خداآفرین قطب کشاورزی آذربایجان‌شرقی می شود/ ضرورت تسریع در بازگشایی گمرک خداآفرین
خداآفرین قطب کشاورزی آذربایجان‌شرقی می شود/ ضرورت تسریع در بازگشایی گمرک خداآفرین

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: خداآفرین قطب کشاورزی آذربایجان‌شرقی خواهد شد. به  گزارش خبرگزاری فارس از خداآفرین، مجید کیانی صبح امروز در بازدید از طرح‌های سرمایه‌گذاری مرکز خداآفرین بر تقویت توریسم کشاورزی در این منطقه تاکید کرد و اظهار داشت: با وجود ظرفیت‌های کم‌نظیر و غنی کشاورزی و سرمایه‌گذاری‌های که […]رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: خداآفرین قطب کشاورزی آذربایجان‌شرقی خواهد شد.

به  گزارش خبرگزاری فارس از خداآفرین، مجید کیانی صبح امروز در بازدید از طرح‌های سرمایه‌گذاری مرکز خداآفرین بر تقویت توریسم کشاورزی در این منطقه تاکید کرد و اظهار داشت: با وجود ظرفیت‌های کم‌نظیر و غنی کشاورزی و سرمایه‌گذاری‌های که انجام می‌شود در آینده نه چندان دور مرکز خداآفرین به قطب کشاورزی آذربایجان‌ شرقی تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه همزمان با پیشبرد پروژه طبق برنامه‌ی زمانبدی نسبت به شناسایی بازارهای صادراتی اقدام شود، تصریح کرد: ایجاد زنجیره‌ صنایع تبدیلی، تکمیلی، بسته‌بندی و سردخانه‌ای و احداث پایانه صادراتی از اقداماتی است که در چشم‌انداز زون خداآفرین ترسیم شده است.

کیانی افزود: روند سرمایه‌گذاری و پیشرفت طرح‌های کشت و صنعت شهید سلیمانی شتاب خوبی گرفته به گونه‌ای که فاز اول مزرعه پرورش ماهی با ظرفیت تولید ۱۵۰۰ تن، در آستانه بهره‌برداری است.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با بیان اینکه ۲۴ هزار هکتار از زمین‌های محدوده قلی‌بیگلو به بخش خصوصی برای ایجاد کشت و صنعت و سرمایه‌گذاری مولد و اشتغال‌زا واگذار شده است، توضیح داد: از این مقدار فقط حدود ۱۲ هزار هکتار قابلیت بهره‌برداری در حوزه زراعی، باغی، دامی، آبزی‌پروری و ایجاد صنایع تبدیلی دارد و اکنون  ۱۸۰۰ هکتار از آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی ابراز امیدواری کرد که با بهره‌برداری کامل از طرح‌های گوناگون کشت و صنعت شهید سلیمانی افزون بر برقراری زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده، کاهش نرخ بیکاری و رشد اقتصادی در این منطقه رقم بخورد.

کیانی گمرک خداآفرین را از دیگر مزیت‌های بسیار مهم این محدوده خواند و خاطر نشان کرد: تعطیلی گمرک حلقه‌ مفقوده صادرات محصولات کشاورزی منطقه بود که با بازگشایی آن افزون بر تکمیل رنجیره تولید و تجارت، عملاً دروازه ترانزیتی راهبردی به کشورهای cis و حوزه قفقاز هم برای استان آذربایجان‌شرقی گشوده می‌شود.

در این بازدید که با همراهی سایر اعضاء هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد ارس صورت گرفت، در خصوص رفع موانع و تسهیل تحقق زمانبدی پروژه تصمیم‌گیری شد.

انتهای پیام/