فضای بازتر و نقادی آزادانه؛ موجب تبلور اندیشه هاست
فضای بازتر و نقادی آزادانه؛ موجب تبلور اندیشه هاست

رییس جمهوری ، فضای بازتر و نقادی آزادانه را موجب تبلور اندیشه ها دانست و با اشاره به اینکه شعار انقلاب ما، آزادی نقد و نظر بوده است ، تاکید کرد: کتاب باید حرف و اندیشه نوین ارائه کند. به گزارش قلم پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین […]

رییس جمهوری ، فضای بازتر و نقادی آزادانه را موجب تبلور اندیشه ها دانست و با اشاره به اینکه شعار انقلاب ما، آزادی نقد و نظر بوده است ، تاکید کرد: کتاب باید حرف و اندیشه نوین ارائه کند.

به گزارش قلم پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر یکشنبه در  آیین اختتامیه سی و سومین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و سومین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت:

لازمه نقد، مدارا و عدم حذف یکدیگر است.

دکتر روحانی در ادامه به بحث انتخابات هفتم اسفندماه اشاره کرد و با تاکید بر اینکه اصحاب اندیشه باید مردم را برای مشارکت در انتخابات تشویق کنند، گفت: حتی اگر شرایط ایده آل کسی نباشد؛ همه باید پای صندوق های رای بروند و سرنوشت زیباتری را برای کشور رقم بزنند.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود کتاب و کتابخوانی را یکی از معیارهای توسعه فرهنگی و توسعه کشور در مفهوم عام آن برشمرد و اظهار داشت: بی‌تردید کتاب یکی از شاخص‌های رشد جامعه در عرصه‌های فرهنگی و سیاسی است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به آمار ارایه شده از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کاهش شاخص‌های کیفی نشر کتاب، تصریح کرد: اگر حال نشر و فروش کتاب در جامعه خوش نباشد به معنای آن است که جامعه ما در مسیر رشد و تعالی با مشکل مواجه خواهد بود.

دکتر روحانی با طرح این سوال که در نشر و مطالعه کتاب با مشکل مواجه‌ایم و چگونه باید جامعه را تشویق به مطالعه کتاب کرد؟ ، خاطر نشان ساخت: هر موضوع اجتماعی که در مسیر رقابت قرار نداشته باشد، رشد نخواهد کرد. تالیف و انتشار کتاب در کشور نیز باید در مسیر رقابت قرار گیرد و این رقابت نه تنها در عرصه داخلی بلکه باید در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی تعریف شود.

رییس‌ جمهوری به دورانی اشاره کرد که کتاب‌های اسلامی منتشر شده در منطقه و جهان بویژه از سوی نویسندگان معروف در فاصله کمی در کانون‌های نشر و بررسی کتاب مثل قم ترجمه و منتشر می‌شدند و گفت: آیا امروز هم چنین رقابتی در داخل کشور و در جهان اسلام وجود دارد؟

دکتر روحانی اضافه کرد: در هر کتاب باید حرف نو و جدیدی وجود داشته باشد. امروز که به برکت فضای مجازی تتبع، آسان‌تر از گذشته شده، آیا تألیفات نیز به معنای واقعی خود حاوی سخن نو، تولید علم جدید و اندیشه نو هستند.

رییس‌ جمهوری شرط تولید اندیشه و سخن نو در علوم و عرصه‌های مختلف را وجود فضای باز و آزاد عنوان کرد و اظهارداشت: نقاد و مؤلف نباید برای آینده پس از نشر سخن جدید خود نگرانی و خوف داشته باشد.

دکتر روحانی میزان تعالی فکری جامعه را در ارتباط مستقیم با میزان آزادی بیان و آزادی فضاهای دانشگاهی و علمی و نشر، نویسندگی و تحقیق دانست و تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که هیچ‌کس معصوم نیست و اگر امروز سخنی گفت شاید فردا اندیشه دیگری به ذهنش خطور کند که سخن امروز را نقد و یا نقض کند.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: نقد در فضایی قابل تأمل است که کسی به فکر حذف دیگری نباشد و همه در سایه تحمل به تضارب آراء احترام بگذارند و از فواید این تضارب آراء استفاده کنند. اگر در جامعه‌ای کسی از حذف دیگری لذت ببرد، آن جامعه پیشرفت نخواهد کرد و به تجربه نیز دیده‌ایم که جوامعی پیشرفت می‌کنند که در آنها نقد و ارایه نظر آزاد باشد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در آستانه سالروز پیروزی انقلابی هستیم که شعار اصلی‌اش آزادی بوده و هست، گفت: در سی و هفت سال گذشته یکی از افتخارات بزرگ ما نقد و بیان آزادانه نظرات بوده است. البته ما هنوز نیازمند تبیین و تفسیر کامل مفاهیمی مثل انقلاب و انقلابی بودن هستیم.

رییس‌ جمهوری با طرح این سوالات که نیازمند آن هستیم که همچنان به تبیین این بپردازیم که چه کسی انقلابی است، انقلاب به چه معناست و تداوم راه انقلاب چیست؟ ، ادامه داد: همه ما به خیابان‌ها آمدیم و شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران سر دادیم و اساساً انقلاب را با این سه واژه مهم تبیین کردیم اما همچنان لازم است مفهوم آزادی را تفسیر کرده و در باره استقلال، جمهوریت و اسلامیت بحث کنیم.

دکتر روحانی اظهار داشت: در این مسیر باید وجود افکار متفاوت و مختلف را بپذیریم و بدانیم که وجود اندیشه مخالف و منتقد عیب نیست، بلکه باید کاری کنیم که مخالف ما معاند نباشد. مخالف کسی است که دارای فکر و اندیشه خاص است و اساساً امکان این وجود ندارد که همه را در یک مسیر و خط فکری قرار دهیم.

رییس‌ جمهوری اختلاف به معنی تضارب آرا را امری مفید دانست و تصریح کرد: بیان نظرات مختلف و نقد اندیشه باعث رشد اندیشه و فکر می‌شود.

دکتر روحانی گفت: باید ایجاد فضای آزاد برای نقد و نظر را از دوران مدرسه به دانش‌آموزان بیاموزیم تا جامعه در مسیر واقعی پیشرفت و تعالی قرار گیرد. تشویق دانش‌آموزان و مردم به کتابخوانی و امانت گرفتن کتاب از کتابخانه‌ها نیز جامعه را به سمت و سویی هدایت می‌کند که کتاب جزو ضروریات خانواده‌ها قرار گیرد .

رییس‌ جمهوری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود کتاب را همواره عنصری مؤثر در تحولات علمی و فرهنگی جوامع معرفی کرد و اظهار داشت: در تاریخ کشورمان بویژه در تحولات علمی و دانشگاهی ایران کتاب همواره جایگاه ویژه‌ای داشته است و اساساً افتخار کشور ما به عنوان جامعه مسلمان این است که معجزه پیامبر ما کتاب بوده است؛ کتابی که آغاز آن توصیه به خواندن است. یکی از افتخارات ایران از دیرباز این بوده که اهل کتاب بوده و همواره در طول تاریخ دارای کتابخانه‌های عظیم بوده است.

رییس‌ جمهوری در این مراسم با اهداء لوح از ۱۰ نفر از برندگان جوایز سی و سومین دوره کتاب سال و ۱۰ نفر از برندگان جوایز بیست و سومین دوره کتاب سال جهانی جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد.