برای تبدیل علم به ثروت، دانشگاه‌ها باید کارآفرین شوند
برای تبدیل علم به ثروت، دانشگاه‌ها باید کارآفرین شوند

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه علم مفید علمی است که منجر به تولید ثروت شود، گفت: برای تبدیل علم به ثروت، دانشگاه‌های ما باید به دانشگاه‌های کارآفرین تبدیل شوند.

به گزارش  قلم پرس، محمدرضا پورمحمدی در آئین افتتاحیه کانون کارآفرینان جوان استان، اظهار داشت: در حال حاضر، ۸۰ درصد دانشگاه‌های کشور،  نسل اولی هستند که صرفاً به آموزش دانشجویان می‌پردازند و تعداد اندکی نیز، دانشگاه‌های نسل دوم و پژوهش‌محور هستند.

وی ادامه داد: تنها دانشگاه‌های تراز اول کشور به دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین تبدیل شده‌اند که این روند باید در دانشگاه‌های دیگر نیز انجام شود.

استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از اینکه چاپ مقاله در مجلات علمی گاهی به ابزار فخرفروشی تبدیل می‌شود، افزود: چاپ مقاله و تولید علم باید مشکلات جامعه را حل کند و منجر به افزایش ثروت و رفاه مردم شود؛ بنابراین آسیب‌شناسی این حوزه ضروری است.

وی با اشاره به وجود بیش از ۶ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه‌های استان و همچنین بیش از ۲۰ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی، اظهار داشت: با وجود این استعدادهای علمی، انتظار داریم که از ظرفیت این قشر در رفع مشکلات کشور بهره گرفته شود.

وی افزود: انرژی، سواد، توانایی، اشتیاق، تفکر و اندیشه در تفکر کارآفرینان جوان جا باز کرده و می‌توانند با عزم، اراده و قدرت ریسک‌پذیری بالا، مشکلات را حل کنند.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین با ابراز خرسندی از تاسیس کانون کارآفرینان جوان، گفت: خوشحالم که دانشجویان دیروز، تبدیل به کارآفرینان امروز شده‌اند و امیدوارم که این روند همچنان ادامه داشته و فعالیت‌های ثمربخشی توسط این سازمان مردم‌نهاد انجام شود.

گفتنی است این کانون با هدف ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای جوانان استان تشکیل شده و مزیت آن نسبت به سایر کانون‌های کارآفرینی این است که اعضای آن، فارغ‌التحصیل رشته‌های بازاریابی، کارآفرینی، مدیریت و متخصص در این حوزه هستند و قصد دارند گره‌های اشتغال جوانان را به دست خود جوانان باز کنند.