به‌سمت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک می‌رویم
به‌سمت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک می‌رویم

معاون رییس‌جمهور گفت: استراتژی کشور به‌سمت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک می‌رود. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی که دوشنبه این هفته در مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدای هسته‌ای و افتخار آفرینان برجام از رییس‌جمهور نشان درجه یک شجاعت دریافت کرده بود، با حضور در برنامه […]

معاون رییس‌جمهور گفت: استراتژی کشور به‌سمت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک می‌رود.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی که دوشنبه این هفته در مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدای هسته‌ای و افتخار آفرینان برجام از رییس‌جمهور نشان درجه یک شجاعت دریافت کرده بود، با حضور در برنامه تلویزیونی “حوالی فردا” شبکه ۵ سیما گفت: «برای ساخت بیمارستان هسته‌ای در حال پیگیری هستیم و با توجه به سفر دکتر روحانی به ایتالیا و فرانسه افق‌های روشنی در این زمینه ایجاد شده است.»

او اظهار کرد: یک‌هزار میلیارد تومان برای ساخت بیمارستان هسته‌ای نیاز است و شهرداری تهران زمین ساخت این بیمارستان را در اختیار قرار داده ‌است. ضمن اینکه همکاری با وزارت بهداشت و درمان نیز به خوبی پیش می‌رود.»

رییس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر این که بیمارستان هسته‌ای ایران یک بیمارستان ویژه در جهان خواهد شد، گفت: «این بیمارستان پیشرفته‌ترین تجهیزاتی را که با پرتو سروکار دارد در اختیار خواهد داشت و قرار است این بیمارستان فاز به فاز مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.»

صالحی تاکید کرد: «بیمارستان هسته‌ای کشورمان تنها یک بیمارستان نیست و یک مرکز تحقیقاتی هسته‌ای خواهد بود و مهندسان هسته‌ای در زمینه مسائل پزشکی در این بیمارستان فعالیت خواهند داشت.»

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اعلام این که، در حال مذاکره هستیم تا یک یا دو نیروگاه هسته‌ای در سواحل مکران ایجاد کنیم، از کلنگ‌زنی نیروگاه اتمی شماره ۲ بوشهر تا پایان سال جاری خبر داد و گفت:« با کشور دیگری در حال مذاکره هستیم تا دو نیروگاه کوچک ۱۰۰مگاواتی در ایران بسازیم.»

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به گسترش این پروژه‌ها اغلب دانشجویان فارغ‌التحصیل رشته‌های مرتبط با صنعت هسته‌ای جذب کار و فعالیت اقتصادی شوند. صالحی هم‌چنین از مذاکرات صنعتی در زمینه توسعه صنایع هسته‌ای کشور خبر داد و گفت:« با کره‌ای‌ها مذاکراتی داشته‌ایم تا استراتژی کشور به‌سمت ساخت نیروگاه‌های کوچک برود.»

معاون رییس‌جمهور تأکید کرد: «پیش از برجام تنها کشوری که آمادگی همکاری با ایران را داشت روسیه بود که جا دارد مراتب تقدیر خود را از ملت و دولت روسیه اعلام کنم. پیش از برجام حتی چندین بار مناقصه‌هایی را اعلام کردیم، اما کشورها به‌دلیل تحریم و ترس از آمریکا پاسخی به این مناقصه‌ها ندادند.»

رییس سازمان انرژی اتمی با اعلام این که پس از برجام کشورهای بسیاری تقاضای همکاری‌های هسته‌ای با ایران داشته‌اند، گفت: طی ۲ هفته اخیر با کارشناسان کشور چین هم مذاکراتی داشته‌ایم تا در صنعت هسته‌ای همکاری داشته باشیم.»

