مردم لوازم خانگی را بدون واسطه خرید می‌کنند/ آغاز اجرای طرح تامین مالی زنجیره‌ای بخش تولید و صنعت
مردم لوازم خانگی را بدون واسطه خرید می‌کنند/ آغاز اجرای طرح تامین مالی زنجیره‌ای بخش تولید و صنعت

مدیرکل صنایع لوازم خانگی و لوازم اداری وزارت صمت با بیان اینکه طرح تامین مالی زنجیره‌ای برای نخستین بار در آذربایجان‌شرقی اجرا می‌شود، گفت: هدف اصلی طرح تامین مالی زنجیره‌ای کاهش هزینه مالی برای بخش تولیدی و صنعتی است به‌طوریکه این طرح علاوه‌بر واحدهای تولیدی، برای سیستم بانکی، نظام توزیع و همچنین در پایان زنجیره […]مدیرکل صنایع لوازم خانگی و لوازم اداری وزارت صمت با بیان اینکه طرح تامین مالی زنجیره‌ای برای نخستین بار در آذربایجان‌شرقی اجرا می‌شود، گفت: هدف اصلی طرح تامین مالی زنجیره‌ای کاهش هزینه مالی برای بخش تولیدی و صنعتی است به‌طوریکه این طرح علاوه‌بر واحدهای تولیدی، برای سیستم بانکی، نظام توزیع و همچنین در پایان زنجیره برای مردم دارای برکات بسیاری خواهد بود.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، محسن شکراللهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: طرح تامین مالی زنجیره‌ای در زمینه تامین مالی واحدهای صنعتی و تولیدی در وزارت صمت است و بنده نیز این نوید را می‌دهم که برای نخستین بار در کشور در صنعت لوازم خانگی توانسته‌ایم با همکاری واحدهای صنعتی این طرح را در آذربایجان‌شرقی شروع کنیم.

وی افزود: این زنجیره بر اساس روش‌های نوین تامین مالی به صورت اوراق وام و یا برات الکترونیکی و تسهیلات نقدی تعریف می‌شود و واحدها به صورت زنجیره‌ای می‌توانند از این اوراق استفاده کنند و براساس ابلاغیه بانک مرکزی که به بانک‌های عامل انجام شده است واحدهای تولیدی می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

مدیرکل صنایع لوازم خانگی و لوازم اداری وزارت صمت به مزایای طرح تامین مالی زنجیره‌ای اشاره کرد و گفت: مزایای این طرح ابتدا برای بخش تولید است و در مرحله دوم تامین مالی به صورت ارزان‌تر در اختیار واحدها قرار می‌گیرد و برای قسمت بانکی نیز هدایت نقدینگی و شفافیت را به همراه دارد.

شکراللهی با بیان اینکه در این طرح مردم می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را بدون واسطه و با هزینه کمتر تامین کنند، تاکید کرد: شفافیت کالا هم دغدغه دولت و هم دغدغه مردم است، بنابراین در این روش مردم می‌توانند مطمئن باشند که کالای با اصالت را تهیه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این طرح علاوه‌بر شبکه بانکی برای نظام توزیع و تولید برکاتی دارد، افزود: موضوع شفافیت این‌گونه است که جریان کالا با جریان نقدینگی تطابق داده می‌شود و در هر مرحله تطبیق جریان کالا و اعتبار انجام می‌شود و این موضوع باعث جلوگیری از انحراف در تخصیص منابع بانکی می شود.

وی، یکی از بزرگترین مشکلات این صنعت را موضوع تامین مالی واحدهای صنعتی دانست و گفت: وزارت صمت در رویکرد جدید خود یک سری اقدامات پروژه محور تعریف کرده که از جمله این طرح ها می توان به طرح خرید شفاف و طرح تسهیلات مبتنی بر صورت حساب اشاره کرد که شاید مهم‌تر از تمام این طرح ها، پروژه تامین مالی زنجیره‌ای است که در این زمینه امیدواریم این استان الگوی خوبی در این صنعت برای سایر واحدهای صنعتی کشور باشد.

مدیرکل صنایع لوازم خانگی و لوازم اداری وزارت صمت همچنین ادامه داد: فعالیت بسیاری از واحدهای صنعتی در حوزه لوازم خانگی در زمینه صادرات باعث خوشحالی است، امیدواریم این صنعت در استان روز به روز شکوفاتر شود.

انتهای پیام/