مقوله فرهنگ یک مسأله بخشنامه‌ای نیست/  «گلی» معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگی و ارشاد آذربایجان‌شرقی شد
مقوله فرهنگ یک مسأله بخشنامه‌ای نیست/  «گلی» معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگی و ارشاد آذربایجان‌شرقی شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه مقوله فرهنگ یک مسأله بخشنامه‌ای نیست، افزود: رشد و بالندگی فرهنگ در گرو تعامل مطلوب و عینی بین مخاطبان و سیاستگذاران در این عرصه است و باید تعریف روشنی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات تابعه آن برای نهادهای مختلف ارائه شود. […]مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه مقوله فرهنگ یک مسأله بخشنامه‌ای نیست، افزود: رشد و بالندگی فرهنگ در گرو تعامل مطلوب و عینی بین مخاطبان و سیاستگذاران در این عرصه است و باید تعریف روشنی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات تابعه آن برای نهادهای مختلف ارائه شود.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، سیدقاسم ناظمی ظهر امروز در آیین معارفه حسن گلی معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اهمیت و جایگاه این معاونت اظهار داشت: حوزه فرهنگ، حوزه بسیط و متنوعی است و تحولاتی که ماندگاری زیادی دارند غالبا در این حوزه اتفاق می‌افتد، از این‌رو اگر وظایف محوله در این حوزه درست انجام شود، دستگاه فرهنگی کشور ایمن و روبه ارتقاء خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مقوله فرهنگ یک مسأله بخشنامه‌ای نیست، افزود: رشد و بالندگی فرهنگ در گرو تعامل مطلوب و عینی بین مخاطبان و سیاستگذاران در این عرصه است و باید تعریف روشنی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات تابعه آن برای نهادهای مختلف ارائه شود تا مسیر فعالیت‌ها و خدمات فرهنگی هموارتر گردد.

ناظمی، رسانه را از مهم‌ترین ارکان بخش فرهنگ در جامعه امروزی برشمرد و تصریح کرد: رسانه بخش جدایی‌ناپذیر نیازهای اجتماعی است و در عصر حاضر زندگی آحاد مردم را تحت‌الشعاع قرار داده و نگرش ما به دنیا را رقم زده و تغییر می‌دهد؛ بر این اساس سیاستگذاری در عرصه رسانه که رسالت معاونت فرهنگی و رسانه‌ای است امری خطیر و نیازمند تخصص و تجربه است تا با ارتقای سواد رسانه‌ای در بین اصحاب قلم و رسانه و همچنین مخاطبان، جامعه را از آسیب‌ها مصون بدارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، گفت: با سیاستگذاری صحیح و مبتنی بر قانون، بخشی از سوءتفاهم‌ها و آسیب‌های حوزه رسانه نیز مرتفع می‌شود.

وی همچنین بر لزوم افزایش ظرفیت موسسات فرهنگی تاکید کرد و متذکر شد: با پای کار آمدن بخش خصوصی و اصحاب فضل و فرهنگ، اتفاقات مبارکی در عرصه مهم و تاثیرگذار فرهنگ رقم خواهد خورد.

ناظمی در این آیین از زحمات و فعالیت‌های چندین ساله “وحید حسین‌زاده” تقدیر و “حسن گلی” را به عنوان معاون جدید فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل معرفی کرد.

معاون جدید فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل بوده و پیش از این علاوه بر مدیریت موسسات فرهنگی و فعالیت‌های پژوهشی و رسانه‌ای، مسؤولیت برگزاری و دبیری چندین همایش دانشگاهی ملی و بین‌المللی را بر عهده داشته است.

حسن گلی قبل از این به عنوان دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان فعالیت داشته و سال‌ها دبیر شورای مسائل فرهنگی و اجتماعی منطقه‌ای استان آذربایجان‌شرقی بوده است.

پژوهشگر منتخب ششمین جشنواره بین المللی نشان علمی – فرهنگی شهریار دانشگاه تبریز از جمله سوابق فرهنگی اوست و تا کنون علاوه بر مقالات و یادداشت‌های متعددی که از او در نشریات مکتوب و مجازی استانی و ملی منعکس گردیده، چندین کتاب مجموعه مقالات در حوزه روابط فرهنگی و سیاسی – اجتماعی ایران و کشورهای حوزه قفقاز نیز به اهتمام وی و برخی اساتید دانشگاه منتشر شده است.

در حکم ابلاغ شده از سوی سیدقاسم ناظمی به حسن گلی آمده است:

“برادر بزرگوار جناب آقای حسن گلی

با عنایت به مراتب تعهد ‌و شایستگی‌جنابعالی و بنا‌بر‌ موافقت وزارت‌ متبوع، به موجب این حکم به سمت معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل منصوب می‌شوید.

بدیهی است  سیاست‌ها و وظایف مصوب وزارتی و برنامه‌های اداره‌کل با تعامل سایر معاونت‌ها و در چارچوب بندهای زیر با روحیه جهادی در اولویت کاری حضرتعالی خواهد بود.

۱- تشکیل جلسات مستمر با اهالی فرهنگ، قلم و رسانه، به منظور بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادات.

۲-ارائه برنامه‌های متنوع فرهنگی با لحاظ زیست بوم فرهنگی استان با مشارکت مؤسسات و انجمن های تخصصی.

۳-توجه ویژه به حوزه‌کتاب، چاپ و نشر و مؤسسات فرهنگی و بازرسی مستمر از حوزه.های تحت پوشش.

۴- توجه و پیگیری مشکلات و مسائل مرتبط با حوزه خبرنگاران و رسانه‌ها و نشریات محلی در جهت ارتقای کیفی رسانه‌های استان با همکاری تشکل‌های تخصصی.

۵- شناسایی و تجلیل از بزرگان فرهنگ و ادب در با همکاری انجمن‌های فرهنگی و ادبی استان و شهرستان.

۶- توجه ‌ویژه به بحث آسیب‌های اجتماعی، ‌خانواده و جوانی جمعیت در برنامه‌های فرهنگی.

۷- برنامه‌ریزی منطقی برای مدیریت فضای مجازی و استفاده از ظرفیت آن برای انتقال ارزش‌های فرهنگی و دینی.

۸- استفاده از ظرفیت مجموعه‌های فرهنگی دولتی و عمومی و بخش خصوصی حوزه فرهنگ به ویژه نهادهای مردمی – انقلابی برای توسعه فضای فرهنگی.

۹- پیگیری و انجام وظایف محوله مرتبط با حوزه فرهنگ و رسانه و مسائل اجتماعی.

امیدوارم با عنایت خداوند متعال و تلاش‌های جهادی حضرتعالی شاهد تحول اساسی در حوزه فرهنگی استان باشیم.”

انتهای پیام/س