وحید رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص برنامه تیم ملی واترپلو در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: برنامه قطعی که روی آن می‌توان حساب کرد بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ چین است. باید قهرمانی آسیا که برای سال ۲۰۲۰ بود را هم داشته باشیم اما همه چیز بستگی به فدراسیون آسیا دارد. فدراسیون آسیا در این یک […]

وحید رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص برنامه تیم ملی واترپلو در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: برنامه قطعی که روی آن می‌توان حساب کرد بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ چین است. باید قهرمانی آسیا که برای سال ۲۰۲۰ بود را هم داشته باشیم اما همه چیز بستگی به فدراسیون آسیا دارد. فدراسیون آسیا در این یک سال اخیر محکم و قوی عمل نکرده و تمامی مسابقات لغو شده است. هیچ چیز قطعی نیست و اگر قرار باشد مسابقه برگزار شود در آذر یا دی ۱۴۰۰ خواهد بود. البته زمان و محل برگزاری مسابقات هنوز  مشخص نیست و ما هم منتظر هستیم ببینیم فدراسیون آسیا چه تصمیمی خواهد گرفت. 

مربی تیم ملی واترپلو  در ادامه افزود: سال المپیک است، میزبان المپیک هم کشور آسیایی است. همه این‌ها دست به دست هم داده است که کار آسیا در بخش ورزش غیرالمپیکی کند پیش رود. اولویت آسیا اکنون المپیک است و با این وجود کار کمی سخت شده است.

رضایی درباره آغاز اردوهای تیم ملی واترپلو در سال ۱۴۰۰ گفت: با این وجود ما تمرینات تیم ملی را از اوایل هفته آینده آغاز می‌کنیم. چیریچ هم اوایل هفته آینده در تهران خواهد بود و کار تیم ملی شروع خواهد شد. ماه رمضان هم در پیش است و تمرینات ملی‌پوشان را متناسب با این ماه شروع می‌کنیم. برنامه بلندمدت و اصلی ما بازی‌های آسیایی است. 

وی گفت: هیچ چیز قطعی نیست اما نباید عقب بمانیم. رییس فدراسیون و سرمربی تیم ملی برنامه‌ریزی کرده‌اند که بتوانند هم اردوهای داخلی و اگر بودجه تامین شود اردوی خارجی خوبی برای تیم ملی داشته باشند. باید با اردوی خارجی ملی‌پوشان از حالت ساکن که این یک سال اخیر به وجود آمده خارج شویم. ما کل سال گذشته را از دست دادیم. 

رضایی به تفاهم نامه ایران و صربستان اشاره کرد و گفت: در چند رشته پایه و اصلی ایران و صربستان توافق نامه امضا کرده‌اند که واترپلو هم شامل آن می‌شود. ما از قبل هم روابط خوبی با صربستان داشتیم اما این موضوع در هزینه‌ها و رفت و آمد کمک خواهد کرد. با این وجود صرف فقط رفتن ما نخواهد بود و می‌توانیم آن.ها را هم به ایران دعوت کنیم تا تمرینات مشترک داشته باشیم. فدراسیون پیگیر این موضوع است  و باید ببینیم چه خواهد شد.

وی گفت: مسوولان ورزشی همچون وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک هر چند در سال المپیک اولویت با رشته‌های المپیکی است اما نباید از سایر رشته‌ها غافل شوند. چون با تعویق المپیک یکسال به بازی‌های آسیایی نزدیک شده‌ایم ، اکنون هم رشته‌های المپیکی و هم غیر المپیکی کمتر از یک سال بعد از المپیک باید وارد بازی‌های آسیایی شوند که آن میدان هم برای ما مهم است. بنابراین نباید غافل شوند و باید حواس‌شان به همه رشته‌ها باشد.

او در ادامه درباره پشتوانه‌سازی واترپلوی ایران گفت: یک سال و دو سال پیش رو کفاف برنامه پشتوانه‌سازی و داشتن تیم جوانان را نمی‌دهد و مستلزم برنامه بلند مدت است. از ۶ سال قبل که چیریچ به ایران آمد و طبق گزارشی که بعد از بازی‌های آسیایی و همان ابتدا به رییس فدراسیون داد عنوان شده که باید برای تیم‌های ملی جوانان فکر اساسی شود. در همین راستا قرار بود مربی هم بیاوریم و آقای رضوانی هم خیلی استقبال کرد اما بودجه فراهم نشد و بعد هم به شیوع کرونا برخورد کردیم و نشد آن مربی را داشته باشیم. قرار بود مربی بیاید که کار استعدادیابی و تربیت هم مربی و هم بازیکن را انجام دهد تا پشتوانه داشته باشیم.

مربی تیم ملی واترپلو گفت: در این یک سال و چند ماه پیش رو زمان کافی برای پشتوانه سازی تیم ملی نداریم. ما می‌توانیم تنها یک نیم نگاهی به جوانان داشته باشیم. برای فهرت جدید شاید بازیکنان جوانی را به اردو (نه به تیم ملی) اضافه کنیم. اما قطعا تاکید کادر فنی و چیریچ این است که پشتوانه‌ها را دنبال کنیم و تیم زیر ۲۰ سال و ۱۷ سال خوبی داشته باشیم. با توجه به‌ شرایط از دو سال پیش تاکنون یک نسل هم از دست دادیم و امیدواریم بتوانیم کار را خوب پیش ببریم. اگر این انسجام نباشد یک دوره، دو دوره نتیجه قابل قبول می‌گیریم اما بعد پشتوانه و انگیزه‌ای نیست. بدون پشتوانه انگیزه همین تیم ملی هم از بین می‌رود و ممکن است کلا  این ورزش دست خوش تغییر شود و از بین برود. روی این موضوع تاکید داریم و برای جوانان برنامه خواهیم داشت. 

انتهای پیام