بعیدی‌نژاد: هیچ مشکل سیاسی بر سر راه لغو تحریم‌ سوییفت بانک‌های ایرانی وجود ندارد
بعیدی‌نژاد: هیچ مشکل سیاسی بر سر راه لغو تحریم‌ سوییفت بانک‌های ایرانی وجود ندارد

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه با تاکید بر لغو تحریم سوییفت در پاسخ به منتقدان و دلواپسان گفت: هیچ مشکل سیاسی بر سر راه لغو تحریم‌ سوییفت برای بانک‌های ایرانی وجود ندارد و بانک‌ها قادرند به طور مستقیم در روزهای آینده از خدمات سوییفت استفاده کنند. به گزارش قلم پرس، حمید بعیدی‌نژاد […]

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه با تاکید بر لغو تحریم سوییفت در پاسخ به منتقدان و دلواپسان گفت: هیچ مشکل سیاسی بر سر راه لغو تحریم‌ سوییفت برای بانک‌های ایرانی وجود ندارد و بانک‌ها قادرند به طور مستقیم در روزهای آینده از خدمات سوییفت استفاده کنند.

به گزارش قلم پرس، حمید بعیدی‌نژاد در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایسنا، در پاسخ به این پرسش که برخی رسانه‌ها با طرح انتقادها و ابهام‌هایی در برداشته شدن تحریم سوییفت در روزهای اخیر تشکیک می‌کنند؛ آیا این انتقادها درست است؟ اظهار کرد: بعد از آن که اتحادیه اروپا موسسات مالی و بانکی ایران را تحریم کرد، یکی از محدودیت‌ها قطع شدن ارتباط سوییفت با تعدادی از موسسات و بانک‌های ایران بود و تا به امروز فقط بانک‌هایی‌ که تحت تحریم قرار گرفتند از خدمات سوییفت محروم شدند و در تمام سال‌های تحریم، بانک‌های غیر تحریمی از خدمات سوییفت استفاده می‌کردند اما بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها که تحت تحریم بودند از خدمات سوییفت محروم شدند. بنابراین اصرار برخی رسانه‌ها در رابطه با القاء این‌که سوییفت به ایران و بانک‌های ایرانی خدمات نخواهد داد کاملا اشتباه است، چرا که سوییفت حتی در طول تمام سال‌های تحریم‌ نیز خدماتش را به بانک‌های غیرتحریمی ارائه می‌کرده است.

به گزارش ایسنا، سویفت یک موسسه اروپایی است که خدمات پیام‌رسانی را به نظام بانکی و مالی بین‌المللی ارائه می‌کند.

بعیدی‌نژاد ادامه داد:‌ از روز اول برجام تمام تحریم‌ها علیه بخش مهمی از بانک‌های تحریمی برداشته شد و سوییفت به عنوان یک موسسه اروپایی در روز اول برجام بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که تمام تحریم‌ها علیه بانک‌های تحریمی ایران برداشته شده است. بنابراین در این مساله که تحریم سوییفت علیه ایران لغو شده است، نمی‌توان تردیدی داشت.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: بانک‌های تحریمی سابق ایران که الان می‌خواهند از خدمات سوییفت استفاده کنند باید رویه‌های فنی را طی کنند. اول آن‌که باید در سوییفت ثبت‌نام کنند و سیستم‌های فنی خود را با الزامات سوییفت منطبق کنند. هم‌چنین باید نرم‌افزاری که از سوی سوییفت ارائه می‌شود در اختیار بانک‌های ایرانی قرار گیرد. نرم‌افزارهای مذکور در تمام سال‌های تحریم سوییفت نیز در فهرست تحریم‌ها بودند، این نرم‌ا‌فزارها به شرکت‌های آمریکایی متعلق است و این شرکت‌ها ارائه هرگونه سرویس به ایران را ممنوع می‌دانند. در عین حال در طی مذاکرات این رویه‌ها و الزامات مورد بحث قرار گرفته و توافقات بر سر آن صورت گرفته که این نرم‌افزارها از طریق شرکت‌هایی که با شرکت‌های ایرانی هم قبلا کار می‌کردند، ارائه شود. پس از ارائه این نرم‌افزارها به بانک‌های ایرانی و ثبت‌نام و تست آن‌ها الزامات فنی مورد نظر سوییفت انجام شده و بانک‌های ایرانی می‌تواند از خدمات پیام‌رسانی سوییفت استفاده کنند.

