نماینده ایران: جامعه جهانی اراده ای برای حل بحران سوریه ندارد
نماینده ایران: جامعه جهانی اراده ای برای حل بحران سوریه ندارد

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، پنجمین نشست کنفرانس بروکسل با عنوان «حمایت از آینده سوریه و منطقه» دهم فروردین ماه به صورت مجازی برگزار شد و «غلامحسین دهقانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد اتحادیه اروپا و بلژیک، در این کنفرانس سخنرانی کرد. نماینده کشورمان با بیان اینکه بحران سوریه دهمین سال خود را […]

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، پنجمین نشست کنفرانس بروکسل با عنوان «حمایت از آینده سوریه و منطقه» دهم فروردین ماه به صورت مجازی برگزار شد و «غلامحسین دهقانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران نزد اتحادیه اروپا و بلژیک، در این کنفرانس سخنرانی کرد.

نماینده کشورمان با بیان اینکه بحران سوریه دهمین سال خود را سپری کرده،گفت: این امر نشانگر این واقعیت تلخ است که جامعه جهانی هیچ اراده واقعی برای حل این بحران بر مبنای حقوق بین‌الملل به ویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ندارد.

دهقانی با اعلام اینکه از آغاز بحران سوریه، ایران همواره از راه حل‌های سیاسی حمایت کرده، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با همکاری روسیه و ترکیه مبدع روند آستانه با هدف پایان دادن به عملیات نظامی و یافتن راه حل سیاسی بوده است.

وی افزود: کمیته قانون اساسی نیز به عنوان بستری برای گفت‌وگوهای سوری – سوری ایجاد شد که ایران همواره از این کمیته حمایت کرده است.

سفیر ایران در بروکسل، همچنین افزود: با انتقال بحران سوریه از مرحله نظامی به سیاسی، جامعه بین‌المللی وظیفه تسهیل این انتقال را دارد و در این برهه حساس، باید نسبت به احتمال احیای مجدد داعش و ظهور سایر گروه‌های تروریستی تکفیری حساس بود.

دهقانی با اشاره به موضوع پناهندگان سوری، خاطرنشان کرد که بازگشت امن پناهندگان در عین حفظ کرامت انسانی آنها و بدون استفاده ابزاری از آنها برای برای دریافت امتیازات سیاسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: نباید برخی کشورها با سوءاستفاده از موضوع بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان به دنبال گرفتن امتیازات سیاسی باشند. 

 نماینده کشورمان با اشاره به همه گیری کرونا در جهان، عنوان کرد: سوریه به صورت همزمان با دو فاجعه جنگ و ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و این شرایط اهمیت بازسازی و کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه را دوچندان می‌کند.

وی در پایان افزود: اعمال تحریم‌های یکجانبه خلاف حقوق بین‌الملل بوده و فقط درد و رنج مردم جنگ زده سوریه را در این شرایط افزایش می‌دهد. وظیفه سایر کشورهاست که به دور از اقدامات فرصت طلبانه‌ای همچون تشویق دمشق به مشارکت سیاسی از یکسو و همزمان اعمال تحریم‌ها، امکان دهند مردم سوریه بدون هرگونه مداخله خارجی برای آینده کشور خود تصمیم بگیرند و به بحران این کشور خاتمه دهند.  

 در این نشست مقام‌هایی از کشورها جهان و منطقه در سطح معاونان نخست وزیر، وزرای خارجه و مقام‌های سازمان‌های بین‌المللی  مواضع خود درباره سوریه را اعلام کردند.

انتهای پیام/