افزایش ۶۰ درصدی صادرات ماشین‌آلات صنعتی از آذربایجان‌شرقی
افزایش ۶۰ درصدی صادرات ماشین‌آلات صنعتی از آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: در زمینه صادرات ماشین‌آلات صنعتی رشد قابل توجهی داشته‌ایم به‌طوریکه صادرات ماشین‌آلات صنعتی نزدیک به ۶۰ درصد افزایش یافته است. به گزارش قلم پرس،از تبریز، صابر پرنیان صبح امروز در نشست هم.اندیشی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی و مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره شهرک‌ها و نواحى […]



رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: در زمینه صادرات ماشین‌آلات صنعتی رشد قابل توجهی داشته‌ایم به‌طوریکه صادرات ماشین‌آلات صنعتی نزدیک به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، صابر پرنیان صبح امروز در نشست هم.اندیشی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی و مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره شهرک‌ها و نواحى صنعتى استان اظهار کرد: باید با هم‌افزایی و رسیدن به یک ادبیات مشترک توسعه اقتصادی و صنعتی را در استان رقم بزنیم.

وی با اشاره به اهمیت رفع نقایص در زیرساخت‌های صنعتی افزود: در مقایسه با شهرک‌های صنعتی برخی از استان‌ها، دستگاه‌های خدمات‌رسان وظایف خود را به خوبی انجام نداده‌اند به‌طوریکه در برخی از مواقع شرکت‌های صنعتی جلوتر از شرکت‌های خدمات‌رسان عمل کرده‌اند.

پرنیان ادامه داد: نگرش دستگاه‌های خدمات‌رسان، تصمیم‌گیرندگان و مسؤولان باید به حوزه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی تغییر کند.

۹۰ درصد مراجعه‌کنندگان فعالان اقتصادی برای توسعه و سرمایه‌گذاری است 

وی با بیان این که آذربایجان‌شرقی در بیشتر محصولات تولیدی رتبه‌های شاخصی دارد، ادامه داد: ۹۰ درصد مراجعه‌کنندگان فعالان اقتصادی برای توسعه و سرمایه‌گذاری است که این موضوع نشان می‌دهد این انگیزه و بستر در استان وجود دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: آذربایجان‌شرقی در حوزه واحدهای صنعتی رتبه چهارم، از لحاظ پروانه‌های بهره‌برداری رتبه سوم و از لحاظ طرح‌های توسعه‌ای رتبه دوم را در کشور دارد.

وی با اشاره به ایجاد شهرک‌های صنفی در نزدیکی شهر ادامه داد: در حال حاضر در حوزه تولید مشکلی نداریم، بنابراین برای تولید پایدار باید به سمت صادرات حرکت کنیم.

افزایش ۶۰ درصدی صادرات ماشین‌آلات صنعتی از آذربایجان‌شرقی

پرنیان ادامه داد: در زمینه صادرات ماشین‌آلات صنعتی رشد قابل توجهی داشته‌ایم به‌طوریکه صادرات ماشین‌آلات صنعتی نزدیک به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان این که در حوزه برق و الکترونیک ۲۶۶ درصد رشد صادرات داریم، تصریح کرد: بیش از ۶۰ درصد کفش چرمی در آذربایجان‌شرقی تولید می‌شود که از لحاظ کیفیت، زیبایی و روش تولید با محصولات کشور ایتالیا برابری می‌کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی ادامه داد: بزرگترین کارخانه چرم کشور در استان وجود دارد و در این صنعت بیشترین واحدهای صنعتی چرم کشور را داریم.

پرنیان با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی در صنایع پتروشیمی جایگاه ویژه ای دارد، متذکر شد: اکنون دو واحد صنعتی مستقر در شهرک سرمایه‌گذاری خارجی ۵۰ درصد پروفیل و یو پی وی سی کشور را تولید می‌کنند.

 ۳۵ درصد قطعات خودرو کشور در آذربایجان‌شرقی تولید می‌شود

وی تاکید کرد: ۳۵ درصد قطعات خودرو کشور در آذربایجان‌شرقی تولید می شود و در مجموعه‌سازی و در تولید خودروهای تجاری در رتبه اول قرار داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: متراکم ترین مرکز تولید لوازم خانگی در منطقه کجوار تبریز قرار دارد که ظرفیت بزرگی برای استان است در این زمینه صادرات محصولات لوازم خانگی در چهار ماه نخست امسال به کشور ترکیه ۳۸ درصد افزایش یافته است.

۴۰ درصد اشتغال و تولید ثروت در حوزه صنعت است

وی با بیان اینکه ۲۷ مگاپروژه با ارزش سرمایه‌گذاری نزدیک به ۴۵ هزار میلیارد تومان در استان وجود دارد، یادآور شد: در حوزه تامین زیرساخت‌های مختلف برق، آب و گاز واحدهای صنعتی مشکلاتی وجود دارد که این موارد باید برطرف شود چرا که ۴۰ درصد اشتغال و تولید ثروت در حوزه صنعت است.

تولید ۵۰ درصد شیرینی و شکلات کشور در آذربایجان‌شرقی

پرنیان با بیان اینکه ۵۷۰ واحد صنعتی در حوزه صنایع غذایی در آذربایجان‌شرقی فعالیت می کنند، خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد شیرینی و شکلات کشور در این استان تولید می‌شود و آذربایجان‌شرقی پایتخت شیرینی و شکلات کشور است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: در حال حاضر محصولات شیرینی و شکلات حداقل به مراتب باکیفیت تر از کشورهای اطراف و قابل رقابت با محصولات کشورهایی مانند اتریش و سوئیس است.

آذربایجان‌شرقی دروازه ورود به کشورهای اوراسیاست

وی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی دروازه ورود به کشورهای اوراسیاست، ابراز کرد: بزرگترین منطقه آزاد تجاری و صنعتی با پایه صنعتی در کشور در این استان قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: بزرگترین شهرک صنعتی خاورمیانه در حال احداث است که بخشی از واحدهای این شهرک در حال استقرار است.

پرنیان ادامه داد: آذربایجان‌شرقی با وجود این که در حوزه معدن از لحاظ ذخایر معدنی رتبه اول، از نظر اشتغال در رتبه دوم و از لحاظ تعداد معادن رتبه سوم کشور را دارد ولی کمتر توانسته از این ظرفیت ها بهره‌مند شود.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد شرکت مس آذربایجان بیان داشت: با افزایش سه برابری تولید کنسانتره و مس کاتد استان از عواید این بخش از صنعت بهره‌مند خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی همچنین اظهار کرد: در حوزه اکتشاف تاکنون ۷ درصد عرصه های معادن استان را شناسایی کرده‌ایم که این ظرفیت بزرگی برای استان است.

انتهای پیام/س