با اعمال محدودیت‌ها پیش بینی می شود کرونا تا پایان فروردین کنترل شود
با اعمال محدودیت‌ها پیش بینی می شود کرونا تا پایان فروردین کنترل شود
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: فکر می‌کنیم تا 15 فروردین ماه صحبت از مهار و کنترل بیماری دشوار است؛ البته با مشارکت عمومی و اعمال محدودیت‌ها فکر می‌کنیم این موضوع تا آخر فروردین محقق خواهد شد.

به گزارش قلم پرس، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری درباره ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر عدم پذیرش پزشکان بدون مرز از سوی ایران و ارزش قائل نشدن ایران برای مردم خود، اظهار داشت: انتظار نداریم وزیر خارجه آمریکا حرف راست بزند. چیزی به عنوان اخراج پزشکان بدون مرز نداریم؛ اینکه این گروه پزشکی غیرسیاسی و غیردولتی به فکر ایران بودند مثبت بوده اما نوع محتوای کمک‌های درمانی منطبق با نیازهای ما نبود.

وی با اشاره به ایجاد بیمارستان ۴۸ تختی توسط پزشکان بدون مرز،ادامه داد: ما در اصفهان نیازی به بیمارستان ۴۸ تختخوابی نداریم و دهها برابر این میزان در اصفهان موجود است و ما نیازهای واقعی خود را می‌شناسیم. قاعدتاً این امکانات می‌تواند برای اتباع خارجی به ویژه در استان‌های شرقی ما هستند، در کنار امکانات ما استفاده شود، اما ما در داخل کشور به چنین کمکی نیاز نداریم، البته این اقدام قابل تقدیر است.

جهانپور با تأکید بر اینکه  هیچ کس اخراج  نشده و اخراج بی‌معنی است و این افراد ویزا گرفته بودند و این مطلب کذب است، گفت: این گفته وزیر خارجه آمریکا لاپوشانی برای رفتارهای غیرانسانی دولت آمریکاست که علیه ملت ایران و بشریت انجام داده است.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: فرضیه‌هایی در خصوص موضوع درمان بیماری کرونا در مرحله تحقیق وجود دارد که وقتی در کمیته علمی و در نهایت کمیته درمان ستاد ملی مبارزه با کرونا تأیید شده و اثربخشی داشته باشد، آنها در پروتکل‌های مربوطه قرار می‌گیرد و منتظر می‌‌مانیم گزارش این مطالعات توسط کمیته درمان ستاد ملی بررسی شده و اگر هر موضوعی پذیرفته شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی درباره «ویروس هانتا و علائم آن»، گفت: ویروس هانتا مورد جدیدی نیست و جزو بیماری‌های مشترک انسان و جوندگان کوچک است و قبلاً نیز شناسایی شده بود. در حال حاضر در چین طغیانی از این بیماری وجود ندارد و لذا این موضوع بیشتر ژورنالیستی است تا اینکه دغدغه‌ای در حوزه سلامت باشد.

جهانپور در پاسخ به پرسش فارس درباره «خوداظهاری نادرست برخی از مردم در تماس نیروهای بهداشت و درمان با آنها در خصوص ابتلا به کرونا»، بیان داشت: هر ارزیابی مبتنی بر شرح حال افراد است و قاعدتاً ممکن است علائمی را گزارش نکنند یا در بیان آن شدت بیشتری ارائه شود و این موضوع در همه دنیا در شرحگیری وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت متذکر شد: این هنر همکاران ماست که در مراحل بعدی، به این موضوع توجه کنند؛ به هر حال این خطا در مکانیسم‌های خوداظهاری وجود دارد و ما نیز این موضوع را لحاظ کردیم. البته بیش از ۹۰ د رصدی گزارش‌ها درست است، اما اینکه حدود ۵ درصد انحراف معیار داشته باشیم، وجود دارد، اما تأثیری در کلیت موضوع ندارد.

جهانپور درباره «درمان اتباع خارجی مبتلا به کرونا»، گفت: روند درمان اتباع خارجی از جمله اتباع افغانستانی تفاوتی با سایر افراد ندارد و تست مربوط برای همه ایرانی‌ها و خارجی‌ها رایگان است و پذیرش آنها نیز مانند بقیه است.

سخنگوی وزارت بهداشت تأکید کرد: البته به هیچ وجه ما آمادگی پذیرش بیمارانی که بخواهند از مرزها وارد کشور شوند را نداریم و این هشدار را به دولتها و همسایگان خود می‌دهیم که به هیچ وجه پذیرش افراد از کشورهای همجوار را نداریم.

وی افزود: البته اگر وارد فازهای بعدی شویم، می‌توانیم بخشی از امکانات خود را در کشورهای همسایه به بیماران آنها بدهیم، اما این امکان برای افرادی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شوند وجود ندارد. البته افرادی که در ایران به سر می‌برند مانند سایر مردم سرویس‌های لازم را دریافت می‌کنند و تفاوتی در این خصوص وجود ندارد.

جهانپور درباره «موج دوم اپیدمی کرونا در کشور»، اظهار داشت: برای هر بیماری سناریوهای مختلفی در نظام سلامت در نظر گرفته می‌شود؛ با توجه که ما جزو معدود کشورهایی هستیم که آمار را به صورت شفاف و بدون ملاحظات سیاسی اعلام کرده‌ایم.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: کمیته اپیدمیولوژی سه سناریو را طراحی کرد که در حالت خوشبیانه آن،‌نیمه اول فروردین، در حالت بعدی، نیمه اردیبهشت و دربدبینانه‌ترین آن تا خردادماه به پیک خود برسد.

