آذربایجان باید به جایگاه تاریخی خود در منطقه بازگردد
آذربایجان باید به جایگاه تاریخی خود در منطقه بازگردد

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به موقعیت استراتژیک این استان و جایگاه تاریخی آن به عنوان کریدور ترانزیتی کالا و مسافر و پل ارتباطی بین ایران و اروپا، گفت: متأسفانه نقش استان در این خصوص کمرنگ شده و باید تلاش کنیم که تبریز و آذربایجان شرقی به همان جایگاه تاریخی خود بازگردند. محمدرضا پورمحمدی در […]

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به موقعیت استراتژیک این استان و جایگاه تاریخی آن به عنوان کریدور ترانزیتی کالا و مسافر و پل ارتباطی بین ایران و اروپا، گفت: متأسفانه نقش استان در این خصوص کمرنگ شده و باید تلاش کنیم که تبریز و آذربایجان شرقی به همان جایگاه تاریخی خود بازگردند.

محمدرضا پورمحمدی در نشست رئیس مجلس شورای اسلامی با فعالان اقتصادی، نخبگان و مسئولان آذربایجان‌ شرقی، اظهار داشت: آذربایجان شرقی یکی از مهم‌ترین استان‌های کشور و به تعبیر رهبر معظم انقلاب، سر ایران است و همواره در تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نقش ویژه‌ای ایفا کرده است.

وی در خصوص قابلیت‌های استان، بیان کرد: صنایع مادر نظیر تراکتورسازی و ماشین سازی در این استان فعالیت می‌کنند، همچنین ۳۵ درصد قطعات خودروی کشور در ۵۰۰ کارگاه تولیدی آذربایجان شرقی تولید می‌شوند.

وی با اشاره به وجود ۵۳ شهرک یا ناحیه اقتصادی در استان، ادامه داد: آذربایجان شرقی پایتخت شیرینی و شکلات کشور بوده و در این زمینه به بیش از ۸۰ کشور صادرات دارد.

پورمحمدی افزود: استان ما از نظر وجود معادن شرایط بسیار مطلوبی دارد و تعدادی از معادن طلا و مس این استان هنوز کشف نشده‌اند و خام فروشی از دیگر مشکلات در این زمینه است.

استاندار آذربایجان شرقی در رابطه با پتانسیل کشاورزی استان، بیان کرد: ۴۱۴ هزار هکتار اراضی آبی و ۷۰۷ هزار اراضی دیمی در استان زیر کشت رفته‌اند که ضرورت دارد با سرمایه‌گذاری و عبور از کشاورزی سنتی، بهره‌وری را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های گردشگری کشور است، اظهار کرد: بیش از ۱۷۰۰ اثر ثبت شده ملی و چند اثر ثبت جهانی شده در استان وجود دارد و زیرساخت‌های ارتباطی و همجواری با کشورهای آذربایجان و ترکیه نیز از دیگر پتانسیل‌ها برای توسعه استان است.

پورمحمدی با بیان اینکه برای حل مشکلات استان و نقش‌آفرینی بیشتر در توسعه اقتصادی کشور نیازمند همراهی مجلس و نمایندگان استان هستیم، افزود: از رئیس مجلس و نمایندگان مردم در مجلس درخواست دارم که برای حفظ و نوسازی صنایع، احیای دریاچه ارومیه، اتمام زیرساخت‌های ارتباطی همچون راه‌آهن «میانه – تبریز» و‌ «بزرگراه مرند – بازرگان» و حل مشکلات حاشیه‌نشینی تبریز توجه ویژه‌ای به آذربایجان شرقی داشته باشند.