ضرورت ورود تشکیلات قضایی به مسئله نوزادفروشی
ضرورت ورود تشکیلات قضایی به مسئله نوزادفروشی

مدیر کل بهزیستی استان تهران با تاکید براینکه نوزادفروشی یک عمل مجرمانه و تخلف آشکار است، گفت: فروش نوزاد در صورتی که گزارش شود، برخورد قانونی جدی در پی خواهد داشت. به گزارش قلم پرس به نقل از ایلنا، داریوش بیات‌نژاد، در رابطه با فروش نوزاد در تهران بیان داشت: برخی آمار غیررسمی در این […]

مدیر کل بهزیستی استان تهران با تاکید براینکه نوزادفروشی یک عمل مجرمانه و تخلف آشکار است، گفت: فروش نوزاد در صورتی که گزارش شود، برخورد قانونی جدی در پی خواهد داشت.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایلنا، داریوش بیات‌نژاد، در رابطه با فروش نوزاد در تهران بیان داشت: برخی آمار غیررسمی در این خصوص وجود دارد، اما این آمار از مراجع رسمی تایید نمی‌شود، اما مساله بهزیستی این است که این گزارش‌ها به صورت مستند و مصداقی به بهزیستی ارائه نمی‌شود.

فروش نوزاد جرم است/ضرورت ورود تشکیلات قضایی به مسئله نوزادفروشی

به گفته مدیر کل بهزیستی استان تهران نوزادفروشی یک عمل مجرمانه و تخلف آشکار است و جرم محسوب می‌شود، از همین رو تشکیلات امنیتی و قضایی باید به این مساله ورود پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: بهزیستی از آنجایی که مسئول همه کودکان است، اگر گزارشی در این رابطه از طریق خطوط تلفن اورژانس اجتماعی یا پایگاه‌ها و ادارات شهرستان به ما برسد و مصداقی به بهزیستی اطلاع داده شود، از طریق مقام قضایی موضوع را دنبال می‌کنیم.

نوزادفروشی عواقب کیفری سنگینی دارد/تا به امروز گزارشی به بهزیستی داده نشده‌است

بیات‌نژاد در ادامه در واکنش به سخنان استاندار مبنی بر اینکه خبرهایی مبنی بر فروش نوزاد را شنیده‌ایم، اما شورای اجتماعی استانداری مطالعه‌ای در این خصوص انجام نداده و بهزیستی متولی این کار است، بیان داشت: ایشان رئیس شورای تامین استان هستند و چون این مساله مجرمانه است و عواقب کیفری سنگینی دارد، از همین رو شاید ایشان از طریق نهادهای امنیتی و قضایی اطلاعات کامل را داشته باشد، اما مساله این است که تا امروز این گزارش به بهزیستی استان تهران ارائه نشده است.

پذرش کودکان فاقد سرپرست یا بدسرپرست بدون دستور قضایی ممکن نیست

بومدیر کل بهزیستی استان تهران گفت: بهزیستی به طور واضح و مشخص برای ساماندهی و مراقبت از کودکان فاقد سرپرست یا بدسرپرست مسئولیت دارد و باید آنها را در کلیه مراکز شبانه‌روزی سروسامان دهد. البته پذیرش این کودکان نیز باید با دستور مقام قضایی صورت گیرد. یعنی تا زمانی که این دستور نباشد، نمی‌توانیم فردی را پذیرش کنیم.

بیات‌نژاد در رابطه با آخرین آمار پذیرش کودکان و نوجوانان در بهزیستی گفت: تعداد ۹۰۲ کودک و نوجوان در سال گذشته در بهزیستی پذیرش شدند و ۹۲۷ ترخیصی در سال گذشته داشتیم که به صورت فرزندخواندگی، بازگشت موفق به خانواده و ترخیص موفق بوده است، چرا که بهزیستی قصد ندارد، کودکان را در مراکز نگه دارد.

۶۲۳ کودک زیر ۶ سال در بهزیستی پذیرش شدند

او با اشاره به اینکه در سال گذشته فراتر از پذیرش، ترخیصی داشته‌ایم که به نوعی موفقیت محسوب می‌شود، گفت: از این تعداد ۶۲۳ کودک زیر شش سال هستند و حدود ۲۷۹ نفر در سایر مراکز پذیرش شدند. همچنین ۵۰۱ نفر ترخیص به منظور فرزندخواندگی داشتیم و ۱۶۳ ترخیص و تحویل به خانواده بوده و ۶۳ نفر نیز ترخیص مستقل داشته‌ایم. به همان میزان که در مورد فرزندان احساس مسئولیت داریم، برای تحکیم نهاد خانواده نیز برنامه داریم و در این راستا فرزندخواندگی را دنبال می‌کنیم، چون هم می‌خواهیم آینده کودکان تضمین شود و هم اینکه افرادی که به هر دلیلی بچه‌دار نمی‌شوند را حمایت کنیم.

بیات‌نژاد تصریح کرد: تعدادی از بچه‌ها به دلیل ناهنجاری یا به دلیل مسائل و مشکلات متعددی که والدینشان درگیر آن هستند از جمله اعتیاد، صلاحیت و شرایط سرپرستی مناسب را ندارند،  از همین رو از طریق مقام قضایی در اختیار بهزیستی قرار می‌گیرند و ما اقدامات مددکاری اجتماعی و روانشناسی‌های حمایتی و همچنین حمایت‌های مالی و همه جانبه را در قبال آنها ارائه می‌دهیم تا زمینه بازگشت این کودکان به خانواده مهیا شود.

پذیرش ۲۰۸ کودک و نوجوان در سه ماهه نخست سال ۹۷

وی با اشاره به ۳۶۳ مورد ترخیص مستقل گفت: در سه ماهه نخست سال ۹۷ تا الان ۲۰۸ کودک و نوجوان در بهزیستی پذیرش شدند که از این تعداد ۸۲ مورد ترخیص به منظور فرزندخواندگی، ۸۷ مورد ترخیص به خانواده و همچنین یک مورد ترخیص مستقل داشته‌ایم.

مدیر کل بهزیستی استان تهران تاکید کرد که از تعداد پذیرفته‌شدگان تقریبا نیمی دختر و نیمی پسر بوده‌اند.