بیکاری یکی از چالش های جدی کشور است/ تاکید بر نقش حوزه گردشگری در اشتغال زایی
بیکاری یکی از چالش های جدی کشور است/ تاکید بر نقش حوزه گردشگری در اشتغال زایی

جلسه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. به گزارش قلم پرس به نقلل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری با بیان اینکه بیکاری یکی از چالش های جدی کشور است، گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و […]

جلسه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش قلم پرس به نقلل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری با بیان اینکه بیکاری یکی از چالش های جدی کشور است، گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از مهمترین دستگاه های اجرایی است که می تواند در ایجاد فرصت های شغلی نقش آفرینی کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه سهم اصلی اشتغال کشوردر بخش خدمات است، خاطرنشان کرد: هیچ بخشی به اندازه حوزه های گردشگری و صنایع دستی نمی تواند به اشتغال زایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور کمک کند.
وی همچنین یکی از برنامه های اصلی دولت را توسعه گردشگری عنوان و خاطرنشان کرد: برای این منظور باید زیربناهای مورد نیاز در جهت جذب گردشگران خارجی فراهم شود و این موضوع یکی از راهبردهای جدی دولت است که در اقتصاد مقاومتی نیز بر آن تاکید شده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به طرحی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ایجاد ۱۴۰ هزار فرصت شغلی مستقیم ظرف دو سال تدوین کرده است، افزود: خوشبختانه براساس گزارش ارائه شده، اجرای این طرح نیازمند تسهیلات و منابع مالی زیادی نیست اما لازم است این برنامه به گونه ای تعریف شود که دغدغه بانک های ارائه کننده تسهیلات نیز به حداقل برسد و از بازپرداخت این تسهیلات اطمینان حاصل کنند.

معاون اول رییس جمهور خواستار تشکیل کمیته ای متشکل از سازمان میراث فرهنگی، سازمان برنامه و بودجه کشور و بانک مرکزی شد تا ظرف حداکثر دو ماه راهکارهای اجرای طرح اشتغالزایی سازمان میراث فرهنگی را بررسی و نتیجه را اعلام کنند.
در این جلسه که وزیر علوم و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گزارشی از دستاوردهای این سازمان به خصوص در سطح بین المللی ارائه کرد و گفت: دولت تدبیر و امید دستاوردهای استثنایی و منحصر به فردی در بخش میراث فرهنگی داشته است و ظرف سه سال اخیر ۵ اثر به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است و این در حالی است که مجموع تعداد آثار به ثبت رسیده تا پیش از دولت تدبیر و امید ۱۶ اثر بوده است.
آقای سلطانی فر افزود: برای نخستین بار ۴ محموله اشیاء تاریخی ـ فرهنگی در دولت تدبیر و امید به کشور بازگردانده شده که این تعداد در تاریخ فعالیت یک دولت بی سابقه است.
وی همچنین پیگیری برای بازگرداندن الواح دوران هخامنشی به کشور را یکی از برنامه های در دست اقدام سازمان میراث فرهنگی عنوان و خاطرنشان کرد: این الواح به عنوان مهمترین محموله فرهنگی ـ تاریخی کشور در سال ۱۳۱۴ برای بررسی و مطالعه به موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو منتقل شده و پس از آن فقط بخشی از این محموله به کشور بازگردانده شده و هم اکنون سازمان میراث فرهنگی پیگیری های لازم را برای بازگرداندن تمامی این محموله در دست اقدام دارد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دستاوردهای حوزه گردشگری در دولت تدبیر و امید نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در طول سه سال اخیر میزان ورود گردشگران خارجی به کشور حدود ۲۸ درصد افزایش پیدا کرده که این میزان رشد، دو برابر میزان رشد متوسط در سایر کشورها است.
وی به ظرفیت های موجود در بخش صنایع دستی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در بخش تولید و ارائه تسهیلات مربوط به بخش صنایع دستی نیز دستاوردهای خوبی داشته ایم و از ظرفیت یک میلیارد دلار صادرات صنایع دستی در سال برخوردار هستیم.
آقای سلطانی فر گفت: بر اساس اهداف تعیین شده برای ده سال اول سند چشم انداز ۲۰ ساله، میزان ورود گردشگران خارجی باید ۹ میلیون نفر باشد اما هم اکنون از اهداف تعیین شده عقب هستیم و امیدوارم با استمرار نرخ رشد ورود گردشگران خارجی در سه سال اخیر، بتوانیم عقب ماندگی ها را جبران کنیم.
وی توسعه گردشگری مذهبی تحت عنوان گردشگری حلال را یکی از برنامه های سازمان میراث فرهنگی دانست و گفت: ایران سالانه میزبان یک درصد از شیعیان جهان است و اگر بتوانیم این میزان را افزایش دهیم، گام مهمی در جهت توسعه گردشگری خواهد بود.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین از برنامه ریزی های انجام شده برای احداث ۴۰۰ هتل ۴ و ۵ ستاره در کشور خبر داد و گفت: برای اینکه بتوانیم زیربناهای لازم را برای جذب گردشگران خارجی فراهم کنیم، نیازمند احداث ۴۰۰ هتل هستیم که برنامه ریزی های لازم در این خصوص انجام شده و توافق نامه هایی نیز با کشورهای دیگر برای سرمایه گذاری در این بخش منعقد ساخته ایم.
در این جلسه رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین گزارشی از طرح ویژه ایجاد اشتغال در حوزه گردشگری و صنایع دستی ارائه کرد و گفت: در صورت تامین منابع مالی به میزان ۵۴۰۰ میلیارد تومان، سازمان قادر خواهد بود ۱۴۰ هزار شغل در بخش های گردشگری و صنایع دستی ایجاد کند که این برنامه علاوه بر توسعه اشتغال، کمک شایانی به رونق و توسعه بخش های صنایع دستی و گردشگری خواهد بود.
وی با اشاره به ظرفیت افزایش تولید در بخش صنایع دستی، به وجود ۲۰۰ فروشگاه مجازی صنایع دستی اشاره کرد و گفت: سازمان در حال احیاء مراکزی برای فروش صنایع دستی در خارج از کشور است.
آقای سلطانی فر همچنین با شاره به اینکه در حال حاضر ایران دارای ۴ شهر جهانی است، افزود: ایران در این زمینه دومین کشور پس از چین است و به زودی بزرگترین اجلاس صنایع دستی دنیا در اصفهان برگزار خواهد شد.
در ادامه این نشست دستورالعمل اعطای پروانه مجموعه داری اموال فرهنگی، تاریخی و هنری منقول مجاز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ارائه گزاش رییس سازمان میراث فرهنگی، این دستورالعمل به تصویب رسید.
بازنگری اساسنامه انجمن های میراث فرهنگی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این خصوص اخذ شود و دستگاه های اصلی عضو شورا نیز پیشنهادات خود را ظرف حداکثر دو هفته ارائه کنند.
در این نشست همچنین بر ضرورت استفاده دستگاههای اجرایی از تولیدات صنایع دستی اصیل ایرانی برای هدایا و برنامه های تشویقی تاکید شد.