نمایش قدرت چین به آمریکا با حرکت ناو گروه «لیائونینگ» به اقیانوس آرام
نمایش قدرت چین به آمریکا با حرکت ناو گروه «لیائونینگ» به اقیانوس آرام

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ناو هواپیمابر بر چین و ناو گروه همراه آن در نمایش قدرت به حضور آمریکا در منطقه  برای استقرار در اقیانوس آرام از یک آبراه مهم در ژاپن عبور کرد. به نوشته خبرگزاری «نیکی» دفتر ستاد مشترک وزارت دفاع ژاپن  یکشنبه اعلام کرد که ناو هواپیمابر چینی «لیائونینگ» و […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ناو هواپیمابر بر چین و ناو گروه همراه آن در نمایش قدرت به حضور آمریکا در منطقه  برای استقرار در اقیانوس آرام از یک آبراه مهم در ژاپن عبور کرد.

به نوشته خبرگزاری «نیکی» دفتر ستاد مشترک وزارت دفاع ژاپن  یکشنبه اعلام کرد که ناو هواپیمابر چینی «لیائونینگ» و پنج ناو همراه آن از یک مسیر مهم آبی ژاپن عبور کرده و راهی اقیانوس آرام هستند. ستاد مشترک ژاپن افزود که این ناو گروه در ۴۷۰ کیلومتری جنوب غربی جزایر «دانجو» در استان ناگازاکی مشاهده شد. این ناو گروه  سپس از تنگه میاکو، به عرض ۲۵۰ کیلومتر بین جزیره اوکیناوا و جزیره میاکو عبور کرد.

این اولین باری است که از آوریل سال ۲۰۲۰  به این سو ناو هواپیمابر لیائونینگ از این آبراه عبور می‌کند. این رویداد درست چند روز پس از تمرین بین نیروی دریایی ایالات متحده و استرالیا در شرق اقیانوس آرام رخ داد.

ستاد مشترک  ژاپن نیز از تحرک ناوشکن، هواپیمای گشت دریایی و یک هواپیمای ضد  زیر دریایی خود برای جمع آوری اطلاعات و نظارت بر حرکات شناورهای چینی خبر داد.

این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که نیروی دریایی ایالات متحده همکاری با ژاپن، هند و استرالیا را در اقیانوس هند و اقیانوس آرام تشدید می‌کند. در پی سفر «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده به هند، ناو گروه «تئودور روزولت» عملیات مشترک چند جانبه‌ای را با نیروی دریایی و هوایی هند در اقیانوس هند در ۲۸ و ۲۹ مارس (یکشنبه و دوشنبه هشتم و نهم فروردین) انجام داد.

چندی قبل یک مقام نظامی ارشد سابق چین از سناریوهای مختلف این کشور برای پاسخگویی به حملات اتمی آمریکا علیه چین خبر داد. «وانگ ژیانگسویی» مقام ارشد نظامی سابق چین و استاد کنونی دانشگاه «بیهانگ» در پکن در این زمینه گفت چین دو دهه برای ساختن استحکامات دفاعی لازم برای زرادخانه‌ای اتمی خود در دریا و زمین  وقت گذاشته تا اطمینان حاصل شود که می‌تواند یک حمله اتمی و موارد دیگر را دفع کند.

این مقام نظامی چین با اشاره به گزینه حملات اتمی به کشورش از سوی آمریکا گفت، به خاطر تغییراتی که ما در ۲۰ سال گذشته انجام دادیم، آنها نسبت به موفقیت این گزینه اطمینان نخواهند داشت.

چین همچنین در سال ۲۰۱۵ با تجهیز زیردریایی‌های خود به موشک‌های اتمی، توانایی اتمی مستحکمی در دریا ایجاد کرده است.

انتهای پیام/.