مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در آخرین هفته سال ۱۳۹۹
مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در آخرین هفته سال ۱۳۹۹

سه عامل ایجاد نوسان بازار سهام از زبان رییس سازمان بورس محمدعلی دهقان دهنوی با حضور در نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، به عوامل صعود و نزول در بازار سهام اشاره کرد و گفت: باید عوامل تاثیر گذار در صعود و نزول بازار سرمایه را جدا کنیم برخی افراد تلاطم در بازار را به یک […]

سه عامل ایجاد نوسان بازار سهام از زبان رییس سازمان بورس

محمدعلی دهقان دهنوی با حضور در نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، به عوامل صعود و نزول در بازار سهام اشاره کرد و گفت: باید عوامل تاثیر گذار در صعود و نزول بازار سرمایه را جدا کنیم برخی افراد تلاطم در بازار را به یک عامل منتسب می کنند که این خارج  شدن از مدار انصاف است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: عوامل تاثیرگذار بر نوسان شدید بورس را به سه عامل می توان تقسیم کرد، عامل کلان اقتصادی که مواردی چون رشد نقدینگی و جهش ناگهانی نرخ ارز  و انتظارات فعالین اقتصادی را در دسته نخست قرار داد.

مشاهده کل خبر

وظیفه سازمان بورس، نظارت بر معاملات، شفافیت و کارایی است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: دامنه نوسان نامتقارن به منظور کنترل فضای نااطمینانی و فرصت تحلیل به سهامداران مصوب شد. این تصمیم موقت، برای شرایط موقت گرفته شده است. دکتر محمدعلی دهقان دهنوی، به بررسی هزینه و فایده این تصمیم پرداخت و ابراز داشت: ایجاد فضای آرامش، فرصت تحلیل، جو آرام بازار سرمایه و رفع نگرانی از سهام دارانی که به روند منفی بازار نگاه می کنند، از مزایای این تصمیم به شمار می رود. اما در مقابل، نقدشوندگی بازار کاهش یافت که برای رفع این مساله، نصاب صندوق های درآمد ثابت تغییر کرد. هم اکنون حداقل نصاب این صندوق ها ۱۰ و حداکثر ۱۵ درصد است. در کنار این موضوع، بازارگردانی به شکل مسولیت پذیری ناشر نسبت به بازار مدنظر قرار گرفت و به طور گسترده در حال انجام است. البته دستورالعمل بازارگردانی هم اکنون درحال بازنگری هست.

مشاهده کل خبر

بازار بدهی و بازار سهام دو بال توسعه اقتصادی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، امشب در گفت و گویی رادیویی، بازارسرمایه را به عنوان یکی از ارکان اصلی تامین مالی در اقتصاد دانست و گفت: از آنجاییکه یکی از مشکلات اقتصادی موجود، کمبود سرمایه‌گذاری است، مهمترین محلی که می‌تواند این مشکل را برطرف کند بازارسرمایه است. در حال حاضر تامین مالی در بازارسرمایه از راه‌های مختلفی مانند عرضه اولیه، افزایش سرمایه و غیره انجام پذیر است و از این رو نقشی که بازار سرمایه در اقتصاد داشته با نقش سیستم بانکی برابری می‌کند. دکتر محمدعلی دهقان دهنوی، با اشاره به اینکه برای بررسی دقیقتر اتفاقات رقم خورده در بازار سرمایه، باید این بازار را به دو دوره صعودی و نزولی، تقسیم کنیم، گفت: نخستین دوره مربوط به زمانی است که شاخص از یک دوره حدودا ۵۰۰ هزار واحد (در ابتدای سال) تا رقم بالای دو میلیون در اواسط مرداد ماه افزایش پیدا کرد و در ادامه با دوره نزول شاخص مواجه بودیم که البته با فراز و نشیب‌هایی تا این لحظه رو به رو بوده است.

