بحث امنیت باید اقتصادی شود
بحث امنیت باید اقتصادی شود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در شورای عالی فضای مجازی توافقاتی شد که بحث امنیت سایبری را به چهار حوزه ایمنی، امنیت آشکار و پنهان و دفاع دسته‌بندی کنیم تا متولیان هر بخش مشخص شود. به گزارش قلم پرس، سردار غلامرضا جلالی بعد از ظهر امروز در نشستی با فعالان سایبری آذربایجان‌شرقی با بیان این […]

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در شورای عالی فضای مجازی توافقاتی شد که بحث امنیت سایبری را به چهار حوزه ایمنی، امنیت آشکار و پنهان و دفاع دسته‌بندی کنیم تا متولیان هر بخش مشخص شود.

به گزارش قلم پرس، سردار غلامرضا جلالی بعد از ظهر امروز در نشستی با فعالان سایبری آذربایجان‌شرقی با بیان این که در فضای سایبری به دلیل توسعه شتاب‌گونه، زیرساخت‌های حقوقی،قانونی، قوانین و مقررات قبل از توسعه انجام نشده و طبیعتاً به این دلیل یک حالت تداخل فعالیت کار بین نهادهای قانونگذار،کار،ایمنی،کنترلی و دفاعی وجود دارد، اظهار داشت: در دنیای امروز تحقیق و توسعه پیش‌‌ران توسعه بوده و دولت‌ها چند پله از تحقیق عقب هستند ضمن اینکه محور پیش‌ران اصلی تحقیق و توسعه است که به جلو می‌رود.

وی افزود: طبیعتاً سرعت تحولات تکنولوژی در بحث سایبری بسیار زیاد بوده و هنوز خود دنیا هم در بسیاری از مسائل عقب مانده و این واقعیت است که قانونگذاران در این خصوص همیشه چند گام عقب هستند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در کشور و استان ظرفیت‌های خوبی داریم، ادامه داد: اگر مدیریت درست و یکپارچه ایجاد شود، بهره‌وری بسیار خوبی خواهیم داشت و البته خوشبختانه دولت و دستگاه‌های دیگر به فهم خوب و مشترکی دست یافته‌اند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت آشنایی با فضای سایبری بیان کرد: در همه جای دنیا برخی مسؤولان در بحث فناوری سایبری سواد کافی ندارند و سواد سایبری عمدتاً متعلق به قشر تحصیل‌کرده امروزی و جوان بوده و این یک واقعیتی است که باید پیگیری و دنبال شود.

سردار جلالی افزود: در آذربایجان‌شرقی هماهنگی خوبی وجود دارد، هرچند اختلاف وظایف ممکن است پیش بیاید اما  امیدواریم با محوریت آقای استاندار این تضادها را کاهش دهیم و هماهنگی‌ها را رو به جلو ببریم.

وی در ادامه با اشاره به تقسیم‌‌بندی‌های انجام شده در حوزه فضای سایبری در دنیا گفت: با توجه به این مسئله در شورای عالی فضای مجازی توافقاتی شد که بحث امنیت  سایبری را به چهار حوزه ایمنی و امنیت آشکار و پنهان و دفاع دسته‌بندی کنیم تا متولیان هر بخش مشخص شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: البته به دلیل درهم‌آمیختگی امنیت فضای سایبری و فیزیکی با هم، موضوع امنیت سایبری صرفاً در شورا عالی فضای مجازی قابل حل نیست چون بعضاً پدیده‌ای در فضای سایبر شروع می‌شود که تبعات آن در فضای فیزیکی پدیدار می‌شود، این‌ها پدیده‌های نویی است که باید برای آن فکری شود.

وی تاکید کرد: البته در پدافند سایبری رویکرد ما عمدتاً رویکرد پیشگیری،کاهش آسیب‌پذیری و مصون‌سازی عمدتاً قبل از بحران و درگیری بوده و سعی کردیم براساس اهدافی که مشخص شده، حرکت کنیم.

سردار جلالی در ادامه در خصوص بحث قطب‌بندی ظرفیت‌های سایبری استان گفت: قطب‌بندی سایبری در استان باید انجام شده و ظرفیت‌های موجود در استان شناسایی شده و به بهترین نحو از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بحث امنیت گفت: بحث امنیت باید اقتصادی شود تا بتوان انجام داد، تا روزی که امنیت با پول دولت انجام شود، وقتی داشت انجام می‌شود و وقتی نداشت طبیعتاً دچار مشکل خواهیم شد بر همین اساس باید امنیت اقتصادی شده و به بخش خصوصی بیاید.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: البته این مسئله زیرساخت‌هایی لازم دارد، دستگاه‌هایی که می‌خواهند در این زمینه فعالیت کنند باید یک فرمت امنیتی داشته باشند و به نوعی خود را ملزم به ارائه تبادلات لازم کنند.