به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس،‌ خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر در آمریکا از سازمان اطلاعات ملی این کشور خواستند اسناد و تحقیقات درباره این حملات و نقش سعودی‌‌ها در آن را از حالت طبقه‌بندی شده و سری درآورد. این خانواده‌ها امروز پنجشنبه در نامه‌‌ای مشترک به «آوریل هاینز»، رئیس این سازمان از او […]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس،‌ خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر در آمریکا از سازمان اطلاعات ملی این کشور خواستند اسناد و تحقیقات درباره این حملات و نقش سعودی‌‌ها در آن را از حالت طبقه‌بندی شده و سری درآورد.

این خانواده‌ها امروز پنجشنبه در نامه‌‌ای مشترک به «آوریل هاینز»، رئیس این سازمان از او خواستند گزارش دفتر تحقیقات فدرال «اف‌.بی‌.آی» را که شامل تحقیقات چند ساله درباره نقش سعودی‌ها در تسهیل این حملات است، منتشر کند.

در این نامه آمده است:‌ «۲۰ سال است که دولت ما شواهد و ادله نقش عربستان سعودی در حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ را مخفی می‌کند. استفاده از عبارت سری بودن در این پرونده که بر دست داشتن سعودی‌ها در این حملات سرپوش می‌گذارد، با ارزش‌‌های اساسی ما در تعارض است».

خانواده قربانیان حملات یازده سپتامبر تأکید کردند که آن‌ها همچنان برای تحقق عدالت و پاسخگو کردن مرتکبان این حمله تلاش می‌کنند و در ماه‌های گذشته نشانه‌هایی از شفافیت در این پرونده دیده‌اند ولی ناکافی است.

بر اساس گزارش رسانه‌‌های آمریکا، خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر همچنین از وعده انتخاباتی جو بایدن در التزام به شفافیت و پاسخگو کردن به صورت کلی استقبال کرده و گفتند که عدالت برای این خانواده‌ها یک تعهد اخلاقی است.

بازماندگان و خانواده‌های قربانیان حملات یازده سپتامبر به انتشار گزارش اخیر درباره پرونده قتل «جمال خاشقچی»، رونامه‌نگار سعودی-آمریکایی در کنسولگری ریاض در استانبول توسط مسئولان سعودی اشاره کرده و گفتند که انتشار این گزارش بعد از گذشت سه سال از وقوع این قتل در عین این که او (خاشقچی) یک شهروند آمریکایی است، در تضاد آشکار با امروز و فردا کردن در پرونده‌ای است که ۳ هزار آمریکایی در آن کشته شده و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند.

در حادثه ۱۱ سپتامبر که برجهای دوقلو تجارت جهانی هدف قرار گرفت،  ۱۹ نفر در  هواپیماربایی شرکت داشتند که ۱۵ تن از آن‌ها شهروند سعودی بودند. به رغم این مشارکت، دولت‌های آمریکا تاکنون به دلیل روابط با ریاض و منابع سعودی‌ها برای واشنگتن، به صورت جدی این پرونده را پیگیری نکرده‌اند.

انتهای پیام/