مشاهده کل خبر

۱۰ مصوبه کمیته فقهی در سال ۹۹

رییس کمیته فقهی سازمان بورس در تشریح مصوبات سال ۹۹ کمیته فقهی بیان کرد: طراحی ابزارهای مالی جدید  به نام اوراق منفعت مبتنی بر عوارض آزادراه ها ، اوراق مرابحه برای تامین مالی فعالیت های پیمانکاری ، پذیره نویسی اوراق مرابحه به کسر ، اوراق سلف برای تامین مالی بخش مسکن که قبلا در بخش های نفت ، سنگ آهن ، ورق فولادی، سیمان ، گندم  مصوب و منتشر شده از جمله این مصوبات بوده است. آیت الله دکتر مصباحی مقدم، ابزارهای مالی اسلامی را موجب تعمیق بازار سرمایه دانست و گفت: بر اثر مصوبات کمیته فقهی ابزارهای مالی اسلامی جدیدی طراحی و اجرا شده که بازار سرمایه را عمق و گستردگی بخشیده و منافع این ابزار در سطح  ملی مورد استفاده قرار گرفته است.

مشاهده کل خبر

بازار به مدار تعادل بازمی گردد

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران، قیمت سهام را در بسیاری از نمادها ارزنده دانست و گفت: بازار بعد از رشد چشمگیر، از مرداد شروع به اصلاح کرده و هم اکنون به قیمت های خوبی رسیده است. عباس آرگون اظهار داشت: برآیند بلندمدت بازار از همه بازارها مناسب تر بوده و بازدهی بیشتری داشته است، اما چون سهامداران هنوز محتاطانه عمل می کنند و اعتماد کامل به بازار برنگشته است، شرایط پایدار نیست.

مشاهده کل خبر

استفاده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات از سال آینده

به گفته روح الله دهقان، با توجه به افزایش حجم معاملات در نظر داریم که در سال آینده از هوش مصنوعی برای کشف تخلفات در بازارسرمایه استفاده کنیم. در این خصوص زیرساخت‌های جدیدی در حال تهیه است که بتوانیم پاسخگوی حجم زیاد اطلاعات در سامانه‌های مرتبط باشیم. مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس بیان کرد: با توجه به گسترش نیازمندی های نظارتی که ناظر بازار طی چند ده ساله گذشته به آن نیاز داشته است، بخش نظارتی بازارسرمایه همواره در حال به روز شدن و توسعه است. از سال ۷۳ که بستر الکترونیکی سامانه معاملات فراهم شد و بنابر نیازهایی که ناظر بازار داشت، سامانه های نظارتی متعددی توسط شرکت مدیریت فناوری توسعه پیدا کرده و در اختیار قرار گرفته است.

مشاهده کل خبر

اوراق حامی؛ اهرمی کمکی برای بازار سهام  

سرپرست معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس ، تاکید  طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد را بر ایجاد دید بلند مدت برای سرمایه گذاری  دانست. مدیرعامل کارگزاری بانک سپه، ایده ها و ابتکاراتی همچون عرضه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱  را در راستای افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه و فراگیری آن ارزیابی کرد. مدیرعامل کارگزاری اقتصاد بیدار، ورود مستقیم صندوق های سرمایه گذاری به بازار سهام  و طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد را اهرمی برای تقویت کل بازار دانست. مدیر عامل شرکت سبدگردان سرآمد بازا گفت: تصمیم سازمان بورس در عرضه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱  به نحوی بیمه کردن سرمایه متعلق به سهامداران با ارزش پرتفوی کمتر از ۱۰ میلیون تومان است.

مشاهده کل خبر

دریافت سود سالانه ۹۵ درصد سهامداران با سجام

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: امسال با سامانه سجام ۹۵ درصد سهامداران خرد سود سالانه خود را دریافت کردند. حسین قشمی در پاسخ به این پرسش که با توجه به حضور ۶۰ میلیون ایرانی در بازار سرمایه و سهام پراکنده و خرد، آیا روشی برای واریز سود سهام این افراد به صورت متمرکز وجود دارد، گفت: در حال حاضر حدود ۱۳۰ شرکت بورسی و فرابورسی سود سالانه خود را از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان، سجام در سال جاری واریز کردند.

