به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، امروز (شنبه)، در گفت‌و‌گو با رادیو «النور»‌ به توانمندی گروه‌های مقاومت و پیروزی گروه‌های فلسطینی در برابر رژیم صهیونیستی پرداخت. معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در این خصوص گفت: «آزادسازی سال ۲۰۰۰ یک نطقه‌عطف راهبردی در جریان جنگ با دشمن اسرائیلی بود […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، امروز (شنبه)، در گفت‌و‌گو با رادیو «النور»‌ به توانمندی گروه‌های مقاومت و پیروزی گروه‌های فلسطینی در برابر رژیم صهیونیستی پرداخت.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در این خصوص گفت: «آزادسازی سال ۲۰۰۰ یک نطقه‌عطف راهبردی در جریان جنگ با دشمن اسرائیلی بود زیرا این گام زمینه را برای مرحله‌ای جدید فراهم کرد که مظهرهای آن در مرحله پیشین نمایان نبود. جمله سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله درباره اینکه “اسرائیل سست‌تر از خانه عنکبو است” یک نقطه عطف تاریخی و مهم بود که مستقیما با آزادسازی ارتباط داشت».

شیخ نعیم قاسم ادامه داد: «پیروزی [ماه] مِی، پوپایی و عزم مقاومت و رویارویی را به مردم فلسطین بازگرداند و این یعنی ما در برابر یک [نوع] بازتاب مستقیم قرار داریم که برادران فلسطینی بر آن تکیه کردند. آزادسازی مانع فرصت‌های حل‌و‌فصل در منطقه شد و تمام تحولات اکنون در راستای این مقوله است که آزادی قدس نزدیک است».

وی اضافه کرد: «لبنان سقوط نکرده، سوریه نیز از هم نپاشیده، عراق نیز به رغم حمایت‌ غیرطبیعی آمریکا از داعش تجزیه نشده، یمن هم به طرز عجیبی [همچنان] استوار است؛ اما فلسطین در چهار جنگی که تجربه کرد، به موفقیت رسید و جنگ آخر نیز در تاریخ فلسطین درخشان است. پیروزی فلسطین نقطه‌عطفی راهبردی و تاریخی است. این پیروزی یک پیروزی عادی نیست و آنچه مقاومت فلسطین و مردم این کشور بدان دست پیدا کرده‌اند، دستاورد بزرگی است که ما از هم‌اکنون به بعد بر آنکه تکیه خواهیم کرد».

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان همچنین اظهار داشت: «در برهه‌ای، در تلاش برای رویارویی با اسرائیل بودیم به ویژه پس از تأسیس حزب‌الله. ما هیچ وقت ایده آزاد شدن سرزمین یا آزاد نشدن آن را نمی‌دیدیم بلکه نگاهمان به رویکرد امام خمینی (قدس سره) بود مبنی بر اینکه قدس هدف و آزادسازی آن واجب است».

شیخ نعیم قاسم افزود: «آزادسازی برای ما به معنای حقیقی کلمه یک تکلیف شرعی و وظیفه‌ای ملی است و پیروزی در این آزادسازی یک معجزه، کرامت و یک پیروزی الهی است که به ما هدیه داده شده زیرا رفتار ما خالصانه بود و ما صادق بودیم. آماده‌سازی زمینه برای آزادسازی اساس است. ما از هیچ تلاشی دریغ نکردیم و توانمندی‌ ما به صورت تدریجی رشد کرد. ما در هر نقطه‌عطفی نگاهمان به رضای خداوند متعال و پیروزی بوده است».

وی در ادامه اظهاراتش همچنین بیان کرد: «پیروزی پس از تجاوز سال ۱۹۹۳، پس از آنکه اسرائیل به اهدافش دست پیدا نکرد، باعث شد ما احساس کنیم که قدرت کافی برای پایداری در برهه‌ای از زمان را داریم. در آوریل سال ۱۹۹۶، احساس قدرت بیشتری کردیم و آزادسازی در سال ۲۰۰۰ به ما این احساس قدرت بیشتر را داد؛ اما در تجاوز ژوئیه سال ۲۰۰۶ برای ما روشن شد که به اندازه‌ای قدرت داریم که بر آن تکیه کنیم».

