بسیاری از ساخت و سازها بر روی مسیل ها و در حریم رودخانه ها انجام شده است
بسیاری از ساخت و سازها بر روی مسیل ها و در حریم رودخانه ها انجام شده است

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: شهرداری‌ها به خصوص شهرداری تبریز در خصوص سازه‌های احداثی در حریم رودخانه باید بازنگری اساسی انجام دهند. به گزارش قلم پرس، جواد رحمتی امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، افزود: بسیاری از ساخت و سازها بر روی مسیل ها و در حریم رودخانه ها انجام شده که ضروری […]

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: شهرداری‌ها به خصوص شهرداری تبریز در خصوص سازه‌های احداثی در حریم رودخانه باید بازنگری اساسی انجام دهند.

به گزارش قلم پرس، جواد رحمتی امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، افزود: بسیاری از ساخت و سازها بر روی مسیل ها و در حریم رودخانه ها انجام شده که ضروری است بحث بازآفرینی منطبق با آزادسازی مسیل ها انجام شود.

وی افزود: گزارشی از سوی شهرداری‌ها در خصوص وضعیت مطالعه آب‌های سطحی ارائه ‌شده ولی مشخص نیست این مطالعات چقدر اجرایی شده است.

رحمتی ادامه داد: شهرداری‌ها باید توجه کنند که موضوع شهرسازی و کارهای عمرانی مطابق با استانداردهای تعریف شده انجام شود.

رحمتی با بیان اینکه باید بخشی از پروژه‌ها بر آزادسازی حریم رودخانه‌ها متمرکز شود، گفت: با توجه به اینکه دوره برگشت سیل‌ها مدت زمان طولانی است و از حافظه انسانی خارج می‌شود دخل و تصرف در بسیاری از مسیل‌ها انجام شده و استانداردها رعایت نمی‌شود.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: مهرانه رود ضمن اینکه می‌تواند محور قوی شهری برای شهر تبریز باشد در عین حال می‌تواند به یک تهدید تبدیل شود.

وی گفت: بسیاری از ابنیه‌های تاریخی و موزه‌ها در حریم این رودخانه شکل گرفته که ضروری است تمهیدات لازم پیش بینی شود.

رحمتی اظهار داشت: متاسفانه در برنامه‌های توسعه‌های شهری و طرح‌های جامع شاهد هستیم که بسیاری از این مسیل‌ها تبدیل به خیابان شده است.

رحمتی گفت: حوزه آبریز مسیل‌ها باید متناسب با کانال‌های احداث شده در داخل شهرها باشد.

وی با تاکید بر اینکه پدافند غیرعامل در طراحی‌ها و ساخت و سازها باید مورد توجه جدی قرار گیرد، افزود: در بحث احداث ساختمان‌های عمومی باید پدافند غیرعامل مد نظر قرار گیرد و در جانمایی سازه‌ها دقت بیشتری شود تا در مسیر سیلاب‌ها احداث نشود.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی همچنین از رئیس سازمان برنامه و بودجه استان خواست: اعتبارات لازم برای تکمیل پل هایی که از محل اعتبارات ماده ۱۰ و ۱۲ ساخته و نیمه کاره مانده را تامین کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه گفت: آذربایجان شرقی از سوی وزارت کشور به عنوان استان معین استان ایلام برای اعزام و استقرار موکب‌های خدمت‌رسانی تعیین شده است.

علیار راستگو ادامه داد: با هماهنگی‌های انجام شده با استانداری ایلام نیازهای آن استان اعلام و تمام امکانات موکب های آذربایجان شرقی به ایلام اعزام و در آن استان مستقر می‌شوند.