مشاهده کل خبر

رشد پایدار در انتظار بورس ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آینده اندیشان ایرانیان در بررسی اوج و فرود بازار سرمایه در سال جاری گفت: سال ۹۹ بورس با تلاطم و نوسان های شدیدی همراه شد؛ به طوری که ابتدای سال و در ادامه روند شکل گرفته از سال ۹۸ با یک رالی قوی کار خود را آغاز کرد و این رشد در مرداد به اوج خود رسید. اما از اواخر مرداد بازار وارد اصلاحی بسیار تند و فرسایشی شد که تا اسفند نیز ادامه یافت. هومن عمیدی “ورود جریان نقدینگی” را مهمترین عامل رشد بازار سرمایه در ابتدای سال جاری ارزیابی کرد و افزود: از ابتدای سال ، شکل گیری موج ورود عموم مردم به بورس، مساله جدیدی بود که به دلیل افت ارزش پول ملی رُخ داد. آن هم در شرایطی که پیش از  آن سرمایه گذاری هایی روی ملک، خودرو، طلا و ارز اتفاق افتاده بود و در این بازارها نیز قیمت ها به محدوده های اشباع خود رسیده بود و عموم مردم به دنبال محلی جدید برای سرمایه‌های خود بودند

مشاهده کل خبر

اوراق حامی، آرامش بخش سهام داران / بازار مثبت در بهار ۱۴۰۰

مدیر عامل سبدگردان سرمایه ایرانیان، بازار سرمایه را در بهار ۱۴۰۰ مطلوب پیش بینی کرد و گفت: برای فروردین و اردیبهشت و فصل مجامع، بازار مثبت خواهد بود. مصطفی صفاری اظهار داشت: ۲۹ اسفند سود شرکت ها مشخص می شود و غالبا هم سودها دو تا سه برابر سال گذشته بوده است . بنابراین بعد از مشخص شدن سود، بازار  مانند درختی خواهد بود که به ثمردهی رسیده و آماده میوه چینی است.

مشاهده کل خبر

بازار بدهی رقیب بازار سرمایه نیست

محمدمهدی مؤمن زاده، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد به بررسی بازار بدهی و مزیت‌های این بازار پرداخت. مدیرعامل شرکت سامان مجد، بازار بدهی را  بازاری جوان و نیازمند فرهنگ‌سازی دانست و گفت: ابزارهای متنوع بازار بدهی می‌توانند جایگزین بسیار خوبی برای ‏سپرده‌های بانکی باشند تا سرمایه‌ها به سمت بخش مولد اقتصاد حرکت کنند.

مشاهده کل خبر

بهبود بازار سرمایه با عرضه اوراق اختیار فروش تبعی ۱۴۰۰

موسی احمدی تحلیلگر بازارهای مالی، ابتکارات اخیر سازمان بورس  از جمله عرضه اوراق اختیار فروش تبعی حامی ۱۴۰۱ را در بهبود روند بازار سرمایه اثر گذار دانست. احمدی با اشاره به عرضه اوراق اختیار فروش تبعی که از دیروز با هدف حمایت از سهامداران خرد آغاز شد، اظهار داشت: تجدیدنظر در رفتار بازارگردان‌ها، تعیین مقررات انضباطی برای برخورد با تخلفات اشخاص حقوقی و حقیقی ، تعیین تکلیف درخصوص ایجاد دامنه نوسان نامتقارن،  و الزام صندوق‌ها به افزایش نصاب سرمایه‌گذاری در سهام از دیگر تصمیماتی است که در راستای بهبود شرایط بازار اخذ شده و لازم است با همراهی صاحبنظران و فعالان بازار گام‌هایی آینده‌نگر  برداشته شود.