این مقام ارشد حزب‌الله گفت: «مقاومت محصور در حزب‌الله نیست نه پیشتر این‌گونه بوده نه اکنون و نه از این پس این‌گونه خواهد بود. “امیل لحود” رئیس‌جمهور وقت در زمان آزادسازی، در این گام سهیم بود و نخست‌وزیر “سلیم الحص”، نخست‌وزیری مُصر بود که دغدغه مقاومت را احساس و از آن حمایت می‌کرد».

معاون سید حسن نصرالله ادامه داد: «هر کار مقاومتی نیاز به محیطی دارد که آن را به آغوش بکشد (حمایت‌های لازم را انجام دهد) که این در جنبش امل، حزب‌الله و طرفداران آن‌ها و همچنین ارتش لبنان نمود یافت. ما شعار [ترکیب] سه‌گانه مردم، ارتش و مقاومت را سر دادیم و این همان کار مشترک مقاومتی است که بر آن تأکید داریم. زمانی که پیروزی یک مرحله است، ما باید انتظار تقابل، جانفشانی و مرحله‌های دیگر را داشته باشیم و تا زمانی که نتیجه آن پیروزی است باید آن را تحمل کنیم به ویژه آنکه طرح مقاومت، طرح چند کشور و ملت‌های بسیار کمی است اگر آن را با جامعه بین‌المللی و استکبار جهانی مقایسه کنیم».

شیخ نعیم قاسم افزود: «رویارویی مستقیم با اشغالگران آسان‌تر از مواجهه با جاسوسان داخلی است که در مناطق و روستاها خرابکاری می‌کنند چه در سوریه یا لبنان یا هر جای دیگری. آزمایش در سوریه دشوارتر از آزادسازی سال ۲۰۰۰ بود. ما همواره گفتیم که آنچه در سوریه رخ می‌دهد، مستقیما بر لبنان بازتاب خواهد داشت و ما در برابر یک خطر منتشرشده در سطح سوریه بودیم که به لبنان امتداد یافت لذا می‌بایست دفاع می‌کردیم».

وی اظهار داشت: «ما به عنوان ملت‌ منطقه باید به این درک برسیم که افکار ما حقیقت و نظر‌پردازی‌های آن‌ها خیال است از این رو ما خواهان جنگ برای آزادسازی هستیم و آن‌ها به دنبال ساختن صلح. اسرائیل بر پایه تجاوز، جنگ، کوچاندن اجباری [مردم] پی‌ریزی شده تا حضور خودش را روی زمین گسترش دهد و مرزهای رژیم اسرائیل را ترسیم کند [از این رو] برای ادامه خود امکانی جز جنگ‌های پی‌در‌پی ندارد که هم‌اکنون در حال انجام آن است».

معاون سید حسن نصرالله گفت: «آن که جنگ‌ها را به پیش می‌برد و دستاورد کسب می‌کند حصرا مقاومت است زیرا رژیم‌هایی که تحت فرمان آمریکا و غرب‌ هستند و همچنین نظام بین‌المللی، انتخاب‌هایشان به دست خودشان نیست چه برسد به اینکه در قبال فلسطین انتخاب داشته باشند. اگر رزمایش اسرائیل در جبهه‌های مختلف لغو می‌شود، به زمان دیگری موکول می‌شود و به جای آن، اقدام نظامی تنها در یک جبهه که اسرائیل در آن دستاوردی نداشته، متمرکز می‌شود، آیا می‌تواند در زدن نقاط مختلف در محور مقاومت به موفقیت برسد؟!»

شیخ نعیم قاسم بیان کرد: «دشمن جنگ جدیدی علیه لبنان به راه نینداخته است زیرا می‌داند که شکست خواهد خورد، چون مقاومت قادر است به پیروزی برسد و همین علت، جنگ احتمالی علیه لبنان و هر اقدام متجاوزانه بزرگ دیگر علیه فلسطین را به تعویق انداخته است».

