به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نایف الشمری» نائب رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از قصد دولت این کشور مبنی بر امضای قرارداد خرید سامانه پدافندی طی ماه‌های آتی خبر داد. به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وی افزود: در بودجه سال ۲۰۲۱ عراق، مبالغی برای خرید تجهیزات پیشرفته نظامی با هدف همگام شدن […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نایف الشمری» نائب رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از قصد دولت این کشور مبنی بر امضای قرارداد خرید سامانه پدافندی طی ماه‌های آتی خبر داد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وی افزود: در بودجه سال ۲۰۲۱ عراق، مبالغی برای خرید تجهیزات پیشرفته نظامی با هدف همگام شدن با پیشرفت موجود در ارتشهای جهان، اختصاص یافته است. کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق نیز دیدارهای در این‌ خصوص با وزیر دفاع و فرماندهی پدافند هوایی انجام داده است.

الشمری تصریح کرد که دولت عراق طی چند ماه آتی، با شرکت‌های مهمی برای تجهیز کشور به سامانه پیشرفته پدافندی قرارداد امضا خواهد کرد. این قرارداد‌ها در انحصار و اختیار وزارت دفاع و به طور مشخص اداره تجهیز و تسلیح این وزارت‌خانه خواهد بود و کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان بر روی کلیه قراردادها نظارت خواهد داشت.

«عبدالخالق العزاوی»  یکی از اعضای کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق پیشتر گفته بود که خرید سامانه پدافند هوایی پیشرفته اولویت امنیت ملی عراق در سال ۲۰۲۱ است.

وی تصریح کرد: عراق بشدت نیازمند خرید سامانه‌های پدافند هوایی است تا مانع نقض حاکمیت آسمان خود و تجاوزهای احتمالی شود. سامانه‌های پدافندی موجود در سایه پیشرفته‌تر شدن جنگنده‌ها و به ویژه‌ پهپادها، دارای توانایی محدودی هستند. لذا خرید سامانه‌های پدافندی پیشرفته از روسیه یا هر کشور دیگری، اولویت امنیت ملی عراق است.

مسأله خرید پدافند هوایی جدید برای عراق، زمانی جدی‌تر شد که چندین بار مواضع سازمان الحشد الشعبی در مناطق مختلف عراق هدف قرار گرفت؛ حملاتی که رژیم صهیونیستی و همدستانش یعنی آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» در آن نقش داشتند.

در پی اعلام قصد بغداد برای خرید اس -۴۰۰ در دوران نخست‌وزیری «عادل عبدالمهدی»، در همان زمان «کریم علیوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از  فشارهای سفارت آمریکا علیه این اقدام خبر داد و اعلام کرد که این فشارها برای این است که کشور در مسئله تجهیز تسلیحاتی، از لوای آمریکا خارج نشود. لذا واشنگتن به دولت عراق اجازه نخواهد داد که به سمت خرید سامانه دفاعی «اس-۴۰۰» روسیه حرکت کند.

 «علی الغانمی» دیگر عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق نیز  درباره خرید سامانه دفاعی «اس – ۳۰۰» روسیه گفته بود که «وتوی آمریکا مانع از خرید سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰» روسیه توسط عراق شده است. خرید این سامانه برای حمایت از حریم هوایی عراق، بسیار مهم است و تمام کشورهایی که در پی حفظ امنیت خود هستند، این سامانه پیشرفته را خریداری می‌کنند.

«محمد البلداوی» نائب‌رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی استراتژیک و پیگیری برنامه‌های دولتی در پارلمان عراق نیز در این‌باره می‌گوید که واشنگتن معتقد است که تجهیز عراق به این سامانه موشکی به ضرر آن و رژیم صهیونیستی تمام خواهد شد. زیرا فروش این سامانه‌ها به کشورهای خاورمیانه و استقرار آنها چه در عراق، منطقه خلیج فارس و …، به از دست رفتن هژمونی هوایی آمریکا و اسرائیل در آسمان کشورهای منطقه و محدود شدن آزادی تحرک آنها برای هدف قرار دادن مراکز و مناطقی که مخالف رژیم صهیونیستی هستند، منجر خواهد شد. 

به اعتقاد این نماینده عراقی، دلیل دیگر این ممانعت واشنگتن، اقتصادی است. زیرا آمریکا بسیار زیاد به درآمدهای حاصل از فروش سلاح متکی است و به همین دلیل اینجا و آنجا جنگ به راه می‌اندازد تا سلاح‌های خود را بفروشد. به همین دلیل هرگونه تلاش عراق یا هر کشور دیگر برای خرید سامانه‌های موشکی روسی با تحریم‌های اقتصادی آمریکایی همراه می‌شود.

پیشتر نشریه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» گزارش داده بود که دولت عراق به دنبال خرید سامانه پدافندی اس – ۴۰۰ روسیه است اما وزارت خارجه آمریکا هشدار داده که در صورتی که بغداد سامانه‌های پدافندی روسیه را خریداری کند با تحریم مواجه خواهد شد. 

انتهای پیام/م