مشاهده کل خبر

اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص امنیت سایبری بازار سرمایه

حامد سنجری ضمن تشریح اقدامات سازمان بورس در خصوص برقراری امنیت سایبری بازارسرمایه طی سال جاری گفت: در سال ۱۳۹۹، زیرساخت‌ها و سامانه‌های کلیه شرکت‌های تحت نظارت و تابعه سازمان بورس و اوراق بهادار بر اساس سند الزامات امنیت اطلاعات بازار سرمایه و سند ثبت و ارسال لاگ توسط مرکز مذکور مورد بازرسی و ممیزی جامع قرار گرفتند و مشکلات و آسیب‌پذیری‌های امنیتی شرکت‌ها شناسایی و جهت برطرف‌سازی اعلام و پیگیری شده است. رئیس مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه اظهار کرد: در سال‌های اخیر بسیاری از خدمات بازار سرمایه ایران، فناوری محور شده است و سامانه‌های متعدد برخط اوراق بهادار، کالا، سجام، مجامع الکترونیکی نمونه‌های مثال زدنی از تاثیر فناوری در حوزه بورس ایران است.

مشاهده کل خبر

سه راهکار کنترل هیجان سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی

عضو هیئت‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سامان مجد در بررسی رفتارهای هیجانی در همه بازارهای مالی دنیا مثال‌هایی را مطرح کرد و گفت: بررسی بازارهای مالی دنیا نشان می‌دهد که در تمام این بازارها  شاهد چنین هیجان‌هایی بودیم به‌عنوان‌مثال در سال ۱۹۸۷ بورس آمریکا در یک روز ۲۰ درصد ریزش داشت، در سال ۲۰۰۰ هم  شرکت‌های آی تی محور بورس آمریکا دچار حباب شدند و ریزش شدید داشتند. محسن رستمی با اشاره به اینکه هیجان ویژگی جدایی‌ناپذیر همه بازارهای مالی است، گفت: اساساً در همه بازارهای مالی هیجان وجود دارد و این هیجان باعث می‌شود تا تصمیم سرمایه‌گذار از منطق و تحلیل دور شود و هیجان تمام تحلیل‌ها را زیر سؤال می‌برد.

مشاهده کل خبر

ارزندگی قیمت سهام و فرصت های ایجاد شده برای سهامداران

به گفته مدیر عامل شرکت سبدگردان «سرآمد بازار»، به نظر می رسد بازار پس از پشت سرگذاشتن حدود ۵ ماه پر رونق و سپس افت سنگین، دچار سردرگمی و هیجان شده و علی‌رغم آن که قیمت بسیاری از سهم ها جذاب و ارزنده شده‌، کماکان برخی از سرمایه‌گذاران به‌دلیل عدم اطمینان و با هیجان زیاد هم‌چنان بر فروش اصرار دارند. امیرحمزه مالمی در خصوص روند بازار در روزهای اخیر بیان داشت: هیجان زیاد در رفتار سهامداران و اصرار بر فروش سهم اثر قابل توجهی را بر منفی شدن بازار داشته است.

مشاهده کل خبر

ماندگاری در بازار، راز کسب سودهای بزرگ

مدیر عامل کارگزاری امین سهم  در خصوص دلایل فراز و فرود بازار سرمایه در سال ۹۹ گفت: افزایش نرخ ارز و شکل گیری افق تورمی قوی و جدی، بحث آزادسازی سهام عدالت از جمله دلایل اقبال عمومی به بورس بود. امیر سیدی با اشاره به سایر دلایل شکل گیری رونق بورس در سال ۹۹ افزود: آنچه رونق بازار سرمایه را از ابتدای سال جاری رقم زد، کاهش سود سپرده های بانکی و محدودیت های اِعمال شده  روی این سپرده ها توسط بانک مرکزی بود.به طوری که سود روزشمار سپرده های کوتاه مدت تبدیل به سود ماه شمار شده بود و از ۱۰ درصد به ۸ درصد رسیده بود.همچنین سود سپردهای بلندمدت نیز به ۱۵ درصد رسیده بود،اما نرخ شکست داشت و سپرده گذار اگر تا پایان دوره در قرارداد نمی ماند، به سود مورد نظر خود نمی رسید.

مشاهده کل خبر