برخی کودکان از بدو تولد با اعتیاد درگیر می‌شوند/ فراگیری آموزش های قبل از دبستان از شاخصه های توسعه یافتگی است
برخی کودکان از بدو تولد با اعتیاد درگیر می‌شوند/ فراگیری آموزش های قبل از دبستان از شاخصه های توسعه یافتگی است

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با تاكيد بر لزوم مقابله با رواج فرزندخواندگي غير قانوني گفت: اين اداره کل به موضوع خشونت عليه كودكان مداخله کرده و از کودکانی که خشونت دیده‌اند، حمایت می‌کند.

به گزارش قلم پرس، محسن ارشدزاده در همایش تخصصی حقوق کودک، با بیان این‌که سازمان بهزیستی در زمینه‌ی آسیب‌های اجتماعی کودکان ورود کرده است، گفت: این سازمان قبل از تولد کودک و بعد از تولد برای حمایت از کودکان مداخله می‌کند و برنامه‌هایی از جمله مشاوره‌ی پزشکی قبل از تولد تا زمان تولد کودک، در راستای تامین سلامت جسمی، ذهنی و پیشگیری از معلولیت کودکان ارائه می‌دهد.
وی ادامه داد: سازمان بهزیستی بیش از ۲۰ سالی می شود که برنامه‌های مختلف غربالگری را برای کودکان انجام می دهد و تمامی این برنامه‌ها برای رشد کودکان موثر واقع می‌شود.
ارشدزاده با بیان این‌که تاکنون ۳۰ درصد کودکان تحت پوشش برنامه‌های آموزشی قبل از ورود به دبستان قرار گرفته‌اند، افزود: شاخص توسعه یافتگی یک کشور تحت پوشش قرارگرفتن ۷۰ درصد کودکان از آموزش‌های قبل دبستان است از این‌‌رو ما برای رسیدن به این هدف نیاز به کار زیادی داریم.
وی دربخش دیگر سخنان خود، گفت: بهزیستی برای جلوگیری از سوء تغذیه در مهدکودک‌های روستایی و مناطق حاشیه نشین یک وعده غذای گرم به کودکان ارائه میدهد.
مدیرکل بهزیستی استان با بیان این‌که کودکان معلول متولد شده نیاز به حمایت دارند، افزود: سازمان بهزیستی برنامه آموزشی و توانمند سازی برای حمایت از این افراد نیز ارائه می‌دهد.
وی با بیان این‌که تاکنون توانسته‌ایم بیش از ۸۰درصد کودکان تحت سرپرستی بهزیستی به خانواده‌های جایگزین برگردانیم، افزود: مسئولیت حمایت از کودکان بی سرپرست برعهده‌ی بهزیستی است و روند پذیرش این کودکان توسط بهزیستی و براساس احکام قضایی انجام می‌شود.
وی پایین آمدن سن اعتیاد در کودکان را نیز یکی دیگر از چالش‌های حقوق کودکان عنوان کرد و گفت: متاسفانه برخی از کودکان از مادر معتاد متولد شده و از بدو تولد با اعتیاد درگیر می‌شوند.
  • منبع خبر : ایسنا