افزایش سالانه ۲۱ سانتی‌متر ارتفاع دریاچه ارومیه با تامین منابع آبی پایدار/ سال ۹۸ آخرین سال پرهزینه دریاچه ارومیه
افزایش سالانه ۲۱ سانتی‌متر ارتفاع دریاچه ارومیه با تامین منابع آبی پایدار/ سال ۹۸ آخرین سال پرهزینه دریاچه ارومیه
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی گفت: با اتمام پروژه‌های مطرح‌شده برای تأمین منابع آبی جدید، هرسال معادل 21 سانتی‌متر آب به ارتفاع دریاچه ارومیه اضافه خواهد شد.

به گزارش قلم پرس، خلیل ساعی پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح نجات دریاچه ارومیه هزینه شده است، اظهار داشت: سال‌جاری آخرین سال پرهزینه دریاچه ارومیه خواهد بود و در صورت تأمین اعتبار و اجرای پروژه‌های مطرح‌شده، عملاً از سال آینده با هزینه‌ای کمتر می‌توان وضعیت دریاچه را حفظ و به سمت احیای کامل پیش برد.

وی افزود: پروژه انتقال آب زاب تا به امروز بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تنها حدود ۷٫۵ کیلومتر از آن باقی‌مانده است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی بابیان اینکه همچنین بیش از ۷۰ درصد پروژه شبکه‌های فاضلاب دو شهر تبریز و ارومیه به اتمام رسیده و با تأمین اعتبار به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد: با اتمام سه پروژه مهم برای تأمین منابع آبی جدید، سالانه به‌صورت پایدار و دائمی ۸۰۰ میلیون مترمکعب و به عبارتی هر سال معادل ۲۱ سانتی‌متر آب به ارتفاع دریاچه ارومیه اضافه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌های دیگر احیای دریاچه آن‌ چنان هزینه‌بر نبوده و با هماهنگی وزارت جهادکشاورزی و وزارت نیرو اجرا می‌شود.

ساعی با تأکید بر ضرورت تأمین اعتبارات لازم برای اتمام پروژه‌ها گفت: در حال حاضر با توجه به اقدامات انجام‌شده و بارندگی‌های اخیر و بالا آمدن تراز دریاچه امید مردم به احیای دریاچه بیشتر شده است و با اتمام سه پروژه مطرح‌ شده برای تأمین منابع آبی دائم تا پایان سال‌جاری عملاً احیای دریاچه ارومیه در سال‌های آتی محقق خواهد شد.