸۰ درصد تبریز را باغات تشکیل می‌داد که امروز شرایط عکس شده و ۸۰ درصد تبریز را ساختمان‌ها تشکیل می‌دهد.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، ابراهیم فرقانی صبح امروز در بازدید از باغات سبزی و صیفی تبریز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: حدود ۵۰ سال پیش، ۸۰ درصد تبریز را باغات تشکیل می‌داد که امروز شرایط عکس شده و ۸۰ درصد تبریز را ساختمان‌ها تشکیل می‌دهد، از این‌رو ضرورت دارد که باغات باقی مانده را حفظ کنیم و بر این اساس اراضی کشت سبزی و صیفی در حکم آباد و قراملک باید صیانت شوند.

وی سطح زیر کشت سبزی و صیفی در این شهرستان را ۲ هزار هکتار و مساحت فعلی باغ های سبزی و صیفی حکم آباد و قراملک را ۶۵۰ هکتار اعلام کرد و گفت: این اراضی جزو میراث و ذخایر کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی است و ظرفیت مناسبی برای بوم گردی محسوب می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه برخلاف دیدگاه‌ها مبنی بر صنعتی و ساختمانی بودن تبریز، این شهرستان در اقتصاد کشاورزی استان جایگاه خاصی دارد اضافه کرد: این شهرستان، در کشت کلزا، صنایع تبدیلی و همچنین کشت سبزی و صیفی‌جات رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است.

فرقانی با بیان اینکه باید وضعیت فعلی باغات سبزی و صیفی  تبریز را حفظ کنیم، ادامه داد: در دنیا، چنین فضاها و اراضی را در راستای جذب توریست و تولید محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌دهند، از این رو باید از این پتانسیل بزرگ به درستی صیانت کنیم؛ البته برخی اقدامات انجام شده و منجر به تشکیل کارگروه حفظ اراضی و باغات حکم آباد و قراملک شده است.

وی در حاشیه این بازدید از مزارع سبزی و صیفی مناطق ۴ گانه غرب تبریز (حکم آباد، جمشید آباد، لاکه دیزج، قراملک) ضمن دیدار با هیئت مدیره شرکت تعاونی  تولید سبزی و صیفی کاران و بررسی مسائل و مشکلات سبزی کاران منطقه طی سخنانی تصریح کرد: باید در  راستای حفظ امنیت غذایی و تولید و توزیع  غذای مردم  کوشا باشیم و حفظ و صیانت از باغات سبزی و صیفی شهرستان تبریز در این خصوص  امری حیاتی است.

گفتنی است سبزی کاران مناطق ۴ گانه غرب تبریز؛ وجود زمین های تحت تملک شهرداری در وسط مزارع سبزی و صیفی  که به دلیل عدم کشت زمین های مذکور منجر به ایجاد مشکلاتی از قبیل انتشار آفات و بیماریها از مزارع رها شده به مزارع همجوار شده؛  تغییر کاربری‌های تدریجی مزارع سبزی ؛ عدم ایجاد فرصت لوله‌گذاری به دلیل عدم تملک زمین‌های شهرداری توسط زارعان و… را از عمده چالش های خود عنوان کرد.

دیوارهای بتنی، تخریب باغ‌ها و مزارع کشاورزی و سرانجام رویش ویلا، واقعیت تلخی است که دشت‌های حاصلخیز و باغ‌ها را در مناطق خوش آب و هوا، یکی پس از دیگری می‌بلعد.  تبریز، در سال‌های اخیر شاهد رشد قارچ‌گونه ویلاهای شخصی در زمین‌هایی است که پیش از این زمین کشاورزی و محل تولید محصولات زراعی بوده یا باغی که انواع میوه‌جات در آن تولید می شده است.

انتهای پیام/