دولت ژاپن در حال از سر گیری مبادلات تجاری گسترده با ایران است
دولت ژاپن در حال از سر گیری مبادلات تجاری گسترده با ایران است

سفیر ژاپن در ایران، گفت: هدف ما عملیاتی کردن ایده‌های همکاری بوده و دولت ژاپن در حال تدارک اعزام هیات‌های بلندپایه و از سر گیری مبادلات تجاری گسترده با ایران است سفیر ژاپن در این دیدار با استاندار آإذربایجان شرقی، ایران را تداعی‌کننده تاریخ، فرهنگ و علم توصیف کرد و با اشاره به اجرایی شدن برجام، اظهار […]

سفیر ژاپن در ایران، گفت: هدف ما عملیاتی کردن ایده‌های همکاری بوده و دولت ژاپن در حال تدارک اعزام هیات‌های بلندپایه و از سر گیری مبادلات تجاری گسترده با ایران است

سفیر ژاپن در این دیدار با استاندار آإذربایجان شرقی، ایران را تداعی‌کننده تاریخ، فرهنگ و علم توصیف کرد و با اشاره به اجرایی شدن برجام، اظهار داشت: دولت ژاپن در حال تدارک اعزام هیات‌های بلندپایه و از سر گیری مبادلات تجاری گسترده با ایران است که در این زمینه موافقت‌نامه سرمایه‌گذاری بین دو کشور به امضا رسیده و یک خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری از سوی دولت ژاپن باز شده است.

هیرویاسو کوبایاشی با بیان این که ایران و ژاپن تصویر خوبی از یکدیگر دارند، گفت: هدف ما عملیاتی کردن ایده‌های همکاری است و باید از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را ببریم.

وی با بیان این که موضوع محیط زیست یکی از محورهای مهم مذاکرات روسای دولت‌های ایران و ژاپن بوده است، گفت: ژاپن حتی در دوران تحریم‌ها نیز در بحث محیط زیست و آموزش نیروی انسانی با ایران همکاری کرده و در سه سال اخیر در بحث احیای دریاچه ارومیه سالانه یک میلیون دلار به سازمان ملل کمک کرده است.

کوبایاشی ابراز امیدواری کرد مشارکت دولت ژاپن در اجرای پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه موجب حفاظت مردم آذربایجان شرقی و محیط زیست این استان از تبعات بحران این دریاچه شود.

وی همچنین آمادگی دانشگاه‌های ژاپن را برای اعزام اساتید و برگزاری کنفرانس‌های مشترک علمی با دانشگاه‌های تبریز و همچنین همکاری در زمینه ارتقای بهره‌وری در بخش کشاورزی اعلام کرد.

سفیر ژاپن همچنین پیشنهاد کرد به منظور توسعه همکاری‌ها با استان آذربایجان شرقی در زمینه‌های مختلف، عقد خواهرخواندگی بین تبریز و یکی از شهرهای کشور ژاپن منعقد شود.