مدیران استان باید نقدپذیری و پاسخگویی را در عمل نشان دهند
مدیران استان باید نقدپذیری و پاسخگویی را در عمل نشان دهند

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه انتقاد رسانه‌ها ابزار مهمی برای بهبود امور است، گفت: مدیران استان باید نقدپذیری، مسوولیت‌پذیری و پاسخگویی را در عمل نشان دهند، پاسخگویی روی دیگر اختیارات است و باید صادقانه مردم را در جریان مشکلات قرار دهیم. به گزارش قلم پرس، مجید خدابخش پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری […]

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه انتقاد رسانه‌ها ابزار مهمی برای بهبود امور است، گفت: مدیران استان باید نقدپذیری، مسوولیت‌پذیری و پاسخگویی را در عمل نشان دهند، پاسخگویی روی دیگر اختیارات است و باید صادقانه مردم را در جریان مشکلات قرار دهیم.

به گزارش قلم پرس، مجید خدابخش پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان آذربایجان‌شرقی با تسلیت شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع) و تبریک فرارسیدن عید سعید مبعث، اظهار کرد: قرآن کریم پیامبر اسلام(ص) را اسوه حسنه معرفی کرده است و همه ما باید رفتارهای آن حضرت را الگوی رفتاری خویش قرار دهیم.

وی با بیان اینکه شرح صدر یکی از ویژگی‌های پیامبر اکرم(ص) است که در قرآن ذکر شده، افزود: شرح صدر، صبر و تحمل در برابر مشکلات یکی از ابزارهای مدیریتی است که در ادبیات جدید مدیریتی به‌نام هوش هیجانی شناخته می‌شود و یکی از معیارهای انتخاب مدیران در نظام‌های مدیریتی دنیاست.

خدابخش با بیان اینکه نرم‌خویی از دیگر ویژگی‌های پیامبر اسلام(ص) است، تصریح کرد: تمرین سیره مدیریتی پیامبر اکرم(ص) به‌عنوان الگوی رفتاری، نقش مهمی در خودسازی فردی و بهسازی فضای مدیریتی دارد که همه مدیران استان باید نسبت به آن توجه کافی داشته باشند.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه سخنان خود به بیان وظایف مدیران اجرایی در راستای تحقق شعار سال پرداخت و تأکید کرد: اولین وظیفه دستگاه‌های اجرایی آن است که از خرید کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی پرهیز کنند و بر تحقق این موضوع نیز نظارت داشته باشند.

وی، کاهش فرآیندهای اداری را دومین وظیفه مهم مدیران اجرایی در راستای حمایت از کالای ایرانی ذکر کرد و گفت: اگر می‌خواهیم از کالای ایرانی حمایت شود، باید فضای کسب و کار بهبود یابد و این امر نیز نیازمند حذف فرآیندهای اضافی و تسریع در صدور مجوزهای تولید است.

خدابخش خاطرنشان کرد: شاید برخی از فرآیندهای اداری، زمانی لازم بود اما امروز وجود آنها دست‌ و پاگیر و مشکل‌آفرین است، بر این اساس از مدیران استان خواستیم که در هر دستگاه اجرایی مخصوصاً دستگاه‌های خدمات‌رسان، سه فرآیند اضافی شناسایی و حذف شود و قطعاً این کار شدنی است.

وی با بیان اینکه بروکراسی اداری زمینه‌ساز فساد و انحراف در دستگاه‌های اجرایی است،گفت: برخی از شیوه‌های عرفی و تجربی در طول زمان خود را بر سیستم اداری تحمیل کرده‌اند که باید تلاش کنیم این شیوه‌ها حذف و اصلاح شود.

خدابخش اظهار کرد: مدیران اجرایی استان امسال باید نسبت به این دو موضوع مهم که ذکر شد توجه داشته باشند، البته در راستای حمایت از کالای ایرانی از بخش خصوصی هم انتظاراتی داریم که در جلسات تخصصی مربوط اعلام خواهیم کرد.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه، ارتباط نزدیک با مردم را از مهم‌ترین وظایف مدیران ذکر کرد و مسوولان دستگاه‌های اجرایی استان را به ارتباط با رسانه‌ها و حضور در برنامه‌های صداوسیما توصیه کرد.

وی یادآور شد: لازم نیست رسانه‌ها از ما تعریف و تمجید کنند، چرا که ما وظیفه خود را انجام می‌دهیم، باید اجازه دهیم که رسانه‌ها از زبان خود ما مشکلات را بیان کنند، چراکه اگر ما مشکلات را برای مردم توضیح ندهیم عملاً مردم را به سمت رسانه‌های بیگانه سوق می‌دهیم و رسانه‌های معاند فرصت سوءاستفاده از مشکلات را پیدا می‌کنند.

خدابخش با بیان اینکه انتقاد رسانه‌ها ابزار مهمی برای بهبود امور است، افزود: مدیران استان باید نقدپذیری، مسوولیت‌پذیری و پاسخگویی را در عمل نشان دهند، پاسخگویی روی دیگر اختیارات است و باید صادقانه مردم را در جریان مشکلات قرار دهیم.

وی همچنین با بیان اینکه جلب رضایت مردم در کنار تحقق شعار سال باید سرمشق مدیران باشد، گفت: حضور فعالانه در فضای مجازی و شنیدن نظرات و انتقادهای مردم و حضور در شهرستان‌ها و نشست و برخاست با مردم، انتظارات مدیریت ارشد استان از مسوولان دستگاه‌های اجرایی است.

استاندار آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود به سفر رئیس جمهور به استان در اردیبهشت امسال اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه ایجاد زیرساخت‌ها مهم‌ترین وظیفه دولت در راستای بهبود فضای کسب و کار است، بنابراین مهم‌ترین خواسته ما از هیأت دولت در این سفر، حل مسائل و مشکلات مربوط به حوزه راه و راه‌آهن خواهد بود.

وی در خصوص تثبیت نرخ ارز از سوی دولت نیز بیان داشت: ثبات نرخ ارز، در چرخه تولید و سرمایه‌گذاری یک اصل است، البته بنای دولت آزاد بودن بازار ارز بود اما نوسان‌ها و تحولات اخیر در حوزه ارز، منجر به این تصمیم شد و امیدواریم این تصمیم ملی با تدابیر دولت تداوم یابد.