از شوخی من سوء استفاده شد
از شوخی من سوء استفاده شد

استاندار آذربایجان شرقی در واکنش به حاشیه سازی برخی رسانه ها به دنبال یخنانی که در یکی از مراسم ها گفته شده بود گفت: متاسفانه در آن مراسم از شوخی من سو برداشت هایی شده به نوعی تلاش دارند بین ما و خبرنگاران فاصله بیاندازند، کار خوبی نبود.

به گزارش قلم پرس، محمدرضا پورمحمدی در آیین گرامیداشت مقام خبرنگار که به همت خانه مطبوعات استان برگزار شد اظهار داشت: از سال ۵۹ تا ۶۵ به عنوان گوینده، خبرنگار، مسئول تولید رادیو و تلویزیون و‌… فعالیت داشته‌ام، به اهمیت کار خبر واقفم و خودم را عضوی از جامعه خبری می دانم.

وی با اشاره به نقش رسانه های در توسعه جامعه، افزود: پشتوانه رسانه ها خبرنگاران هستند، همان سنگرسازان بی سنگر که حضورشان اهمیت داشته و باید از آنها حمایت کرد.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: جامعه رسانه ای ما مشکلاتی دارند که برخی از این مشکلات عوامل درونی بوده که باید در درون این جامعه حل شود و یکی از آن ها سازماندهی نشدن خبرنگاران و رسانه ها است باتوجه به این موضوع امروز رسانه ها حتی صدا و سیما مرجعیت جمعی خود را از دست تاده اند.

وی با بیان اینکه مردم وقتی نگران هستند باید در رسانه ها به دنبال مرجع باشند، گفت: متاسفانه برخی رسانه های معاند برای بازکردن جا پا برای خود در جامعه تلاش می کنند، با توجه به این مساله باید در رسانه‌های داخلی اعتمادسازی کرد.

پورمحمدی اضافه کرد: برخی دیگر از مشکلات جامعه رسانه ای استان بحث عوامل بیرونی همچون موضوع مشکلات معیشتی و دسترسی آزاد به اطلاعات است که ما باید رفع کنیم.

وی با تاکید بر نقش رسانه و خبرنگار در افزایش شفافیت به عنوان یکی از ضروریت‌های فعلی جامعه گفت: مبارزه جدی با فساد اقتصادی از طریق رسانه ها ممکن است.

استاندار آذربایجان شرقی تلاش برای توسعه نظارت عمومی را یکی دیگر از انتظارات خود از خبرنگاران دانست و ابراز کرد: انتظار داریم جامعه ما نیز به سمتی حرکت کند که هر فرد، یک رسانه باشد و با تبدیل این مهم به یک گفتمان عمومی، در راستای رفع مشکلات جامعه تلاش شود.

وی با انتقاد از کاهش احساس مسئولیت در جامعه  گفت: بر اساس آموزه‌های دینی، همه ما در برابر تخلفات مسئول هستیم که برای ارتقای نظارت همگانی نیاز به رسانه داریم.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه نه تنها مطبوعات، بلکه همه بخش‌های جامعه و دستگاه‌ها احساس مسئولیت کنند، ابراز داشت: اما توسعه جامعه مدنی و سازمان‌های مردم نهاد راهکار حل مشکلات و توسعه جامعه  است.

وی تقویت جامعه مدنی را لازم و ضروری دانست و تصریح کرد: جامعه مدنی جامعه‌ای است که مردم در آن در ارتباط با مسایل مربوط به سرنوشت خود، تاثیرگذار باشند. چون همه نمی توانند در همه مسایل مشارکت کنند، نماینده یا خبرنگاران این مسئولیت را بر عهده دارند و بخشی از این مسئولیت را نیز NGO ها باید ایفا کنند.

استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به سابقه خود گفت در دوره مدیرت من رسانه‌ها باید پیشرفت و رشد کنند، زیرا من ۳۰ سال در دانشگاه و ۵ سال در صداوسیما فعالیت داشتم، همواره این عرصه بال و پر داشته است.

وی حل مشکلات معیشتی، دسترسی آزاد به اطلاعات، حمایت قضایی و… را لازمه حمایت از رسانه‌ها دانست و ابراز داشت: در جامعه توسعه یافته باید رسانه بتواند حرف خود را بدون دغدغه بزند.

پورمحمدی با بیان اینکه متاسفانه از جمله خودمانی من برخی سوء تعبیر داشتند ابراز داشت: حرف اصلی من این است که به جز قانون اساسی، آرمان‌های شهدا و تمامیت ارضی و امام و رهبری خط قرمزی نداریم و خبرنگار توسری خور نمی‌خواهیم، حافظ خبرنگاران اصلی هستیم و برخی که می‌خواستند از سخن من سوء استفاده کرده و بین ما و خبرنگاران فاصله بیاندازند، کار خوبی نبود.

 

ویی خواستار تشکیل ستاد رسانه‌ای استان شد و افزود: خانه مطبوعات باید در این راستا کمک کند، باید در شورای اداری تاکید کنیم که از ظرفیت رسانه‌ها استفاده کنند و با انتشار خبرهای دستاوردهای دولت، امید را در جامعه گسترش دهند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باد بین واقع گرایی و سیاه نمایی مرز بگذاریم ابراز داشت: واقعیت‌ها و مشکلات باید بدون بزرگنمایی تبیین شود، اما باید این را هم در نظر داشت که مسئولان هم از جنس مردم هستند و نباید مسئولان را با دید غیر خودی ببینیم.