استان های آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان استان های موفق و الگو در اقتصاد مقاومتی
استان های آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان استان های موفق و الگو در اقتصاد مقاومتی

وزیر کشور: استان های آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان سه استان موفق و الگو در اقتصاد مقاومتی هستند. به گزارش قلم پرس به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما، رحمانی فضلی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود:ما در این سه استان خلاقیت ، نوع آوری، اجرا، پیگیری، ساماندهی و مدیریت برنامه های مرتبط با […]

وزیر کشور: استان های آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان سه استان موفق و الگو در اقتصاد مقاومتی هستند.

به گزارش قلم پرس به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما، رحمانی فضلی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود:ما در این سه استان خلاقیت ، نوع آوری، اجرا، پیگیری، ساماندهی و مدیریت برنامه های مرتبط با اقتصاد مقاومتی را شاهد هستیم.
وی تاکید کرد: به علت موفقیت این استانها در اقتصاد مقاومتی رئیس جمهور دستور دادند تا شیوه پیگیری و اجرای اقتصاد مقاومتی این سه استان به سایر استان ها تسری یابد به این ترتیب هر وزیر یا معاون وزارتخانه مسئولیت پیگیری اقتصاد مقاومتی در دو استان کشور را عهده دار شده اند.
وزیر کشور با ذکر مثالی به نمونه هایی از اجرای اقتصاد مقاومتی در سه استان یاد شده اشاره کرد و گفت: در استان آذربایجان شرقی قرار شد بانک کشاورزی به کشاورزان تسهیلات خرید تراکتور ارائه کند تا هم تراکتورهای کارخانه ها به فروش برسد و هم کشاورزان توان خرید را داشته باشند و هم منابع سرمایه در گردش کارخانه با این تسهیلات تامین شود.
وی درباره استان لرستان هم گفت: در این استان که در حال توسعه است ظرفیت های زیادی در کشاورزی و روستایی دارد در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار کشت هیدروپونیک تعریف شده به گونه ای که در هر هکتار ۵۰۰ تن گوجه فرنگی برداشت می شود در حالی که به طور معمول در کشت گلخانه ای در هر هکتار ۵۰ تن امکان برداشت وجود دارد حال آنکه در کشت هیدروپونیک ۱۰ ماه از سال امکان ثمر دهی وجود دارد.
وزیر کشور ادامه داد: در استان کرمان در دهه فجر ۷ هزار میلیارد تومان پروژه تعریف شده وجود داشت چون که اقدامات بسیار خوبی با همکاری استاندار امام جمعه و نمایندگان مجلس برای اجرای اقتصاد مقاومتی با همکاری مردم ایجاد شده است.
وی تصریح کرد: در شهر قلعه گنج استان کرمان با مشارکت مردم و نقطه گان شهر پروژه های بسیار زیادی تعریف شد به گونه ای که شهروندان زیادی در این شهر مشغول فعالیت هستند تا جای که این فعالیت ها باعث رفع ۷۰ درصد جرائم و تخلفات در آن منطقه شده است.
وی خاطرنشان کرد : در همین استان در طرح همیاران آب با کمک مردم ۱۵ تا ۲۰ درصد درمصرف آب صرف جویی شده است و استاندار نیز این استان را با توجه به ظرفیت های هر منطقه برای اجرای اقتصاد مقاومتی به هشت منطقه تقسیم کرده است.
وزیر کشور گفت: کشور از  مجموعه نظامات تشکیل  شده که نظام برنامه ریزی ، بودجه، اداری  و پولی – بانکی مستهلک است و متناسب با ظرفیت های متنوع کشور اصلاح نشده است.
 رحمانی فضلی  افزود: همه این نظامات ریشه در رژیم طاغوت دارد و پس از انقلاب تلاش شد با تغییراتی اصلاح شود و اتفاقاً تغییراتی نیز داده شد اما واقعیت ظرفیت های عظیم طبیعی انسانی کشور نشان  می دهد که این نظامات چندان به روز متوازن و متعادل نیست.
وی  افزود: به عنوان نمونه ۵۰ درصد نظام پولی و بانکی کشور درتهران هزینه می شود درحالی که  استان سیستان و بلوجستان این حق را دارد که از سرمایه های  نظام پولی و بانکی بهره مند و عقب ماندگی  هایش جبران شود.
وزیرکشور تاکیدکرد: این نظامات باید به گونه ای تعریف شود تا تضادی با حرکت جهادی کشور نداشته باشد اقدامات با سهولت انجام شود.
وی با بیان اینکه همکاری دستگاه ها و استان ها و پیگیری اقتصاد مقاومتی در بهترین وضعیت قراردارد و گلایه در این باره ندارم گفت: البته بخش مهم پیگیری اقتصاد مقاومتی در این است که ما در اجرای کارها به مردم متصل شویم یعنی آنها به میدان بیایند و در این زمینه مشارکت کنند.
وی همچنین گفت: استانداران مرزی کشور نیز با سفرای کشورهای همسایه خود جلسات متعدد برگزار کردند تا بتوانند تعاملات خود را در مرزها گسترش داده و از ظرفیت های همدیگر استفاده کنند.
وزیر کشور اشاره ای به توسعه مترو و برنامه این وزارتخانه در تامین واگن های مترو کلانشهرها اشاره کرد و گفت: از پنج ماه پیش این موضوع به صورت جدی در دستور کار بود که بر همین اساس قرار شد با مشارکت کشورها ثالث دو هزار دستگاه واگن در داخل کشور همراه با انتقال دانش و فناوری  ساخته شود.
وی ابراز امیدواری  کرد: حداکثر تا انتهای سال ۹۶ حدود ۸۰۰ دستگاه واگن تامین شده و در اختیار شرکت های مترو کلان شهر قرار گیرد.