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور تأکید کرد: «نباید تبدیل به کشوری شویم که صرفا کالاهای خارجی می‌خرد. نباید در دراز مدت به جایی برسیم که نیروگاه هسته‌ای بخریم. طرف‌های مذاکره هم به‌خوبی می‌دانند نمی‌توانند تنها نیروگاه هسته‌ای به ما بفروشند و باید به‌گونه‌ای دیگر با ایران برخورد کنند.»

او در ادامه سند هسته‌ای کشور را تشریح کرد و گفت: «در ابتدا ما باید اکتشاف و استخراج برای اورانیوم داشته باشیم و اگر این امر محقق نشود صنعت هسته‌ای کشور معنا پیدا نمی‌کند. مرحله دوم سیکل سوخت است که ماده اولیه را به سوخت قابل استفاده در راکتور تبدیل می‌کند. مرحله سوم طراحی و ساخت راکتورهاست که اکنون ما در زمینه راکتورهای تحقیقاتی هیچ مشکلی نداریم. بحث چهارم هم تحقیق و توسعه است.»

رییس سازمان انرژی اتمی با ابراز این نکته که باید بررسی کنیم که در این چهار مرحله توسعه در کدام بخش‌ها محدودیت را از جانب ۱+۵ پذیرفته‌ایم، گفت: «ما در زمینه اکتشاف اورانیوم در کشور محدودیتی نداریم و با توجه به توصیه‌ها و تأکیدات رهبر معظم انقلاب توانسته‌ایم پی‌جویی‌های خوبی در زمینه اکتشاف داشته باشیم. پس از سال ۸۸ پی‌جویی‌های هوایی را هم در اولویت کار خود قرار داده‌ایم و به‌سرعت در پی این کار هستیم و این امر با جدیت ادامه دارد و در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شده است. در این خصوص نه برجام و نه پس از آن و نه قبل از برجام، کسی حق ندارد ما را از اکتشاف بازدارد.»

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: «ما در بحث غنی‌سازی محدودیت‌هایی پذیرفته‌ایم به این دلیل که آن‌ها می‌گفتند ایران به‌دنبال اهداف غیرصلح‌آمیز است و می‌تواند ظرف دو ماه به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و باید طی مذاکراتی که انجام می‌شود این توانایی ایران از دو ماه به یک سال برسد و باید ظرفیت غنی‌سازی ایران محدود شود.»

وی در ادامه گفت: «اکنون ظرفیت غنی‌سازی کشور به ۵ هزار و ۶۰ سو رسیده و در واقع ظرفیت غنی‌سازی کشور ۴۰ درصد کم شده که قبل از برجام ظرفیت ما به‌صورت فعال ۹ هزار سو بود.»

او در مورد سیاست سازمان انرژی اتمی پس از برجام برای جذب دانشجویان فارغ‌التحصیل هسته‌ای، خاطرنشان کرد: «پیش از این نیز با دانشجویان این رشته همکاری‌هایی داشته‌ایم و اکنون این دانشجویان توانسته‌اند شبیه‌سازهای نیروگاه هسته‌ای را بسازند.»

صالحی تصریح کرد: «تعداد دانشگاه‌های ما در صنعت هسته‌ای زیاد نیست، اما آینده به‌گونه‌ای رقم خواهد خورد که با توجه به پروژه‌های نیروگاهی هسته‌ای که در دست اقدام داریم بیش‌تر دانشجویان فارغ‌التحصیل هسته‌ای جذب خواهند شد.»

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان تاکید کرد: «اگر کوچک‌ترین اشتباهی در مذکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ می‌داشتیم، یک ملت آسیب می‌دید، اما با توکل به خداوند، فرزندان این ملت خوش‌ درخشیدند. به ویژه این که در این مذاکرات که مانند یک بازی شطرنج بود، تیم هسته‌ای ایران شرایط یک گروهان در برابر یک لشکر را داشت. لشکری از ۶ کشور قدرتمند که تقریباً کل دنیا را در ابعاد مختلف از جمله نظامی و اقتصادی در اختیار دارند، اما ما عزتمندانه مقابل آن‌ها ایستادیم.»