او در پاسخ به این‌که تامین و انطباق الزامات فنی بانک‌های ایرانی با الزامات سوییفت چقدر زمان می‌برد؟ تصریح کرد:‌ این مساله حتی بانک به بانک متفاوت است. بعضی از بانک‌ها ممکن است به دلیل آن‌که قبلا با سوییفت کار می‌کردند این الزامات برایشان سریع‌تر فراهم شود و برخی دیگر کندتر. بنابراین هیچ قانون خاصی در این موضوع وجود ندارد، بلکه رویه‌ای است که باید طی شود و می‌تواند هر زمان صورت گیرد.

بعیدی‌نژاد تاکید کرد:‌ قطعا تامین این الزامات زمان زیادی نخواهد برد. بر اساس آخرین اطلاعات که در اختیار ما قرار دارد برخی از بانک‌ها مراحل عضویت و ثبت را انجام داده‌اند و یا به نرم‌افزارها دسترسی پیدا کرده‌اند و به‌زودی رویه‌ها تکمیل خواهد شد. این بانک‌ها طی روزهای آینده ممکن است بتوانند از خدمات پیام‌رسانی سوییفت استفاده کنند البته ممکن است برای برخی از بانک‌ها روزهای بیش‌تری زمان ببرد.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با انتقاد از برخی گزارش‌ها و اطلاع‌رسانی غلط برخی رسانه‌ها مبنی بر این‌که تحریم‌ها از سوییفت برداشته نشده یا بانک‌های ایرانی قادر به ارتباط با سوییفت نیستند، گفت: متاسفانه برخی رسانه‌ها به برخی شایعات از جمله این‌که بانک‌های ایرانی اساسا قرار نیست به سوییفت مستقیم وصل شوند و حتی اگر وصل شوند از طریق موسسات واسط این کار را خواهند کرد، دامن می‌زنند که موضوعی کاملا غیرفنی و غیردقیق و شایعه‌ای نادرست است. من به این رسانه‌ها توصیه می‌کنم که به این خبرپراکنی‌ها دامن نزنند و اعتبار رسانه‌ای خود را مخدوش نکنند. مطمئن باشند که تحریم سوییفت لغو شده است و به‌زودی آثار آن دیده خواهد شد.

بعیدی‌نژاد اظهار کرد:‌ فضای ایجاد شده تحت تاثیر این شایعات در رسانه‌های ایرانی متاسفانه بر بانک‌های ما به ویژه بانک مرکزی فشار روانی ایجاد کرده و از سویی بر سوییفت فشار سیاسی وارد کرده است که حتی موجب نارضایتی مقامات سوییفت شده است.

وی با تاکید بر این‌که تحریم سوییفت لغو شده است گفت: هیچ مشکل سیاسی بر سر راه لغو تحریم‌ سوییفت بانک‌های ایرانی وجود ندارد و بانک‌ها قادرند به طور مستقیم از خدمات سوییفت استفاده کنند. این مسیر نیازمند صبر و حوصله است و باید از هرگونه فشار روانی و جوسازی رسانه‌یی خودداری شود.

مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه در ادامه این گفت‌وگو درباره‌ مبادلات دلاری میان ایران و طرف‌های خارجی و برخی ابهامات مبنی بر این‌که با توجه به تحریم دلار از سوی آمریکا علیه ایران هم‌چنان مشکلاتی برای معامله با دلار وجود دارد، گفت: همان‌طور که می‌دانید موسسات و بانک‌های آمریکایی قادر به مبادله با ایران بر اساس تحریم‌های اولیه نیستند و بانک مرکزی ایران و دیگر بانک‌های ایرانی در کار با بانک‌های آمریکایی با محدودیت مواجه هستند اما از آن‌جایی که ما با بانک‌های آمریکایی مراوده نداریم نگران این مساله نیستیم.

او افزود: دسترسی به دلار از دو منبع قابل حصول است. یکی از طریق هماهنگی با بانک مرکزی آمریکا که به طور طبیعی این مسیر برای ایران وجود ندارد و دیگری بانک‌هایی در دنیا هستند که این اختیار و امکان را دارند که مبادلات دلاری داشته باشند و بانک‌های ایرانی می‌توانند از طریق آن بانک‌ها که تعریف شده هستند به دلار دسترسی داشته باشند. در زمان مذاکرات در این رابطه تفاهم روشنی صورت گرفته و آمریکایی‌ها هم به این مساله کاملا توجه دارند که بانک‌های ایرانی می‌توانند از طریق موسسات خارجی دیگری که دارای این اختیارات هستند تبادلات دلاری داشته باشند.