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخشی دیگر اظهاراتش تأکید کرد: «ما در برابر هر گونه حماقت یا تجاوزی احتمالی از سوی اسرائیل همواره در آمادگی کامل به سر می‌بریم و می‌بایست توانمندی‌‌مان و دقت، آمادگی و آموزش‌ها را افزایش دهیم و بازدارندگی را محقق کنیم. اطلاعاتی که در اختیار داشتیم به این موضوع اشاره نداشت که اسرائیل می‌خواهد از رزمایش اخیر برای حمله به لبنان استفاده کند».

وی در ادامه با اشاره به اینکه حزب‌الله به صورت روزانه با گروه‌های مقاومت و مجاهدان در ارتباط است حتی در جریان جنگ در فلسطین، اظهار داشت: «به بحث کردن درباره اینکه چه کسی از جنوب لبنان راکت شلیک کرده یا آیا شلیک درست بوده، نمی‌پردازیم و طرف‌های ذیربطی هستند که این مسئله را پیگیری کنند. شهید “محمد قاسم طحان” از جوانان بسیج پرورشی در حزب‌الله بود. تحرکاتی که در مرزها جریان داشت، حزب‌الله در غالب آن‌ها نظارت داشت و کسی هم که از ما کمک خواست، کمکش کردیم تا موضعش را مرزها نشان دهد. محور مقاومت فعال است با یکدیگر همکاری دارند».

شیخ نعیم قاسم همچنین با تأکید بر اهمیت گروه‌های فلسطینی، افزود:‌ «رژیم اسرائیل نگران بود و تحت تأثیر آژیرهای خطر، صدای موشک‌ها و محل سقوط آن‌ها قرار گرفت که ما این‌ها را به عنوان زیان ملاحظه کردیم. برای مقاومت بدون جانفشانی موفقیتی در کار نیست و اگر فداکاری‌ها در فلسطین را مقایسه کنیم، می‌گوییم که این پیروزی تاریخی و راهبردی بود».

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه بیان کرد: «معامله حقیقی این است که قدس به غزه و فلسطین گره خورد. توافق بر آتش‌بس تأکید دارد و مقاومت تعهدی نداده است. شکی نیست که محاصره از غزه برداشته خواهد شد هر چند به تدریج همچنین غزه بازسازی خواهد شد. مقاومت گزینه‌های خود را دارد اگر [این‌ها] حل نشوند».

معاون سید حسن نصرالله همچین تأکید کرد: «در درون محور مقاومت و میان طرف‌های آن هیچگاه فتنه شیعی-سنی وجود نداشته. حماس در آینده نزدیک به سوریه باز خواهد گشت و تلاش‌های صورت گرفته در این خصوص مرحله مهمی را پشت سر گذاشته. نبرد فلسطین می‌گوید که ما در راه بازگشت روابط میان حماس و سوریه قرار گرفتیم».

وی ادامه داد: «رهبری ولی‌فقیه در شیوه تفکر و دستاوردهایش یک رهبری هدفمند است. امام خمینی (قدس سره) در ابتدای تأسیس حزب‌الله به آن مأموریت تقابل با اسرائیل را داد». شیخ نعیم قاسم در بخش دیگری از اظهاراتش تأکید کرد: «اگر آمریکا می‌خواهد مسئله فلسطین را حل کند، این راه‌حل در “راهکار دودولتی” نیست طبق چیزی که بایدن می‌گوید بلکه در بازگرداندن فلسطین به مردم آن و بازگردان صهیونیست‌ها به کشورهایی است که از آنجا آمدند».

این گفت‌و‌گو درست یک روز پس از اعلام آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطین انجام شده است.

درگیری گروه‌های مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی از روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه و پس از پایان ضرب‌الاجل مقاومت به تل‌آویو مبنی بر لزوم پایان تعرض‌ها در قدس و مسجدالاقصی آغاز شد.

در این درگیری‌ که تا بامداد روز جمعه (۲۱ می) در جریان بود، رژیم صهیونیستی در غالب حملات خود با هجوم به مناطق مسکونی، زنان و کودکان فلسطینی را به خاک و خون کشید که گروه‌های مقاومت فلسطین در پاسخ به این جنایت‌ها مواضع این رژیم را هدف حمله گسترده راکتی قرار دادند و سامانه گنبد آهنین در رهگیری بسیاری از آن‌ها ناموفق عمل کرد.

انتهای پیام/م