افتتاح فاز اول خط تولید شمش فولاد ارس با ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار تن
افتتاح فاز اول خط تولید شمش فولاد ارس با ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار تن

خط تولید شمش هلدینگ «فولاد ارس» با 240 هزار تن ظرفیت تولید سالانه و با حضور رییس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

به گزارش قلم پرس به نقل از روابط‌عمومی فولاد ارس، مدیرعامل این هلدینگ روز پنجشنبه و در حاشیه آیین افتتاح به خبرنگاران گفت: برای راه‌اندازی این خط تولید با عنوان «مجتمع فولاد آذرآبادگان» که از شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ به شمار می‌رود، تاکنون بیش از ۲٫۲ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.
مسعود محرمی افزود: ظرفیت تولید این خط در فاز نخست۱۲۰ هزار تن است و پس از تکمیل فازهای بعدی، ظرفیت آن به ۲۴۰ هزار تن در سال می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه با افتتاح این خط برای ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم در منطقه آزاد ارس شغل ایجاد شده است، بیان کرد: هلدینگ فولاد ارس، تکمیل پروژه آذرآبادگان را در زمینی به مساحت ۳۵ هکتار طی سال ۱۳۹۷ کلید زد.
به گفته وی شمش فولادی تولیدی در این مجتمع با دارا بودن بالاترین استانداردهای جهانی به عنوان مواد اولیه کارخانه‌های نورد در بازارهای داخلی و خارجی عرضه خواهد شد.
محرمی اظهار داشت: در این شرکت روزانه بیش از ۲۰۰ تن شمش فولادی تولید می‌شود و با راه‌اندازی فاز دوم این کارخانه طی بهمن سال‌جاری، ظرفیت تولید شمش آن به دو برابر افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه کوره‌های ذوب در خط تولید «آذرآبادگان» القایی است، بیان کرد: مهمترین مشکل تولیدکنندگان شمش فولادی با استفاده از کوره‌های ذوب القایی در حال حاضر کمبود مواد اولیه است زیرا آهن قراضه به شدت کم شده و قیمت آن نیز بسیار بالاست.
مدیرعامل هلدینگ فولاد ارس اظهار داشت: اکنون تقاضا برای آهن اسفنجی به عنوان یکی دیگر از مواد اولیه کوره‌های القایی هم بالاست اما یکی از کارهای ارزشمندی که انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران انجام داده، همکاری در زمینه تخصیص سهمیه آهن اسفنجی به واحدهای ذوب القایی است؛ ضمن اینکه هلدینگ فولاد ارس از ظرفیت مناسب بازرگانی برای تهیه مواد اولیه برخوردار است.
مجتمع فولاد «آذرآبادگان» در داخل محدوده منطقه آزاد ارس قرار دارد و یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ فولاد ارس به شمار می‌رود.
این هلدینگ که از یک تیم فنی و مهندسی مجرب نیز بهره‌مند است، در حال حاضر با کارخانه ذوب فولاد «پارس هفت‌تپه» در استان خوزستان هم در حال مشارکت در سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری است و شمش فولادی استاندارد با قابل صادرات تولید می‌کند.