خرازی: هیچ بیگانه ای حق دخالت در امور داخلی سوریه را ندارد
خرازی: هیچ بیگانه ای حق دخالت در امور داخلی سوریه را ندارد

رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با رییس جمهور سوریه دیدار و گفتگو کرد. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ دکتر کمال خرازی و بشار اسد در این دیدار که با حضور محمد رضا شیبانی سفیر ایران در سوریه برگزار شد، درباره آخرین تحولات سوریه به ویژه مذاکرات ژنو و تلاش […]

رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با رییس جمهور سوریه دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ دکتر کمال خرازی و بشار اسد در این دیدار که با حضور محمد رضا شیبانی سفیر ایران در سوریه برگزار شد، درباره آخرین تحولات سوریه به ویژه مذاکرات ژنو و تلاش های صورت گرفته برای حل سیاسی بحران سوریه گفتگو کردند.
کمال خرازی با تاکید بر اینکه تعیین سرنوشت سوریه باید به دست مردم این کشور باشد، گفت: هیچ بیگانه ای حق دخالت در امور داخلی سوریه را ندارد، چرا که این کشور از دولتی مردمی و قانونی برخوردار است.
وی تصریح کرد: تصمیمات در مذاکرات ژنو برای صلح در سوریه باید به گونه ای باشد تا حق مردم و دولت قانونی سوریه رعایت شود و چیزی به این کشور تحمیل نشود.
رییس جمهور سوریه نیز در این دیدار جمهوری اسلامی ایران را پشتوانه اصلی کشورش خواند و تاکید کرد: اگر کمک های مستشاری جمهوری اسلامی ایران در این چند سال به سوریه نبود، اکنون تروریست ها و حامیان آنها بعد از این همه شکست، پای میز مذاکره نمی آمدند و اوضاع اکنون به نفع سوریه نبود.
وی گفت: همچنان به راهنمایی های جمهوری اسلامی ایران نیازمندیم و امیدواریم بحران سوریه با راه حل سیاسی به سرانجام برسد، اما تاکید می کنم مردم و دولت قانونی سوریه در مقابل زیاده خواهی های تروریست ها و حامیان آنها کوتاه نمی آیند.
بشار اسد تاکید کرد: اگر مذاکرات ژنو به سرانجام نرسد، مردم و ارتش سوریه همچون گذشته پایدار و مقاوم مقابل همه گروهک های تروریستی می ایستند.
دکتر کمال خرازی همچنین پس از دیدار با رییس جمهور و وزیر امور خارجه سوریه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما گفت:روحیه بشار اسد سبب افزایش چشمگیر روحیه در نیروهای مردمی و ارتش این کشور هم شده است.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه روحیه و نشاط رییس جمهور سوریه پس از پنج سال مقاومت در برابر تروریست ها و بیگانگان وصف ناشدنی است، گفت: شناخت ، تحلیل و آینده نگری بشار اسد قابل تقدیر است زیرا همت و نیروی خود را صرف مسایل جزئی نمی کند و با چشم اندازی عمیق به آینده کشور خود نگاه و آن را اداره می کند.
وی با بیان اینکه رییس جمهور سوریه به مقام معظم رهبری و سید حسن نصر الله ارادتی ویژه دارد، افزود: بشار اسد این ارادت را نقطه قوت خود و مردم سوریه در مقابله با تروریست ها و حامیان آنها می داند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران ، جابجایی برخی از تجهیزات نظامی روسیه از سوریه را تغییراتی در سیاست روسیه همسو با شرایط ایجاد شده در منطقه خواند و گفت: روسیه در سوریه ماموریت بزرگی را انجام داد و امروز اوضاع سوریه نسبت به گذشته بسیار متفاوت است.
دکتر کمال خرازی گفت: اکنون شاهد مذاکرات میان مخالفان ، معارضان و دولت سوریه هستیم و شرایط جدیدی بر این بحران حاکم شده است و این به معنای خروج روسیه از سوریه نیست ، زیرا اکنون شاهد دور جدید عملیات نیروهای روسیه علیه تروریست ها در سوریه هستیم.
وی تاکید کرد: در این شرایط، حزب الله ، مستشاران ایرانی و روسیه همچنان فعال هستند و ارتش و نیروهای مردمی سوریه پیشروی های خوبی را در جغرافیایی که تروریست های داعش و النصره حضور دارند ، داشته اند.

یادآوری می شود دکتر خرازی جمعه شب از لبنان وارد سوریه شد و قرار است علاوه بر رییس جمهور با وزیران امور خارجه و آشتی ملی این کشور نیز دیدار و گفتگو کند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران همچنین قرار است در این سفر سه روزه با رهبران گروه های مبارز فلسطینی و جمعی از نخبگان سوریه دیدار و در مراسم تحویل سال که بامداد فردا یکشنبه در حرم مطهر حضرت رقیه برگزار می شود، شرکت و در جمع مدافعان حرم سخنرانی کند.