رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: اعتبار زائی مدارک دانشگاهی با آموزش های مهارتی محقق می شود
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: اعتبار زائی مدارک دانشگاهی با آموزش های مهارتی محقق می شود

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، “علی اوسط هاشمی” و “سیدمحمد بطحایی”، معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی با هدف نیل به رشد و توسعه اقتصادی بر پایه عدالت در راستای مهارت افزایی و ارتقای دانش حرفه‌ای نیروی کار کشور و اجرای طرح ملی «توانمندسازی مهارتی دانشجویان […]

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، “علی اوسط هاشمی” و “سیدمحمد بطحایی”، معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی با هدف نیل به رشد و توسعه اقتصادی بر پایه عدالت در راستای مهارت افزایی و ارتقای دانش حرفه‌ای نیروی کار کشور و اجرای طرح ملی «توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال» تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور اظهار کرد: ریزش یک میلیون شغل در دوران شیوع کرونا، ضرورت تحول در حوزه تکنولوژی مطابق با نیاز بازار و بازنگری در سرفصل ها و نگرش های کلان را نمایان کرده و دیگر نمی توان با تفکرات گذشته به نیاز جامعه پاسخ گفت.

هاشمی با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ فصل جدید همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و دانشگاه آزاد اسلامی آغاز می شود گفت: دانشگاه آزاد باید به عرصه بین المللی ورود کند.

وی افزود: ایران را در زمره کشورهای دانشجو فرست نام برد و افزود: این مقوله باید با هدف دست یابی و انتقال تکنولوژی روز کشورهای جهان انجام شود و سرمایه گذاری تلقی شود.

 هاشمی در خصوص برنامه های سال آتی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: در طول ۴ دهه حدود ۸۰ مرکز صنعتی، دارای مراکز جوار کارگاهی و آموزشی بوده اند، که با هدف «جامعه محوری مهارت» به  این تعداد در ۱۸ ماهه اخیر ۸۰ واحد افزوده شده است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از ایجاد ۱۴۰۰ مرکز جوار کارگاهی آموزش مهارت به عنوان برنامه این سازمان در سال آینده خبر داد.

وی با اعلام اینکه در طول ۴۰ سال، تنها ۱۷ مرکز تخصصی مهارت آموزی وجود داشت خاطر نشان کرد: طی یک سال اخیر با ایجاد ۵۰ مرکز تخصصی مهارت آموزی با هدف لحاظ کردن پیوست نیروی انسانی توانمند در صنعت این رقم به ۶۷ مرکز افزایش یافته است که می توان به دپارتمان ملی مهارت مشاغل خانگی و دپارتمان مهارت دریایی، مرکز تخصصی گاز و نفت بوشهر و … اشاره کرد.

هاشمی در همین رابطه گفت: مراکز تخصصی در قالب «دپارتمان های تخصصی مهارتی» و شرایط اقلیمی کشور پیش بینی و فعالیت خود را آغاز کرده اند.

رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور گفت: ۴۵ درصد از مراجعین به مراکز سازمان برای مهارت آموزی فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند، لذا باید تدبیری اندیشیده شود تا بخشی از واحدهای درسی در قالب مهارت آموزی به دانشجو و در حین تحصیل ارائه شود.

وی با اشاره به ظرفیت قانون شورای عالی مهارت و پیش بینی ۸ سطح مهارتی تا دکترا، اظهار داشت: در همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی نیز می توان با استفاده از همین قانون، به تربیت تکنسین و کارشناس ماهر روی آورد تا اعتبارزایی در مدارک دانشگاه با توانمندسازی افراد ایجاد شود.

وی پیشنهاد کرد: ۷ استان محروم با پایه مهارتی پایین و نرخ بیکاری بالا با همکاری دو دستگاه پایلوت این موضوع قرار گیرند.

رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور بیان کرد: این سازمان در یک سال گذشته ۲ هزار استاندارد ارزیابی، شایستگی، حرفه و شغل را مطابق با نیاز بازار تدوین کرده است و در سال جدید هم تدوین ۲ هزار استاندارد را در برنامه دارد.

وی همچنین از ۱۵ کشور همسایه ایران به عنوان فرصتی ارزشمند برای توسعه تعاملات بین المللی با رویکرد توسعه صلاحیت حرفه ای و تربیت نیروی با مهارت در اجرای تفاهم نامه منعقده بین سازمان و دانشگاه آزاد نام برد.