وی ابراز داشت: براساس شواهد، روند نرمال و مدیریت‌شده‌ای داریم و انتظار داریم سناریوی میانه را بعد از نیمه فروردین داشته باشیم و بعد از آن وارد مهار و کنترل بیماری خواهیم شد؛ البته این موضوع تحت‌تأثیر اقدامات کشورهای همجوار نیز خواهد بود.

جهانپور گفت: ممکن است با مکانیسم و پیک مجدد و طغیان این بیماری مواجه شویم و فکر می‌کنیم تا ۱۵ فروردین ماه صحبت از مهار و کنترل بیماری دشوار است. البته با مشارکت عمومی بالا و اعمال محدودیت‌ها فکر می‌کنیم این موضوع تا آخر فروردین محقق خواهد شد.

 

طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

وی با ارائه جزئیاتی در مورد طرح فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: اعمال محدودیت سفرهای غیرضرور بین‌شهری، ایجاد محدودیت در برگزاری مراسماتی همچون عزا و غیره و همچنین تقلیل کارکنان ادارات تا یک‌سوم از جمله جزئیات این طرح است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی درباره ماندگاری این ویروس، با بیان اینکه این ویروس نوپدید است و اطلاعات همه جهان در مورد این ویروس اندک است، گفت: ما نمی‌دانیم این ویروس ماندگاری دارد یا نه، اما فرض بر ماندگاری است؛ به همین دلیل نیز با توجه به روند بیماری تصمیم‌گیری کردیم و تصمیمات انفجاری و ضدونقیضی که در برخی کشورها وجود داشت، نیست.

همچنان توصیه به شستن دست با آب و صابون

جهانپور همچنین درخصوص توصیه‌های یک سلبریتی در مورد استفاده از ماسک گفت: اینکه گفته می‌شود ذرات این ویروس ساعت‌ها در هوا می‌ماند، درست نیست و سازمان جهانی بهداشت نیز توصیه‌ای به استفاده از ماسک برای همه مردم نداشته و یکی از راه‌های مهم پیشگیری شستن دست با آب و صابون است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان نابویایی را به عنوان یکی از علائم بیماران پنهان محسوب کرد، گفت: ۱۸ درصد افرادی که مبتلا می‌شوند هیچ‌گونه علائمی ندارند و حتی ممکن است ناچشائی و نابویایی در این ۱۸ درصد نباشد، اما برخی افراد تنها یک علامت نابویایی یا ناچشایی دارند که جزء علایم نیست، اما دقت داشته باشید که آمار بیماران پنهان و افرادی که علائم کمی دارند در این شرایط طغیان ممکن است وارد آمار رسمی نشوند.

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص عدم پاسخگویی برخی از شماره‌های اعلامی مراکز بهداشت که از سوی سامانه سلامت معرفی می‌شوند، گفت: افراد در صورت مواجهه با عدم پاسخگویی این مراکز موضوع را به شماره تلفن‌های ۱۹۰ و ۴۰۳۰ اطلاع دهند؛ چراکه این مراکز باید از ساعت هشت صبح به مدت ۱۶ ساعت پاسخگو باشند.

سرانجام برخورد با مدعی طب اسلامی که بر بالین بیماران کرونا حضور یافته بود

وی همچنین درخصوص سرانجام برخورد با یک مدعی طب اسلامی که در یکی از بخش‌های بستری بیماران مبتلا به کرونا حضور یافته بود، گفت: این فرد دخالت غیرمجاز در درمان داشته و این مساله مربوط به چند ماه اخیر است که در فضای مجازی دروغ‌پراکنی کرده و با انتشار مطالب غیرواقع از احساسات مردم سوءاستفاده کرده است. هرچند که این فرد متخلف در سطحی نیست که نظام سلامت را درگیر کند، اما هر کسی که با ورود وی به بیمارستان همکاری کرده، متخلف است.

جهانپور افزود: البته مسئولان بیمارستان عنوان کردند که این فرد از سوی سازمان تبلیغات اسلامی محل معرفی شده، اما این سازمان این مطالب را نپذیرفته است و این موضوع باید در کمیته تخلفات اداری و حراست دانشگاه علوم پزشکی مربوطه تعیین تکلیف شود.

وی با بیان اینکه حکم جلب این فرد صادر شده اما نمی‌دانیم دستگیر شده یا نه و باید دادسرای ویژه روحانیت و مقام قضایی گیلان به این مساله ورود کند، گفت: این فرد با ایجاد جریان انحرافی در سال‌های اخیر و با سوءاستفاده از احساسات پاک مردم اقدامات شیادانه و کلاهبردارانه به نام دین و مذهب داشته و خلاء قانونی در برخورد با این متخلفان و جریان انحرافی وجود ندارد.

پلاسمادرمانی بیماران کرونا؛ آری یا خیر؟

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص انتشار برخی اخبار مبنی بر آغاز پلاسمادرمانی بیماران کرونا گفت: این شیوه از کمیته اخلاق و معاونت پژوهشی وزارت بهداشت مجوز گرفته است و این فرضیه‌ها در مرحله تحقیقات قرار دارد و تا زمان وصول نتیجه و بررسی نهایی در کمیته علمی و درمان وزارت بهداشت نمی‌توانیم در مورد اثربخشی این روش‌ها صحبت کنیم. پس ضمن احترام به تلاش‌های محققین ایرانی، ما هیچ‌کدام از مطالعات را پایان یافته و اثربخش نمی‌دانیم و منتظر می‌مانیم که این روش‌ها از سوی کمیته درمان ستاد کرونا بررسی و تعیین تکلیف شود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس / خبرگزاری ایسنا